Porozumenie pokožke
Iste tie rady poznáte. Používajte opaľovacie krémy. Predchádzajte zanášaniu pórov. Nechajte pokožku dýchať. Zakryte svoje škvrny a jazvy. Vyhýbajte sa slnku. Toľko krokov je súčasťou každodennej starostlivosti o mastnú alebo zmiešanú pleť. Ale ako ich máme všetky zároveň stíhať?
Rola kožného mazu pri zmiešanej alebo mastnej pleti
Mastná a lesklá pleť, rozšírené póry, čierne bodky a vyrážky sa môžu stať skutočnou nočnou morou. Mastnota a lesk pleti spôsobujú, že sa necítime vo svojej koži. Nepomáha tomu ani časté čistenie a umývanie, pretože uľaví len na chvíľu, než sa mastnota vráti.
Mastná pleť je rana pre sebavedomie, a preto často siahame aj k starostlivosti, ktorá skryje skutočný lesk našej krásy.
Kožný maz: dobrý sluha, ale zlý pán
Kožný maz je látka, ktorú naše telo prirodzene vylučuje. Skladá sa z lipidov, ktoré vylučujú mazové žľazy. Proti mazu často bojujeme kvôli tvorbe vyrážok alebo nežiaducemu lesku, kožný maz je ale zároveň nevyhnutný pre správnu rovnováhu pokožky. Ako súčasť hydrolipidického filmu pokožky totiž pomáha udržať ju hydratovanú, chráni ju, zachováva jej mikrobióm a zamedzuje vzniku patogénnych látok. Kožný maz je preto potrebné chrániť a zároveň regulovať jeho množstvo.
Od vylučovania kožného mazu k nepríjemným vyrážkam
Kožný maz produkujú mazové žľazy a spôsobuje mastnú pleť. Aj keď množstvo mazových žliaz zostáva po celý život rovnaké, vylučovanie mazu je najvyššie medzi 15. a 35. rokom a potom začne postupne klesať¹. Pocit mastnej pokožky zvádza na časté umývanie tváre, to ale nefunguje. Pokiaľ maz z pokožky odstránime, telo ho totiž okamžite doplní.
¹Jacobsen E, Billings JK, Frantz RA, Kinney CK, Stewart ME, Downing DT: Zmeny rýchlosti sekrécie esteru mazových voskov u mužov a žien súvisiace s vekom. J Invest Dermatol 1985; 85: 483-485.
Koža je najväčší orgán nášho tela a krehký ekosystém, ktorého rovnováhu môžu narušiť rôzne vplyvy. Mazové žľazy môžu byť ovplyvnené vnútornými faktormi, napríklad stresom alebo hormónmi, ale aj vonkajšími faktormi, ako je znečistenie ovzdušia alebo UV žiarenie. Nerovnováha v pokožke vedie k vylučovaniu nadmerného množstva mazu, ktorý má navyše horšiu kvalitu. Baktérie sa usadzujú a množia v póroch a vyrážok na koži pribúda. Pokiaľ je však mastná pleť zdravá, vyrážky sa na nej vôbec nemusia objaviť.
Od vyrážok v puberte po akné u dospelých
Akné sa v dospelosti týka predovšetkým žien, konkrétne až štvrtiny z nich, a je stále častejšie. Môže byť pokračovaním adolescentného akné alebo sa začne objavovať vo veku okolo 25 rokov a typicky sa sústreďuje v spodnej časti tváre. Za horší vzhľad vyrážok môže hlavne stres a nevhodná kozmetika.
Starať sa o mastnú pleť je síce potrebné, nezabudnite však pokožku chrániť tiež pred slnkom. Všetky výhody, ktoré nám slnko prináša – teplo, zdravie a dobrá nálada – majú aj svoj protiklad, ktorý sa môže prejaviť práve na stave a vzhľade našej pleti.
Kedy koža vylučuje viac mazu?
Kožný maz mení svoju štruktúru tiež podľa okolitej teploty. Najviac mazu koža vylučuje v lete, pretože zvýšenie teploty o iba jeden stupeň Celzia vedie k 10 % zvýšeniu vylučovania mazu.²
²Cunliffe WJ, Burton JL, Shuster S: Vplyv lokálnych teplotných výkyvov na rýchlosť vylučovania mazu. Br J Dermatol 1970; 83: 650-654.
Hyperpigmentácia a viditeľnejšie jazvy
Keď na našu kožu svieti slnko, telo vylučuje melanín. Melanín je totiž naša prirodzená ochrana pred UV lúčmi, opálenie nás do určitej miery chráni pred škodlivejšími lúčmi. Pokiaľ slnku vystavujete nedávno zahojené rany alebo jazvy, môžete u nich vyvolať pozápalovú pigmentáciu, čo vedie k ich stmavnutiu, a teda zvýrazneniu. Práve hyperpigmentácia trápi hlavne tých, ktorí majú pleť so sklonom k akné.
Silnejšia koža = viac akné
UV lúče spôsobujú tiež to, že sa pokožka častejšie obnovuje, aby nás chránila pred slnkom. Tým pribúdajú ďalšie vrstvy pokožky, a koža sa tak zosilňuje. Kvôli novým vrstvám však pokožka môže blokovať pilosebaceózne folikuly – to v praxi znamená, že kožný maz zostáva pod povrchom pokožky a množia sa v ňom baktérie. A akné sa začne zhoršovať.
Krytie bez upchávania pórov
Pokiaľ vás trápi mastná pokožka, možno sa ju snažíte zmatniť pomocou krémov a púdrov s vysokým krytím. Kozmetika na báze silikónu síce zakryje mastnú pleť a vyrážky a chráni pleť pred slnkom, ale tiež upcháva póry. Vaša pokožka tak na povrchu možno vyzerá skvelo, ale nemôže dýchať, čo môže spôsobiť zhoršenie problémov, ktoré ste sa snažili zakryť. Pri všetkých tónovaných krémoch, korektoroch a podkladových bázach sa uistite, že sú nekomedogénne – teda že neupchávajú vaše póry. Tým predídete riziku vzniku ďalších vyrážok.
Vyberte si opaľovací krém na mieru vašej pokožky
Okrem zakrytia nedokonalostí musíte vždy myslieť hlavne na ochranu pokožky pred UV žiarením. Vysoký SPF faktor chráni tiež proti hyperpigmentácii a udržuje pokožku pružnú. Vďaka tomu môže pokožka vylučovať kožný maz a nehromadiť ho pod povrchom. Niektoré opaľovacie krémy však obsahujú ťažké a nepriepustné zložky, ktoré pokožku dráždia. Také krémy rozhodne nie sú vhodnými pomocníkmi pre zmiešanú alebo mastnú pokožku!
Pokiaľ chcete mať pleť matnú a zároveň chránenú, zvoľte opaľovací krém, ktorý rešpektuje potreby mastnej alebo zmiešanej pleti. Mal by nielen ponúknuť vysokú UV ochranu, ale zároveň musí umožniť pokožke, aby dýchala. Pre aknóznu pleť by mal opaľovací krém navyše zjednotiť tón pleti a plne prekryť nedokonalosti.