S bezpečným slnením vydrží opálenie dlhšie
Leto už klope na dvere a spolu so slnečnými lúčmi prichádza taktiež čas premýšľať nad tým, akou vhodnou opaľovacou kozmetikou našu pokožku najlepšie ochránime. Slnko má pre náš organizmus bezpochyby blahodarné účinky – dokáže nám zlepšiť náladu, zaženie bolesť, zahreje nás a doplní potrebný vitamín D. Spolu so slnečnými lúčmi na nás ale dopadá taktiež nebezpečné UV žiarenie, ktoré môže našu kožu poškodiť. Pokiaľ našu pokožku budeme dostatočne chrániť, nielen, že predídeme spáleninám od slnka, ale bronzové opálenie nám vydrží dlhšie. Na čo sa zamerať pri výbere slnečnej ochrany a ako sa opaľovať bezpečne?
Slnečné žiarenie sa skladá z infračerveného, viditeľného a ultrafialového žiarenia, ktoré sa ďalej delí na UVA, UVB a UVC. Ultrafialové žiarenie je pre našu pokožku škodlivé, predovšetkým UVB žiarenie je zodpovedné za starnutie pokožky a nádorové bujnenie. Na opaľovacích krémoch úroveň ochrany pred týmto žiarením určuje Sun Protection Factor, teda SPF. Aby sme poskytli koži dostatočnú ochranu, je potreba brať ohľad nielen na UVA/UVB filtre a SPF, ale tiež na ich vzájomný pomer. Bohužiaľ žiaden UV filter nedokáže zachytiť 100 % UV lúčov. Opaľovacia kozmetika z rady Photoderm preto okrem UVA a UVB ochrany obsahuje taktiež exkluzívny patent Bunkovej BioochranyTM, ktorý chráni bunky až na úrovni ich DNA.
Čo sa stane, keď sa spálime?
Na koži, ktorá nie je dostatočne chránená, môže dôjsť vplyvom slnečného žiarenia ku spáleninám. To môže byť sprevádzané začervenaním, bolesťou, alebo dokonca vznikom pľuzgierov. Keď sa spálime, v kožných bunkách sa samy od seba aktivujú mechanizmy, ktoré dokážu spálenú pokožku “opraviť”. To sa deje, pokiaľ sa spálime jednorazovo. V prípade opakovaného spálenia ale tieto opravné mechanizmy prestanú stíhať slnkom poškodené kožné bunky regenerovať a zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa z neopravenej bunky stane bunka nádorová. Aby sme tomu predišli, je dobré spálenú kožu slnku ďalej nevystavovať. Ešte lepšou prevenciou je ale poskytnúť pokožke ochranu až na bunkovej úrovni. Koža, ktorú opaľujeme bezpečne, sa totiž nelúpe a vyzerá zdravšie. A to najdôležitejšie – pokiaľ sa nespálime, opálenie nám vydrží omnoho dlhšie.
Patent obsahuje dve účinné látky – ectoin a mannitol, vďaka ktorým zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť buniek voči negatívnemu UV žiareniu, predchádza rakovine kože a spomaľuje starnutie pokožky. A ako patent Bunkovej BioochranyTM funguje? Dokáže ochrániť zásadnú zložku nášho imunitného systému, tzv. Langerhansove bunky. Patent tiež podporuje spracovanie teplotného šoku, aby boli bunky schopné včas zareagovať na vysokú teplotu. Tým je posilnená prirodzená obranyschopnosť buniek.
Zároveň účinkuje proti voľným radikálom a enzýmom, ktoré narušujú vlákna kolagénu a elastínu a vďaka tomu predchádza starnutiu kože. Patent dokáže pôsobiť až na úrovni bunkového jadra a ochrániť tak bunkovú DNA pred mutáciami. V neposlednej rade chráni rezervy antioxidantu glutathionu, protein, ktorý udržuje základné obranné funkcie v tele. Každá bunka by mala mať dostatok tohoto antioxidantu, aby bola pripravená na únavu, pohyb alebo stres. V prípade, že sa rezervy tejto potravy pre bunky výrazne znížia, môže to narušiť náš imunitný systém. Pokiaľ si teda chcete byť istí, že vašej pokožke poskytujete maximálnu možnú ochranu, vyberte si takú opaľovaciu kozmetiku, ktorá okrem UV filtrov obsahuje taktiež hĺbkovú ochranu kožných buniek.