detail hojenia rany

Koža izoluje a chráni organizmus pred vonkajším prostredím. Keď dôjde k zraneniu, telo automaticky spustí prirodzený biologický proces, ktorému hovoríme hojenie.


Hojenie predstavuje zložitý proces reparácie, počas ktorého musí organizmus zastaviť krvácanie, ochrániť, upraviť a uzavrieť ranu. Poškodené tkanivo sa musí obnoviť tak, aby sa čo najviac podobalo pôvodnému tkanivu.

fáza 1

1. Zápalová fáza: začiatok (od 2 do 4 dní)

V prvej fáze hojenia dochádza k rozvoju zápalu, ktorý je nevyhnutný na odstránenie nežiaducich látok z rany. Dôjde k opuchu, začervenaniu, bolesti a zvýšeniu teploty postihnutého miesta.

fáza 1

2. Granulačná fáza: reparácia (od 10 do 15 dní)

Hojenie rán neprebieha u všetkých ľudí rovnako. Okrem toho sú oblasti tela, ktoré sa hoja horšie. Ide o oblasť hrudníka na úrovni hrudnej kosti, chrbát a oblasti v kĺbovom spojení kostí, kde je riziko vzniku výraznejšej jazvy vyššie. 

fáza 3

3. Epitelizačná fáza: zrenie (od 2 mesiacov do 2 rokov)

Začína sa tvoriť nový povrch kože, čo sa nazýva ako epitel. Deje sa to buď z okrajov rany alebo zvnútra, kde sa nachádzajú ostrovčeky buniek. Tieto bunky sa začínajú množiť a postupne vyplnia celý povrch rany. 

Rozlišujeme 3 typy rán:

  • Mokvajúce rany
  • Nemokvajúce rany ľahké a stredne závažné
  • Nemokvajúce rany závažné

Lézie je možné klasifikovať podľa biologických a klinických charakteristík, teda podľa potreby hydratácie/výživy a potreby oklúzie (uzavretia).

Rozlišujeme 3 druhy lézií:

Mokvajúce lézie: lézie náchylné na namáčanie, ktoré si vyžadujú vysušenie pomocou prípravku s neokluzívnym účinkom (prípravok, ktorý prepúšťa vzduch)

  • Plienkové vyrážky
  • Zapareniny v oblasti záhybov
  • Varicely s mokvajúcimi léziami
  • Pľuzgiere

 

Nemokvajúce lézie:  Nemokvajúce lézie: nezávažné až stredne závažné lézie, ktoré si vyžadujú hydratáciu pomocou semiokluzívneho prípravku (prípravok, ktorý umožní pokožke dýchať)

  • Stehy (po chirurgickom zákroku)
  • Menšie rezné rany, bežné praskliny po vysušení rany
  • Varicely v štádiu hojenia
  • Lézie po kozmetickej procedúre (peeling, laser, permanentná depilácia, tetovanie, odstránenie tetovania atď.)
  • Nemokvajúce plienkové vyrážky
  • Rádioterapia

 

Nemokvajúce lézie: stredne závažné až závažné lézie, ktoré si vyžadujú relipidačnú starostlivosť pomocou okluzívneho prípravku (prípravok, ktorý vytvorí na pokožke bariéru)

  • Praskliny, suché škvrny, pulpitidy
  • Popáleniny
  • Odreniny
  • Abrazívny laser

  • MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

    Proces hojenia rán je náročný tak na energiu ako na živiny. Keď chceme podporiť hojenie, mali by sme prijímať dostatok bielkovín (cca 1,5 g/kg), ktoré umožňujú produkciu a funkciu bielych krviniek. Sacharidy a tuky zase zabezpečujú dodávku energie bunkám.

    K podpore hojenia rán prispievajú aj vitamíny, ako je vitamín C, E a vitamín A, tiež minerály (zinok, meď), železo. Nedostatok týchto makro- a mikroživín môže spôsobiť zhoršené hojenie rán. Nezabúdajme preto na pestrú stravu s dostatočným množstvom bielkovín, vitamínov, minerálov a ďalších biologicky aktívnych látok a na dodržiavanie pitného režimu.

    Do jedálnička by sme mali zaradiť potraviny ako chudé mäso, ryby, vajcia, plnohodnotné mliečne výrobky, vajcia, strukoviny, dostatok ovocia a zeleniny, orechy a semienka.  

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

oblasť na tele

V prvom rade treba vziať do úvahy topografiu jazvy. Niektoré časti tela sa hoja horšie, iné lepšie.

Napríklad v prípade rany, ktorá sa nachádza v oblasti chrbta alebo hrudníka, hrozí rozšírenie jej okrajov, čo zvyšuje riziko vzniku hypertrofických alebo keloidných jaziev.

Rany, ktoré sa nachádzajú v oblasti kolien a členkov si vyžadujú veľa času na zahojenie. Na to, aby sa zahojili správne, je nevyhnutné pozorne ich sledovať a pravidelne sa o ne starať.Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj genetický terén. Vždy treba overiť, ako sa vyvíjali predchádzajúce jazvy, aby sa posúdili riziká zlého hojenia. Rovnako netreba zabúdať, že uzatvorením rany sa nič nekončí.

Proces hojenia trvá mesiace a u každého človeka je rôzny.

ikona - slnko

V neposlednom rade je nutné dbať na optimálnu fotoprotekciu s vyšším ochranným faktorom a jej pravidelné používanie, aby sa dosiahla dobrá odolnosť proti UV žiareniu. V prípade poškodenej pokožky vystavenej slnečnému žiareniu totiž hrozí zvýšené riziko hyperpigmentácie. Ochranu pred slnečným žiarením treba zabezpečiť nielen v lete, pretože UV žiarenie je prítomné počas celého roka, aj cez oblaky, okná, v aute a podobne. Reálne riziko hyperpigmentácie hrozí počas 6. mesiacov a môže trvať až 2 roky. Či je hrozba zažehnaná, môže určiť jedine lekár.

ikona - čas

Keď sa rana zacelí, počas niekoľkých mesiacov je potrebné dodržiavať určité opatrenia. V závislosti od oblasti, kde sa jazva nachádza, treba dávať pozor a nepôsobiť na túto oblasť silným tlakom (napríklad nenosiť ťažké veci v prípade jazvy na chrbte), pretože hrozí rozšírenie jej okrajov  (povolili by stehy).

Jazva sa musí hojiť čo možno najprirodzenejšie, ale niektoré prípravky pomôžu obmedziť chrasty, svrbenie alebo bolesti, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu hojenia.

Existujú určité jazvy, ktoré sa označujú ako potenciálne ťažko zahojiteľné.

Hypertrofická jazva je „aktívna” jazva, ktorá medzi 6. týždňom a 3. mesiacom po zákroku opuchne a sčervenie. Pomaly môže prejsť do keloidnej jazvy.

Známe sú aj prípady abnormálneho hojenia rán, keď sa bunky a cievy zhromaždené v okolí čerstvej jazvy neustále vyvíjajú.
 

Jazvu vždy treba pozorovať ešte 3 mesiace po zákroku a v prípade, že opuchne alebo sčervenie, sa treba poradiť s lekárom.

ťažko sa hojaca jazva

Ako môžete urýchliť hojenie rán?

Každý deň

Poškodenú oblasť chráňte podľa odporúčaní lekára. V prípade, že ide o nezávažnú léziu, kvôli ktorej ste nemuseli vyhľadať lekára, začnite dezinfekciou rany a až potom si vyberte prípravok vhodný na daný typ poškodenia.

Ak potrebujete, poraďte sa v lekárni. V prípade, že je poškodená oblasť vystavená dennému svetlu, musíte ju chrániť pred UV žiarením vhodnou fotoprotekciou, a to až do úplného zahojenia. Vyhnete sa tak hyperpigmentácii, ktorá môže zanechať  nezmazateľnú stopu.

Hygiena

Každá rana musí byť predtým, ako na ňu nanesiete nejaký prípravok, vyčistená a vydezinfikovaná.

Starostlivosť

3 hlavné typy lézií, ktoré sú uvedené vyššie, si vyžadujú rozličnú starostlivosť, ktorá vytvorí priaznivé prostredie na reparáciu pokožky a zároveň pokryje ich základné špecifické potreby, teda vysušenie, hydratáciu, vyživenie. Vyberajte si krém na hojenie rán s obsahom upokojujúcich aktívnych látok, ktoré si poradia s pocitmi nepohodlia a svrbenia, pretože tie sú v štádiu reparácie časté. Musia obsahovať aj antibakteriálne účinné látky, ktoré zabránia potenciálnemu množeniu baktérií.

Všetky tieto produkty sú určené na nezávažné lézie alebo na pokračujúcu starostlivosť a optimalizáciu reparácie po skončení liečby, ktorú vám predpísal lekár.

Starostlivosť o pokožku cez deň

Normálna až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Krém Ultra

(4 hodnotenia)

Mimoriadne výživná a zvláčňujúca denná starostlivosť. Posilňuje kožnú bariéru.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Poškodené ruky, mikrotrhlinky/prasklinky

Technológia Antalgicine ™

Cicabio Krém na ruky

(Napíšte prvú recenziu)

Regeneračný balzam s efektom "druhej kože". Okamžitá úľava pre ruky.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 3 roky)