Prečo je umývanie rúk tak dôležité?

Vieme, že naše ruky sú jedným z hlavných zdrojov nákazy. Preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča pravidelné umývanie rúk a používanie dezinfekcií na báze alkoholu tam, kde si umyť roky nemožno. Príchod nového koronavírusu zmenil naše návyky a my všetci sme si tieto základné hygienické osvojili, aby sme tak bojovali proti jeho šíreniu.

Hygienický návyk pre všetkých

Hygiena rúk dosiahla pozoruhodný pokrok. Vďaka verejným kampaniam pre umývanie rúk sa z tohto hygienického návyku stal štandardný návyk s pozitívnymi prínosmi pre zdravie všetkých. Údaje zo štúdií vykonaných od začiatku epidémie COVID-19 hovoria samy za seba.

účastníkov štúdie si umýva ruky po každom príchode zvonku vs. 67 % pred epidémiou1

ľudí si umýva ruky tak často, ako je to len možné vs. 38 %1

Zdravotníkov si umýva ruky ešte pravidelnejšie než predtým2

1DOĞAN, Mehmet, a Muhammet Bayraktar. „COVID-19 z pohľadu verejného zdravia: Opatrenia prijaté v Turecku a dodržiavanie opatrení zo strany verejnosti.“ Iranian Journal of Public Health 49 (2020): 67-75.
2Kiely, L. F., et al. „Dráždivá kontaktná dermatitída u pracovníkov v zdravotníctve v dôsledku pandémie COVID‐19: prierezová štúdia.“ Klinická a experimentálna dermatológia (2020)

 

Umývanie rúk pomocou dezinfekčných gélov je teraz na ochranu našich blízkych a nás samotných dôležitejšie než kedy inokedy. Tieto produkty majú silný „biocídny“ účinok, ktorý ničí vírusy, baktérie a kvasinky. Dezinfekcie sa navyše osvedčili ako efektívny spôsob, ako si umývať ruky bez mydla a zároveň brániť šíreniu choroby COVID-19. Každý máme teraz malý vreckový dezinfekčný prostriedok vždy po ruke. Ako ale mesiace ubiehajú, je jasné, že opakované umytie rúk má na pokožku vedľajšie účinky – od suchosti po podráždenie, svrbenie, pálenie, praskanie alebo aj kontaktný ekzém. Príznaky sú rôznorodé a v extrémnych prípadoch vedú k popraskaniu kože a riziku zanesenia infekcie. Postihnutí sú ako dospelí, tak deti, pričom u pacientov s prirodzene suchou alebo atopickou pokožkou je riziko ešte väčšie.

Damaged sensitive skin hands
Due to COVID19, majority of the population experienced dry skin

Široká verejnosť

84 % opytovaných ľudí zažilo suchú pokožku vrátane svrbenia, popraskania a podráždenia.

Due to COVID19, the healthcare workers experienced dermatological problems

Pracovníci v zdravotníctve

97 % zdravotníkov zažilo dermatologické problémy spojené s pravidelným používaním dezinfekčných prostriedkov na ruky na báze alkoholu, 86 % malo dermatitídu.

Prečo opakované umývanie rúk poškodzuje pokožku?

Prečo máme niekedy pocit, že nám dezinfekcia páli pokožku? 

Prečo nám pripadá naša pokožka po každom použití trochu napnutejšia?

Prečo klesá jej tolerancia k tejto základnej hygiene?

Nežiaduce účinky mydla a dezinfekčných gélov na pokožku súvisia s ich dezinfekčnými vlastnosťami. 

Prečo sú dezinfekcie na ruky účinné na ničenie vírusov? Virucídna sila antibakteriálnych krémov na ruky spočíva v ich schopnosti ničiť lipidové membrány, ktoré vírusy obaľujú.  

Problém však spočíva v tom, že naša pokožka rovnako obsahuje veľké množstvo žiaducich lipidov. Intenzívne používanie hydroalkoholických gélov a dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu tak poškodzuje lipidy, ktoré tvoria ochrannú bariéru na povrchu pokožky. Kvôli tomu je pokožka krehkejšia. Bez lipidov (tukov) pokožka výrazne vysychá a je náchylnejšia k poškodeniu. 

 

Narušovanie funkcie kožnej bariéry

Naša pokožka slúži na to, aby nás chránila pred podráždením. Pokiaľ ale nejaký vonkajší vplyv poruší jej prirodzenú rovnováhu, pokožka nedokáže plniť svoju ochrannú funkciu naplno. Presne to robia dezinfekčné prostriedky na ruky na báze alkoholu. Chránia nás pred vírusmi, a pritom poškodzujú integritu pokožky a ničia krehké lipidy.

  • Pôsobia ako medzibunkové spojivo, ktoré pomáha zachovávať súdržnosť medzi kožnými bunkami – rovnako ako malta medzi tehlami (žltá)
  • Tvoria hydrolipidový film obsahujúci tuky a pot, ktorý chráni povrch pokožky (zelená)

Medzibunkové spojivo a hydrolipidový film spoločne umožňujú pokožke plniť jej ochrannú funkciu:

  1. Brániť vstupu alergénov, znečisteniu a ďalších vonkajších toxických prvkov do pokožky 
  2. Brániť nadmernej strate vody znížením odparovania a zachovávať tak správnu ochrannú funkciu pokožky

Pravidelné používanie hydroalkoholických gélov alebo umývanie rúk rozpúšťa lipidy pokožky. Ochranná funkcia potom nie je dostatočne silná, dochádza ku zvýšeniu straty vody a pokožka vykazuje znaky suchej, veľmi vysušenej a krehkej pokožky – od podráždenia po svrbenie, pálenie, praskanie a štiepenie. 

Hydrolipidic film and hand skin

Ako možno hygienu a starostlivosť o ruky upraviť?

 

Zdravotnícke organizácie zverejnili kroky, ktoré je potrebné pri umytí rúk dodržiavať. Zo všetkého je najprv potrebné zvoliť jemné, citlivé mydlo, vyhnúť sa horúcej vode a ruky si jemne umyť. Pri tekutých dezinfekčných prostriedkoch na ruky voľte produkty s minimálnym obsahom alkoholu 60 %. Po každom umytí alebo dezinfekcii rúk pomocou hydroalkoholického gélu by ste mali pokožku hydratovať, hydratačný krém totiž pomôže doplniť stratené lipidy. 

V reálnom svete však na hydratáciu nezostáva veľa času, zvlášť v prípade zdravotníkov a ďalších profesií, ktoré si ruky umývajú opakovane. Po ruke nie je žiadny hydratačný prostriedok. Zdravie a bezpečnosť sú dôležitejšie než suchá koža.

Tvárou v tvár tomuto naliehavému problému sa spoločnosť NAOS rozhodla konať. V spolupráci s dermatologickým laboratóriom BIODERMA sme vyvinuli novú generáciu dezinfekčného produktu na ruky: prvý prostriedok na starostlivosť o ruky s dvojitým účinkom, ktorý dezinfikuje ako prostriedky na báze alkoholu a zároveň regeneruje lipidy. Biphase Lipo alcoolique je univerzálny produkt, ktorý v sebe kombinuje zdravie a starostlivosti o ruky. 


 

NAOS Care first

Nebezpečenstvo. Dodržujte bezpečnostné pokyny pre použitie. Používajte biocídy bezpečne. Pred použitím si vždy prečítajte štítok a informácie o produkte.