Medzi najuznávanejšie a najčastejšie odporúčané dermatologické liečby pri hyperpigmentácii patrí tzv. Kligmanovo trio, pomenované po lekárovi, ktorý ho vyvinul - jedná sa o spojenie troch typov látok, ktoré majú spoločne najväčší efekt. Hydrochinon, hydrokortison a kyselina retinová lieči hyperpigmentáciu tak, že pôsobí v rôznych fázach melanínového cyklu.

Depigmentácia sa prejaví po troch až piatich týždňoch liečby, maximálny účinok je potom zrejmý po piatich až siedmich týždňoch. Dermatológovia obmedzujú liečbu na nie viac ako dva mesiace maximálne dvakrát do roka, pretože účinné látky, ktoré pri nej na pokožke pôsobia, pleť zaťažujú. Po liečbe sa môže objaviť podráždenie a citlivosť, a hrozí aj navrátenie samotnej hyperpigmentácie. 

 

Chemický peeling 

Peelingy spočívajú v aplikácii chemických látok na pokožku, ktoré vyvolajú proces postupnej obnovy poškodených povrchových buniek. 

Dermatologický peeling kyselinou glykolovou je najobľúbenejším povrchovým peelingom, pretože prináša veľmi dobré výsledky pri liečbe hyperpigmentácie (s výnimkou jedincov s tmavšou pleťou, ktorým hrozí riziko vzniku pozápalovej hyperpigmentácie). Ďalším typom je peeling s AHA kyselinami, ktoré sa vyznačujú tým, že sú rozpustné vo vode. Funguje na povrchu pokožky, kde znižuje priľnavosť kožných buniek. Po aplikácii sa počas jedného alebo dvoch dní objaví odlupovanie pokožky a začervenanie, ktoré v práci môžete vysvetliť ako „vyrážku“, pokiaľ sa objaví nová, rovnomerne tónovaná pleť. Peelingy ponúkajú veľkú flexibilitu, pretože je možné individuálne upraviť koncentráciu, pH aj dobu aplikácie. Pre kompletné ošetrenie sú vyžadované štyri až šesť sedení, každé dva týždne.

Pre špecifické prípady hyperpigmentácie existujú také možnosti liečby pomocou tzv. intenzívneho pulzného svetla (IPL), ktoré sa používa na liečbu “stareckých” škvŕn, najčastejšie je úspešné v liečbe nadmernej pigmentácie pri dermálnej, zmiešanej alebo opakovanej melazmy. 

Ďalšou možnosťou je laserové ošetrenie, ktoré sa zameriava na melanínové bunky zvnútra a tak dokáže vyvolať tzv. dermálny zápal, ktorý napomáha uvoľneniu melanínu a obnove pokožky. Po zákroku sa ako vedľajšie nežiadúce účinky môžu objaviť lokálne depigmentácie (napr. v tvare “konfety”) alebo môže dôjsť k opätovnému výskytu hyperpigmentácie. Udržiavanie nízkej hustoty laserového toku pomáha vedľajšie účinky obmedzovať, ale zároveň sú potom vyžadované častejšie návštevy, pretože je potrebné proces opakovať.

Vo väčšine prípadov sú dermatologické liečby predpisované na obmedzenú dobu v priebehu roka, aby sa obmedzili práve nežiadúce vedľajšie účinky. Okrem liečby sa tak samozrejme snažíme predĺžiť jej úspech, upokojiť pokožku a zabrániť recidív Ako sa starať o svoju pokožku a posilniť účinky dermatologickej liečby? a existujú okrem dermatologických ošetrení ešte nejaké ďalšie formy liečby? Bioderma sa inšpirovala tými najlepšími a najúčinnejšími dermatologickými ošetreniami a vyvinula Pigmentbio a patent LUMIREVEALTM TECHNOLOGY, ktoré dokážu účinne eliminovať veľkosť a intenzitu pigmentových škvŕn. Zasiahnu v mieste zápalu a zabránia tak vzniku pozápalovej hyperpigmentácie. Okrem toho spomaľujú produkciu melanínu a podporujú obnovu kožných buniek. 

Kde sú produkty z rady Pigmentbio k dispozícii? Pozrite sa na zoznam vybraných partnerských lekární.

Pigmentbio H2O

Dôkladne čistí a zároveň pôsobí proti
škvrnám a zabezpečuje zosvetlenie pokožky. Veľmi dobrá tolerancia.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Pigmentbio Denný krém SPF 50+

Zosvetľujúci denný krém redukujúci pigmentové škvrny
a dlhodobo zjednocujúci pleť.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Pigmentbio C-koncentrát

Čistý vitamín C pre intenzívnu korekciu pigmentových škvŕn.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny Fotostarnutie Veda o starnutí

Pigmentbio Nočný gél-krém

Zosvetľujúci nočný gél-krém, regeneruje a obnovuje pôvodnú žiarivosť pokožky.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny