Svrbenie pokožky ovplyvňuje mnoho faktorov ako spánok, osobný, študijný či pracovný život.
Dlhodobé svrbenie kože bez akejkoľvek vyrážky či zjavnej príčiny môže byť reakciou na vnútorne užívané lieky, ochorenia žlčníka, štítnej žľazy, ochorenia krvotvorby, nádory, neurologické alebo psychiatrické choroby, HIV infekciu, parazitárne choroby či drogovú závislosť. U týchto celkových príčin obvykle svrbí koža celého tela. Príčiny svrbenia kože sa u jedného človeka môžu aj kombinovať.
Časté je svrbenie kože navečer, čo je dané okrem vyvolávajúcej príčiny aj prirodzeným znížením hladiny kortizolu v krvi večer a v noci – tento hormón nadobličiek pôsobí nielen protizápalovo, ale aj protisvrbivo. Svrbenie kože ráno je menej časté, v takýchto prípadoch sú v podozrení vplyvy pôsobiace cez noc (potrava a lieky používané navečer, prostredie spálne atp.).Pri hľadaní príčin sa sledujú časové súvislosťou vzniku svrbenia – práce, voľný čas a koníčky, domáce prostredie. Častejšie koža svrbí v zime ako v lete, a to z viacerých dôvodov, ako je suchý vzduch vo vykurovaných miestnostiach aj vonku, teplo a trenie odevom, presušenie kože, menší pocit smädu a horšia hydratácia. Tiež imunitný systém sa s meniacou sa sezónou musí týmto zmenám prispôsobovať, čo vedie k prechodnému rozkolísaniu imunitnej rovnováhy, a to sa zjavne prejaví častejšie práve pri zápalových kožných chorobách ako pri zdravej koži.
U atopikov svrbí koža najčastejšie v oblasti jemnej, tenkej kože, teda v kožných ohybov, ako sú zákolenné, lakťové jamky, zápästie, viečka, krk, ale aj v miestach trenia kože, ako sú lopatky, v páse, predkolenia a lýtka.
Svrbenie v tvári, najmä na perách a jazyku, môže byť varovným signálom začínajúcej anafylaxie – ťažké alergické reakcie s opuchom kože a slizníc, s dýchacími a prehĺtacími ťažkosťami (niekedy aj so začervenaním kože či priamo žihľavkou) s následným rozvojom šokového stavu.