So zmiešaným a mastným typom pleti súvisí tvorba akné. Ako môžeme začínajúce akné rozpoznať?
Áno, zvýšený mazotok je jeden z predpokladov vzniku akné. Pri pacientoch, ktorí majú mastný typ pleti, je preto zvýšené riziko vzniku akné. Jedným z prvých možných príznakov je tvorba komedónov, ľudovo nazývaných ako “čierne bodky”, kedy zrohovatené kožné bunky upchajú vývod mazových žliaz.
V akom veku sa akné najčastejšie objavuje? A prečo sa vyskytuje predovšetkým na tvári, na chrbte a na krku?
Akné sa v 90 % objavuje počas dospievania, teda pri dievčatách medzi 16. až 17. rokom a pri chlapcoch medzi 18. až 19. rokom. Nie je však výnimkou akné, ktoré sa objaví až v dospelosti. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, v strede chrbta a na hrudníku, niekedy aj na ramenách či rukách. Postihuje totiž hlavne seboroickú predilekčnú oblasť, teda miesta na koži s najväčšou koncentráciou mazových žliaz.
Prejavuje sa akné u všetkých rovnako, alebo existuje viac druhov vyrážok? Ako ich od seba môžeme rozlíšiť?
Jedným zo základných prejavov akné je acné comedonica, ktoré sa prejavuje len tvorbou čiernych bodiek. Druhov akné je však viac a môžeme ich rozdeliť na acné papulosa (tvorba zapálených vyrážok), acné papulopustulosa (tvorba zapálených vyrážok s hnisajúcou čapičkou), acné nodulocystica (tvorba výrazne bolestivých zapálených hrbolčekov), acné conglobata (kombinácia vyššie uvedeného s tvorbou zapálených pruhov a tvorbou keloidných jaziev po akné).
Vymenovali sme si tie najbežnejšie typy. Existujú aj iné, ktoré sa v populácii vyskytujú zriedkavo?
Samozrejme, existujú aj málo zmieňované varianty akné ako acné premenstrualis (vyskytuje sa pri ženách niekoľko dní pred menštruáciou), acné postpubertalis (vzniká zvyčajne pri ženách po 18. roku života, bez ohľadu na predchádzajúcu anamnézu výskytu akné), acné excoriata (vzniká škrabaním a vytláčaním pôvodne nenápadných prejavov, čo zanecháva pigmentové škvrny a jazvy), acné chlorina (vzniká pri kontakte alebo inhalácii chlórovaných uhľovodíkov), či Mallorca acné (na rozvoji tohto typu akné sa podieľa UV žiarenie, nevhodné opaľovacie krémy a oleje).
Môžeme si akné spôsobiť aj nedostatočnou hygienou? Alebo dá sa naopak predísť tvorbe akné správnou starostlivosťou o mastnú a aknóznu pleť?
Ako som už vyššie zmienil v rozdelení jednotlivých druhov akné, nesprávnym prístupom sa dá výrazne zhoršiť priebeh ochorenia. Naopak pravidelnou a dôslednou starostlivosťou v spolupráci s dermatológom môžeme dosiahnuť uspokojujúcich výsledkov.
Čomu by sme sa mali vyvarovať, pokiaľ chceme akné liečiť?
Jednou z častých chýb je už zmienené porušovanie kože. Najčastejšie sa tak deje nevhodnou kozmetikou z drogérie. Ďalším nepríjemným zlozvykom v prístupe k akné je mechanické dráždenie, teda snaha o vytláčanie vyrážok, čo vedie k predĺženiu doby hojenia a zanecháva na pokožke pigmentácie a jazvy. V neposlednom rade je pri liečbe vhodné z jedálneho lístka vynechať kakao, čokoládu a sladené sýtené nápoje.