Kedy začne liečba prinášať výsledky? 

Liečba akné nejaký čas trvá, kým sa zlepší. Akné môže dokonca znova vypuknúť, v závislosti od rôznych faktorov. Buďte trpezliví a nevzdávajte sa. Tu sú naše tipy, ktoré vám na tejto ceste pomôžu. 

  • Dr. Sandra Lyová, Dermatológ - Hopital Saint-André, Univerzitná nemocnica v Bordeaux a Dermatologická klinika v Gradignane (Francúzsko).

    Je ťažké presne predpovedať, ako bude pokožka reagovať. Všeobecne platí, že počas prvých 3 mesiacov liečby sa množstvo akné znižuje.

    Dr. Sandra Lyová, Dermatológ - Hopital Saint-André, Univerzitná nemocnica v Bordeaux a Dermatologická klinika v Gradignane (Francúzsko).

Ako sa zbaviť akné? Ak ste sa poradili s dermatológom, najlepšie urobíte, ak sa budete riadiť jeho odporúčaniami a predpísanou liečbou. Snažte sa nepodľahnúť zúfalstvu, ak máte pocit, že výsledky sú príliš pomalé. Pamätajte, že akné môže bez liečby prirodzene prirodzene zmiznúť až po niekoľkých rokoch alebo môže pretrvávať aj dlhšie Držte sa teda liečby vhodnej pre vašu pleť, aby ste sa akné čo najrýchlejšie zbavili.

  • Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum pre dermatológiu a venerológiu - Klinika Santara, Univerzitná nemocnica vo Vilniuse (Litva).

    Akné u dospievajúcich je chronické zápalové ochorenie, ktorého príznaky, ak sa neliečia, môžu byť v niektorých prípadoch viditeľné 10 rokov alebo viac.

    Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum pre dermatológiu a venerológiu - Klinika Santara, Univerzitná nemocnica vo Vilniuse (Litva).

Nenechajte sa odradiť  

Ak je vaše akné len ľahké, výsledky môžu byť viditeľné veľmi rýchlo. Vo väčšine prípadov však boj trvá oveľa dlhšie. 

Liečba sa určuje na 3 mesiace a na jej konci sa vyhodnotia výsledky pacientov.  

Dr. Sandra Ly, dermatológ 

Dr. Eglė Aukštuolienė vysvetľuje, že „liečba akné u dospievajúcich môže trvať dlho. Prvé zlepšenia sa zvyčajne začnú objavovať po 4 – 6 týždňoch, ak vaša pokožka dobre znáša ošetrenie. Dosiahnutie optimálnych výsledkov však môže trvať niekoľko mesiacov (niekedy štyri alebo viac).“ 

 

Rôzne očakávania 

Liečba akné u dospievajúcich zvyčajne neprináša očakávané výsledky, pretože pacienti očakávajú veľmi rýchle zlepšenie. Ak sa požadované výsledky neobjavia okamžite, liečba sa predčasne ukončí už po niekoľkých týždňoch. Väčšina produktov na akné navyše dráždi pokožku, takže na začiatku liečby môže byť tvár červená, suchá, šupinatá a môže aj svrbieť. Tieto nežiaduce vedľajšie účinky môžu byť prekážkou v pokračovaní v liečbe aj keď sa dajú pomerne ľahko odstrániť. 

Mám pocit, že moja liečba nefunguje! 

Jedno malé varovanie: neexistuje žiadna zázračná metóda na boj proti akné. Predtým, ako sa rozhodnete, či je pre vás liečba vhodná, buďte k sebe úprimní. Dodržiavali ste predpísaný postup dôsledne každý deň? Lekári to opisujú ako „dodržiavanie predpisov“. Ak zabudnete krém nanášať každú druhú noc, výsledky pravdepodobne nebudú také, ako ste očakávali. To isté platí, ak zmiešate niekoľko krémov a produktov, o ktorých ste nepovedali svojmu dermatológovi. 

Dr. Aukštuolienė: „Nezabúdajte, že liečba akné trvá dlho a musíte byť trpezliví. Nevzdávajte sa príliš skoro. Akákoľvek liečba akné sa musí vykonávať aspoň 6 týždňov, kým sa rozhodnete, či funguje alebo nie. Ak napriek pravidelnej aplikácii nedôjde k zlepšeniu, možno bude potrebné liečbu upraviť. V takejto situácii je možnosťou pridať ďalší liek alebo nahradiť pôvodný produkt silnejšou verziou alebo liekom, ktorý funguje inak. Tento prístup zvyčajne dosahuje požadované výsledky.“ 

Čo robiť, ak je vaša pokožka na začiatku liečby podráždená? 

Dr. Aukštuolienė vysvetľuje, že „je dôležité dodržiavať odporúčanú pravidelnosť. Na začiatku sa stav vašej pokožky môže zhoršiť. To však neznamená, že liečba nefunguje. Ak je vaša pokožka po aplikácii produktu podráždená, po niekoľkých minútach ju umyte. Postupne predlžujte čas aplikácie, až si napokon pokožka na produkt navykne.. Nie všetky príznaky akné sa dajú odstrániť do jedného týždňa. Ak sa ich množstvo v prvom mesiaci zníži o 20 – 30 %, je to veľmi dobré znamenie!“ 

Niektoré liečebné postupy môžu akné zhoršiť v prvých dňoch alebo týždňoch, iné dráždia pokožku. To je úplne normálne. Ak je pre vás začervenanie ťažko znesiteľné, skúste produkt používať každý druhý deň, kým si naň pokožka nezvykne. 

Dodržiavanie liečby je nevyhnutné pre úspech liečby. Nie vždy je to jednoduché, ale majte na pamäti krásnu pleť, ktorú chcete dosiahnuť. Výsledky stoja za vyskúšanie.

Po niekoľkých mesiacoch je bitka konečne vyhratá. Vyrážok máte čoraz menej a vaša pokožka žiari. Výborne! Nezabudnite, že by ste sa mali naďalej riadiť radami dermatológa, aby ste zabránili opätovnému šíreniu akné. Stále máte pleť so sklonom k akné a vyrážky sa môžu ľahko vrátiť. Preto dávajte pozor, aby ste liečbu neprerušili pred dokončením celého cyklu alebo bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. 

Čo robiť po liečbe? 

Hneď ako dosiahnete požadované výsledky, nemali by ste liečbu ukončiť. Akné sa môže vrátiť. Preto odporúčam pokračovať v dlhodobej „udržiavacej“ starostlivosti až do úplného vyčistenia pleti. 

Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum dermatológie a venerológie 

Ako sa brániť pred vlastnými dotykmi tváre? Môžete stlačiť biele bodky alebo ich treba radšej nechať na pokoji? Kedy vyrážku vytlačiť? Táto téma je v súvislosti s akné široko diskutovaná. A aká je odpoveď? Snažte sa vytláčaniu vyhnúť, ale ak je pokušenie príliš veľké, postupujte opatrne. Tu sú tipy našich špecialistov. 

  • Joël Pacoret, psychológ.

    Toto správanie je spôsobené tým, že vyrážky sú viditeľné pre vás, ale aj ostatných. Je to výsledok netrpezlivosti. Dotýkanie sa alebo vytláčanie vyrážok situáciu len zhoršuje. Viete, že by ste to nemali robiť, ale je to jediná možnosť, ktorú máte na dosah – chcete len konať. Okrem toho je veľmi návykové a neustále poháňané vašou vrúcnou netrpezlivosťou. Je to (škodlivá) snaha získať späť kontrolu a zriedka pramení z túžby ublížiť si. Je odsúdená na neúspech a na zhoršenie situácie. Je to falošné riešenie. Vždy sa snažím pomôcť pacientom nastaviť si dobrú rutinu a vysvetliť, prečo je také dôležité nedotýkať sa pokožky

    Joël Pacoret, psychológ.
  • Sandra Ly, dermatológ.

    Úprimne, všetci sme to zažili. Keď sa vám na tvári objaví malá biela bodka, chcete s ňou ísť von. Snažte sa to urobiť čo najopatrnejšie a najhygienickejšie, stačí odstrániť hnis bez toho, aby ste ho príliš stláčali a poškodzovali pokožku okolo. Nepokúšajte sa ho úplne vytlačiť, pretože to aj tak nie je možné. Cieľom nie je, aby vyrážka zmizla, ale aby bola menej viditeľná. Ak ho stlačíte príliš silno, môžete situáciu zhoršiť. Uvidíte vyrážku aj poškodenú pokožku. To môže vytvoriť chrastu a jej stopa bude viditeľná oveľa dlhšie. Ak sa vytvorí chrasta, nedotýkajte sa jej a použite hojivý krém, ktorý ju chráni aj pred slnkom. A to je všetko! Čierne bodky sa dajú odstrániť, ale bez liečby sa pravdepodobne vrátia. Ak ide o hlbokú léziu, ktorú nazývame mikrocysta, bude veľmi ťažké ju odstrániť – to sa dá dosiahnuť iba dermatologickým čistením pokožky

    Sandra Ly, dermatológ.

Ako dokončiť liečbu?

  • Pravidelne si pleť foťte, aby ste zaznamenali zmeny, ktoré sa vyskytujú počas liečby. 
  • Píšte si realistické ciele – zapíšte si zlepšenia namiesto toho, aby ste sa sústredili na počet vyrážok, aj keď sú výsledky pomalé a postupné! 
  • Podeľte sa o svoje skúsenosti s niekým blízkym, komu môžete dôverovať a kto vás podporí v   ťažších chvíľach. 
  • Zistite viac o tom, ako akné funguje, aby ste lepšie  pochopili, čo je pre vašu pleť najlepšie. 

 

Sébium H2O

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pokožka so sklonom k ​​akné Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Peelingový gél

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Zmiešaná až mastná pleť Pokožka so sklonom k ​​akné

Sébium Gel moussant

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Global Cover

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pokožka so sklonom k ​​akné