Lekári majú dnes k dispozícii širokú škálu riešení napríklad na liečbu akné počas puberty, bez ohľadu na to, aké závažné je. Ak sa škvrny p akné zmenili na váš každodenný problém, určite nájdete vhodnú liečbu po konzultácii so svojím praktickým lekárom alebo dermatológom. Predpísaný liek však nie je čarovný prútik. Budete tiež musieť starostlivo dodržiavať príslušné odporúčania a byť trpezliví, aby ste dosiahli požadované výsledky.  

  • Dr. Sandra Ly, dermatológ - Hôpital Saint-André, Univerzitná nemocnica v Bordeaux a Dermatologická klinika v Gradignane. .

    Zvyčajne je najúčinnejšie kombinovať lokálnu liečbu čiernych bodiek a mikrocýst s možnou perorálnou liečbou (tabletami) zapálených červených škvŕn. 

    Dr. Sandra Ly, dermatológ - Hôpital Saint-André, Univerzitná nemocnica v Bordeaux a Dermatologická klinika v Gradignane. .

Európska akadémia dermatológie a venerológie definovala špecifické štádiá podľa symptómov a závažnosti akné, takzvané globálne hodnotenie akné (GEA). Predtým, ako budete pokračovať v čítaní tohto textu, odporúčame pozrieť sa na týchto päť etáp, ktoré sú popísané v článku "Odkiaľ pochádza akné?". 

Dr. Sandra Ly tu vysvetľuje rôzne stratégie na zlepšenie akné. 

Pri akejkoľvek dermatologickej liečbe akné mám dvojaký cieľ, pretože akné je často zmesou komedónov a zápalových lézií. 

Preto je potrebné predpísať lokálny krém s keratolytickým účinkom. Ten zjemňuje pokožku a bojuje proti mikrocystám a komedónom, ktoré charakterizujú komedónové akné. Krém je kombinovaný s antibiotikami na zníženie zápalu a vyberá sa podľa závažnosti akné.

Dermatológ prispôsobí predpis každému jednotlivému prípadu na základe dialógu s pacientom.

Nebudem liečiť tínedžera, ktorý má málo lézií, ale je mimoriadne citlivý na problém, rovnako ako tínedžera, ktorý ľahšie prijíma svoje akné. Vplyv akné na kvalitu života je dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere liečby. Ak si myslím, že pacient bude mať problémy s dodržiavaním lokálnej liečby alebo má veľmi citlivú pokožku, podľa toho upravím predpis.

Ako sa lieči pleť so sklonom k akné? Čo môžete očakávať? Dr. Sandra Ly vysvetľuje kroky.

Zápal, ktorý sa vyskytuje pri akné, sa pomerne rýchlo zlepšuje. 

Pri „klasickom“ pacientovi so zapálenými vyrážkami, čiernymi bodkami a niekoľkými mikrocystami začínam trojmesačnou liečbou. Na konci tohto obdobia spoločne prehodnotíme výsledky. 

Zlepšenie zápalu zvyčajne nastáva pomerne rýchlo, ale pri komedónnom akné môže trvať dlhšie. Po aplikácii keratolytického krému po dobu 4 – 6 týždňov navrhujem dermatologické čistenie, ktoré zahŕňa extrakciu mikrocýst pomocou mikrorezov. Niekedy je potrebných viac sedení. 

 

Liečba akné má často vedľajšie účinky na pokožku. Musíte sa na ne pripraviť, rozpoznať ich a rýchlo reagovať, keď sa objavia.

Podráždenie a intolerancia sa často vyskytujú počas prvého mesiaca, ale časom sa zlepšujú. 

Toto je jeden z paradoxov pleti so sklonom k akné! Lézia spôsobuje hyperseboreu (hypersekréciu kožného mazu), ale liečba často vysušuje pokožku. Snaha vysušiť alebo poškriabať pleť so sklonom k akné je kontraproduktívna. Lokálna liečba môže spôsobiť začervenanie, suchosť a podráždenie. Preto je najlepšie vyhnúť sa najcitlivejším oblastiam, ako je napríklad očné okolie. Skutočné alergie sú zriedkavé. Ak k tomu dôjde, je dôležité okamžite ukončiť liečbu a čo najskôr kontaktovať svojho dermatológa.  

V prípade silného podráždenia pokožky odporúčam na začiatku aplikovať lokálnu kúru menej často, napríklad dvakrát týždenne. Na kompenzáciu vysušujúceho účinku je dobré produkt striedať s hydratačným krémom alebo kozmetickým ošetrením. Cieľom je umožniť liečbe začať účinkovať. 

Pri liečbe izotretinoínom sa spočiatku môže vyskytnúť vzplanutie akné, ale pri iných liečebných postupoch je to zriedkavé. 

Vedľajšie účinky sú vo všeobecnosti normálnou reakciou na liečbu a nemusia pacienta znepokojovať. Vyžaduje si to len trochu viac trpezlivosti – nežiadajte od svojej pleti príliš veľa príliš rýchlo.  

Pri správnej liečbe akné zvyčajne zmizne za 3 až 4 mesiace. 

V závažných prípadoch zápalového akné odporúčame podávať antibiotiká po dobu 3 mesiacov. V týchto obdobiach sa pozoruje čoraz menej vzplanutia a lézií a akné sa niekedy tiež „zosvetlí“. Na to, aby ste udržali výsledky, je veľmi dôležité pokračovať v lokálnej liečbe. Môžete to dodržiavať aj v lete, ak sa ráno dobre opláchnete a použijete prispôsobenú ochranu pred slnkom a hydratačný krém. Vieme, že epidermis (vonkajšia vrstva kože) má v lete tendenciu zahusťovať sa, čo môže na jeseň viesť k väčšiemu množstvu akné. Preto je potrebné pokračovať v aplikácii ošetrenia večer a ráno chrániť pokožku pred slnkom. Keď pacient prestane užívať antibiotiká, často sa vyskytujú vzplanutia akné. Preto je také dôležité ísť na kontrolné vyšetrenie a v prípade potreby upraviť liečbu.  

Pri komedónnom akné s čiernymi bodkami a mikrocystami je liečba zvyčajne dlhšia (3 – 6 mesiacov) a zlepšovanie prichádza pomalšie. Na konci tohto obdobia je pacient opäť vyšetrený a dermatológ rozhodne, či je potrebné v liečbe pokračovať, prerušiť ju alebo upraviť.  

Pri izotretinoíne sa zlepšenie často vyskytuje po 3. mesiaci.   

Vo všeobecnosti je potrebné postupovať opatrne pri ukončení liečby (najmä antibiotikami) a pokračovaní v aplikácii lokálneho krému, kým nie sú zhluky lézií úplne pod kontrolou, najmä ak sa stále vyskytujú menšie vzplanutia. 

 

Čo robiť, ak liečba nefunguje?

Ak po 3 mesiacoch nedôjde k zlepšeniu, vyvstáva otázka týkajúca sa dodržiavania liečby.

Dermatológ sa s pacientom porozpráva a zistí, čo sa stalo. 

  • Možno liečba nebola aplikovaná dobre (bola príliš obmedzujúca alebo nedostatočne motivujúca). 
  • Iné postupy starostlivosti o pleť, ako napríklad používanie esenciálnych olejov alebo hrubého základu, mohli byť zle prispôsobené. 

 

Ak bola liečba kvalitná a bola aplikovaná správne: 

  • Akné môže byť ťažké liečiť a vyžaduje si iný prístup, napríklad použitie izotretinoínu. 
  • Stav sa môže zhoršiť vonkajšími faktormi, ako sú hormonálna nerovnováha, iné lieky alebo doplnky stravy. 

 

Ak zaznamenáte len čiastočné zlepšenie, aj keď ste postupovali podľa pokynov na liečbu a správne ste ich aplikovali: 
Akné môže kolísať a môžu sa vyskytnúť malé vzplanutia. To však neznamená, že terapia nie je účinná, najmä ak na konci dlhšieho obdobia pozorujeme celkové zlepšenie. Pleť je potrebné hodnotiť v priebehu času, a to nielen v deň konzultácie. Ak sa celková liečba považuje za účinnú, môže byť potrebné upraviť spôsob aplikácie alebo použitia, aby sa optimalizovali a udržali výsledky. 

 

Najlepším spôsobom je dlhodobý a konzistentný prístup.

Začnite jemným lokálnym ošetrením: neaplikujte ho na celú tvár ani príliš často – inak budete musieť po niekoľkých týždňoch prestať, pretože vaša pokožka bude veľmi podráždená.  

Zabudli ste ráno použiť hydratačný krém? Ak vynecháte jeho aplikáciu, môže dôjsť k podráždeniu pokožky, najmä počas prvého mesiaca, v dôsledku ošetrenia. Ak je vaša pokožka mierne podráždená, môžete si naplánovať aj lokálne ošetrenie. Ak máte závažnejšie akné, prestaňte liečbu na niekoľko dní používať a potom ju začnite znova (menej často).  

Ak si vaša pleť zvykne na ošetrenie do 2. mesiaca, skúste ho aplikovať častejšie, až kým ho nebudete používať každý večer. Ak to nie je možné, je to v poriadku, často stačí aplikácia trikrát týždenne. 

Ani počas 3. mesiaca nezabudnite používať opaľovací krém vonku na slnku, najmä ak sú na pokožke stále škvrny. 

Ak sa cítite neisto a vaša pleť vylučuje veľa kožného mazu (hyperseborea), neváhajte škvrny zakryť korektorom alebo púdrom. 

Ako sa pripraviť na návštevu u lekára?  

Pri návšteve dermatológa mu povedzte, čo sa darí a čo nie. Aby ste sa pripravili na návštevu, položte si nasledujúce otázky: 

  • Postupovali ste správne pri liečebnom postupe? 
  • Ak nie, prečo to tak bolo? Zabudli ste na to? Bola vaša pokožka príliš podráždená? Výsledky neboli dostatočne rýchle? Váš lekár vás nebude súdiť. Ak však liečba nebola aplikovaná správne, musí to vedieť. 

V neposlednom rade sa nezabudnite objednať vopred, pretože lekári sú často zaneprázdnení a určite nechcete prerušiť liečbu z tohto dôvodu. 

Dr. Sandra Ly, dermatológ 

BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné

Každodenné čistenie bez oplachovania

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Micelárna technológia

Sébium H2O

(2 hodnotenia)

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global Cover

(Napíšte prvú recenziu)

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Čistenie

Pokožka so sklonom k akné Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Peelingový gél

(Napíšte prvú recenziu)

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci