Medzi najuznávanejšie a najčastejšie odporúčané dermatologické liečby pri hyperpigmentácii patrí tzv. Kligmanovo trio, pomenované po lekárovi, ktorý ho vyvinul - jedná sa o spojenie troch typov látok, ktoré majú spoločne najväčší efekt. Hydrochinon, hydrokortison a kyselina retinová lieči hyperpigmentáciu tak, že pôsobí v rôznych fázach melanínového cyklu.
Depigmentácia sa prejaví po troch až piatich týždňoch liečby, maximálny účinok je potom zrejmý po piatich až siedmich týždňoch. Dermatológovia obmedzujú liečbu na nie viac ako dva mesiace maximálne dvakrát do roka, pretože účinné látky, ktoré pri nej na pokožke pôsobia, pleť zaťažujú. Po liečbe sa môže objaviť podráždenie a citlivosť, a hrozí aj navrátenie samotnej hyperpigmentácie.
Chemický peeling
Peelingy spočívajú v aplikácii chemických látok na pokožku, ktoré vyvolajú proces postupnej obnovy poškodených povrchových buniek.
Dermatologický peeling kyselinou glykolovou je najobľúbenejším povrchovým peelingom, pretože prináša veľmi dobré výsledky pri liečbe hyperpigmentácie (s výnimkou jedincov s tmavšou pleťou, ktorým hrozí riziko vzniku pozápalovej hyperpigmentácie). Ďalším typom je peeling s AHA kyselinami, ktoré sa vyznačujú tým, že sú rozpustné vo vode. Funguje na povrchu pokožky, kde znižuje priľnavosť kožných buniek. Po aplikácii sa počas jedného alebo dvoch dní objaví odlupovanie pokožky a začervenanie, ktoré v práci môžete vysvetliť ako „vyrážku“, pokiaľ sa objaví nová, rovnomerne tónovaná pleť. Peelingy ponúkajú veľkú flexibilitu, pretože je možné individuálne upraviť koncentráciu, pH aj dobu aplikácie. Pre kompletné ošetrenie sú vyžadované štyri až šesť sedení, každé dva týždne.