Čo presne je akné? Všetko, čo potrebujete vedieť

Akné je bežná kožná patológia, ktorá postihuje pilosebaceózne folikuly (póry) na tvári, hrudníku a chrbte a vedie k vzniku lézií. Tvorí až 20 % dermatologických konzultácií a stretáva sa s ním prevažná väčšina dospievajúcich a mnoho dospelých. Vo Francúzsku má akné* každý štvrtý človek vo veku od 20 do 40 rokov.

*Arcane Research Study Francúzsko - február 2017

Pozrime sa teraz bližšie na mechanizmy, ktoré ovplyvňujú aknóznu pleť.

 

Odborníci to nazývajú hyperseborea (nadmerná tvorba mazu) a dysseborea (nekvalitný maz). Na rozdiel od zdravého kožného mazu v ňom chýba vitamín E, ktorý je redukovaný a ľahko oxiduje.

Pokožka sa menej šupinatí a je hrubšia, čo upcháva póry, ktoré za normálnych okolností odvádzajú kožný maz.

V tomto momente sa vytvorí otvorené komedo, známejšie ako čierna bodka. Čierna farba je spôsobená oxidáciou kožného mazu na vzduchu.

Tento nahromadený maz a anaeróbne prostredie sú ideálnym miestom pre rozvoj baktérií Cutibacterium acnes, ktoré sú zodpovedné za vznik akné. Dosiahne sa zápalové štádium a vytvorí sa uzavreté komedo - bolestivá biela bodka.

Čierne bodky

Otvorené komedóny sú výsledkom nahromadeného kožného mazu, odumretých buniek, melanínu a keratínu. Póry sa otvoria a kožný maz oxiduje a sčerná.

Biele bodky

Uzavreté komedóny sú spôsobené nahromadením kožného mazu, ktorý bol kolonizovaný baktériou Cutibacterium acnes. Pór zostáva uzavretý a udržiava zápal vo vnútri pokožky.

Papuly

Papula je zapálená lézia. Tieto pupienky sú často červené a môžu byť citlivé a bolestivé na dotyk.

Pustuly

Tieto zapálené lézie s bielou čiapočkou sa od papúl líšia tým, že sú zvyčajne vyplnené hnisom.

Uzliny (noduly)

Ide o závažný typ lézií akné. Uzlíky sa tvoria pod kožou (podkožné akné) a zvyčajne nie sú vyplnené hnisom. V dôsledku toho môžu byť tvrdé na dotyk.

Cysty

Ide o ďalší typ závažnej lézie akné, ktorá je hlboko zapálená a naplnená hnisom. Cysty sú na dotyk mäkšie ako uzliny, ale zvyčajne sú veľmi bolestivé.

Aké sú rôzne stupne akné?

Európska akadémia dermatológie a venerológie definovala špecifické stupne akné podľa príznakov a závažnosti. Táto stupnica je známa ako Globálne hodnotenie akné (GEA).

Stupeň 1: veľmi ľahké akné

Na koži je niekoľko bielych a/alebo čiernych škvŕn s niekoľkými papulami a pustulami.

Stupeň 2: mierne akné

Na menej ako polovici tváre sa vyskytujú otvorené alebo uzavreté komedóny a občasné papulo-pustuly.

Stupeň 3: stredne silné akné

Na viac ako polovici tváre sa vyskytujú početné papulo-pustuly a komedóny a občas aj cysty a uzlíky.

Stupeň 4: závažné akné

Celá tvár je pokrytá početnými papulo-pustulami, komedónmi a niekoľkými cystami a uzlíkmi.

Stupeň 5: veľmi silné akné

Celá tvár je pokrytá početnými cystami a uzlíkmi.

Miesto výskytu akné označuje miesto, kde sa lézie najčastejšie vyskytujú. Pupienky sa objavujú najmä na tvári.

Kvôli väčšiemu počtu mazových žliaz je oblasť v tvare písmena T na čele a smerom k nosu hlavným miestom výskytu čiernych a bielych bodiek. Pupienky pozdĺž vlasovej línie môžu byť spôsobené výberom prípravkov na starostlivosť o vlasy.

Na lícach sa môže objaviť mechanické akné, ktoré je spôsobené trením alebo trením kože.

Predpokladá sa, že čeľusť a brada sú citlivé na produkciu hormónov. V porovnaní s pupienkami v T-zóne sú lézie akné pravdepodobne hlbšie, väčšie a viac zapálené.

Akné môže byť vyvolané alebo zhoršené rôznymi faktormi vrátane veku, hormonálnych zmien, typu pleti a genetiky.

  • Pohlavie. U mnohých žien akné pretrváva celé desaťročia, pričom vzplanutie akné je bežné pred menštruáciou.
  • Hormonálne zmeny. Androgénne hormóny sa u chlapcov a dievčat počas puberty zvyšujú, čo spôsobuje zväčšenie mazových žliaz a ich väčšiu produkciu mazu. Hormonálne zmeny v strednom veku môžu tiež viesť k výskytu pupienkov.
  • Vybrané lieky. Patrí sem liečba obsahujúca kortikosteroidy, testosterón a lítium.
  • Stres akné nespôsobuje, ale ak už akné máme, stres ho môže ešte zhoršiť.
  • Genetika. Ak vaši rodičia trpeli akné, existuje väčšie riziko, že sa akné objaví aj u vás.
  • Zvýšená citlivosť na mužské hormóny. Hormóny ovplyvňujú tvorbu kožného mazu a hyperkeratinizáciu, a to aj u dievčat.
  • Životné prostredie. Zistili sa súvislosti medzi akné a stresom, fajčením, stravou a znečistením - nezabúdajúc na vystavenie endokrinným disruptorom a nevhodne zvoleným kozmetickým výrobkom.

Akné a strava

Hoci to často počúvame, nebolo preukázané, že by konzumácia čokolády a mastných jedál mala významný vplyv na akné. Je však asi samozrejmé, že len vyvážená strava s dostatkom ovocia, zeleniny a komplexných sacharidov s nízkym glykemickým indexom môže našej pleti priniesť mnoho výhod. Škodlivá je aj nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov. Za obzvlášť prospešné pre pokožku sa považujú potraviny obsahujúce vitamíny A a E, antioxidanty a zinok.

Akné a starostlivosť o pleť

Nadmerné drhnutie alebo čistenie drsnými alebo nevhodnými prípravkami na starostlivosť o pleť v skutočnosti dráždi pokožku, čo zhoršuje stav akné.

Akné a make-up

Kozmetika nemusí zhoršovať akné, najmä ak si vyberiete make-up bez oleja, ktorý neupcháva póry (nekomedogénny).

Ak sa vám nedarí zbaviť sa akné samoliečbou a voľnopredajnými prípravkami, je dobré navštíviť lekára. Môže vám predpísať silnejšie lieky a prispôsobiť liečbu špecifickým potrebám vašej pokožky. Ak akné pretrváva, je závažnejšie alebo sa cítite nepríjemne, lekár vám môže odporučiť návštevu (detského) dermatológa.

Keďže akné má rôzne príčiny a stupne závažnosti, výber liečby sa líši a prispôsobuje im. Tu sú uvedené rôzne spôsoby liečby odporúčané Európskou akadémiou dermatológie a venerológie.

Akadémia odporúča lokálnu liečbu, zvyčajne retinoidmi alebo benzoylperoxidom.

Lekári často predpisujú kombináciu retinoidov a benzoylperoxidu na lokálnu aplikáciu. Ak akné pretrváva aj po troch mesiacoch, možno pridať lokálnu antibiotickú liečbu pred prechodom na perorálnu antibiotickú liečbu zo skupiny cyklínov.

Ak tieto liečebné stratégie nezaberajú, možno zvážiť perorálnu liečbu izotretinoínom, najmä ak existuje vysoké riziko vzniku kožných jaziev.

Predpisuje sa perorálny izotretinoín, najmä ak je prítomný zápal. Pred začatím liečby sa odporúča odstrániť komedonálne lézie mikrochirurgickým zákrokom.

Akné je často výsledkom kombinácie zložitých genetických a fyziologických príčin, ktorým sa nedá vždy zabrániť. Existujú však jednoduché spôsoby, ako znížiť pravdepodobnosť výskytu pupienkov alebo obmedziť výskyt lézií akné.

1. Pravidelne si umývajte tvár, keď sa potíte, najmä po cvičení, aby sa vám na pokožke neudržali nečistoty, pot a olej.

2. Vyhnite sa všetkému, čo by mohlo podráždiť vašu pokožku, od abrazívnych čistiacich prostriedkov až po špongie a nadmerné drhnutie.

3. Používajte produkty bez alkoholu, ideálne určené pre mastnú pleť, napríklad produkty radu Bioderma Sébium.

4. Odolajte pokušeniu stláčať pupienky alebo sa často dotýkať tváre, aby ste predišli ďalšiemu zápalu, a tým predĺžili čas hojenia.

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Patent Fluidactiv™

Sébium Kerato+

(2 hodnotenia)

Viditeľný účinok na pupienky, čierne bodky a jazvy už po 2 dňoch. Vysoko tolerantný.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Mastná až aknózna pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant actif

(9 hodnotení)

Hĺbkové čistenie, hlboký rešpekt, dokonalá rovnováha.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci