Život s mastnou pleťou

Viditeľné póry, večne mastná a lesklá pokožka. Znie ti to povedome? Rýchlo sa mastiace vlasy patria k tomu, keďže mastná pokožka a mastné vlasy majú rovnakú príčinu. Lesklá pokožka sa niekedy prejavuje len v tzv. „T-zóne“. Niekedy je ťažké dennodenne bojovať s mastnou pleťou, až sa to môže stať závislosťou. Pre ženy, ako aj pre mužov. Čo za to ale v skutočnosti môže?

Mastná pleť sa často objavuje práve v teenagerskom veku. Len málo ľudí dospeje bez toho, aby spoznalo akné na vlastnej koži. Zapríčiňujú to hormóny, ktoré sa počas puberty doslova zbláznia. Pokožka produkuje viac kožného mazu, objavia sa čierne bodky, niekedy aj veľké červené a opuchnuté vyrážky. Čo sa ale v skutočnosti deje v pokožke?

Kozmetika určená na aknóznu pleť totiž spustí regeneračný proces, v ktorom sa pleť začne sama čistiť. Otvárajú sa upchaté komedóny, zapálené ložiská sa uvoľňujú a hoci sa nám môže zdať, že sa stav pleti zhoršuje, práve toto prechodné obdobie je správnym signálom toho,  že sa naša pokožka uzdravuje. Než sa pleť kompletne vyčistí a obnoví, trvá to zhruba tri až štyri týždne.

Pokožka je veľmi krehký ekosystém, ktorého rovnováhu môže narušiť množstvo vonkajších či vnútorných faktorov. Počas dospievania do toho vstupujú aj hormóny. Tieto zapríčiňujú nadmernú tvorbu kožného mazu, ktorý nemá vhodnú kvalitu. Tieto prejavy sa nazývajú hyperseborea a dysseborea (príliš veľa kožného mazu, ktorý je príliš hustý). Takto sa začína začarovaný kruh: príliš veľa hustého séba spôsobuje nevybalancované prostredie pleti, z ktorého sa tešia jedine baktérie. Tento hustý kožný maz vtečie do póru, no namiesto toho, aby z neho opäť vytiekol, zostáva vo vnútri a upcháva ho. Keď sa v tomto prostredí namnožia baktérie, objavia sa pupienky. Zrohovatená koža ho navyše „zazátkuje“ a upchatý pór je ideálnym prostredím pre ďalšie množenie baktérii a vznik zapálenej vyrážky.

Mastná pleť a rozšírené póry môžu prísť s vekom, často súvisia s teenagerským akné, s ktorým dospievajúci bojujú svojpomocne a nie vždy správne.

Mastnú pleť sa už zo zvyku snažíme vysušovať, no často zabúdame na jej čistenie a hydratáciu. Vysušovanie pleti síce znižuje tvorbu kožného mazu, pleť na to ale môže zareagovať výrazným zhoršením stavu akné a zvýšením mastnoty. Produktový rad Bioderma Sébium obsahuje produkty na čistenie aj následnú starostlivosť mastnej a aknóznej pleti odporúčajné aj kožnými lekármi.

  • čierne bodky
  • červené pupienky
  • začervenanie celej tváre
  • jazvičky po liečbe akné
  • Mastná pleť produkuje najmä veľa kožného mazu. Ak na nej nevznikajú nedokonalosti, môžeme hovoriť o akejsi prvej fáze. Mali by sme sa však mať na pozore – mastná pleť je nevyvážená a ľahko sa môže jej stav zhoršiť. Preto je dôležité dbať na správnu hygienu a starostlivosť pleti.

  1. krok - dôkladné umytie pokožky s čistiacim penivým gélom Sébium Gel moussant 
  2. krok - dočistenie všetkých zostatkových nečistôt s micelárnou vodou Sébium H2O. Takto vyčistená pleť je až o 95 % čistejšia.

Kombinácia krémov, ktoré pleť zmatnia a dodajú vám príjemný pocit po celý deň. 

  1. Sébium Pore refiner účinne a viditeľne okamžite sťahuje póry až na 8 hodín. Je vhodný na celú tvár alebo na mastnú T-zónu. 
  2. Sébium MAT Control zas vďaka svojej technológii Mat & Smooth a obsahu minerálnych púdrov pokožku zmatňuje a zjemňuje okamžite a s dlhodobým účinkom.

Sébium H2O

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pokožka so sklonom k ​​akné Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Gel moussant

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Pore refiner

Sébium Pore Refiner
Zmatňujúci krém sťahujúci póry vhodný na mastnú pleť.

Zmiešaná až mastná pleť

Sébium MAT control

Zmatnenie a upokojenie na dlhodobo transformovanú pleť.

Zmiešaná až mastná pleť

Problémy s mastnou pleťou sa u chlapcov často zhoršujú práve počas dospievania, keď začínajú mužnieť a zarastať na brade. Holenie môže pleť podráždiť a podnietiť tvorbu nedokonalostí. Špecialisti odporúčajú uprednostniť elektrický holiaci strojček pred klasickými žiletkami, ktorý je k pokožke šetrnejší. Dobrá správa je, že v dnešnej dobe je brada IN! Nie je to nič pre teba? S čistiacim penivým gélom Sébium Gel moussant sa môžeš šetrne oholiť a zároveň eliminovať tvorbu pupienkov.

Čerstvá citrónová šťava pomáha zjemniť zhrubnutú pokožku a podporiť hojenie pupienkov. Zaraď do svojho pitného režimu vodu s citrónovou šťavou! Babské recepty radia natierať si vyrážky citrónom aj zvonka. Toto však určite neodporúčame. Citrónová šťava je príliš kyslá a môže poškodiť bariéru pokožky. Po vystavení slnečnému žiareniu je takáto pokožka fotosenzitívna, čo môže viesť k jej zosvetleniu či stmavnutiu.

Tekvica v akejkoľvek svojej podobe je plná enzýmov a zinku, ktoré zjemňujú pokožku a pomáhajú obnoviť jej prirodzené pH. Práve preto ju nájdeš v maskách a exfoliačných produktoch. Zinok pomáha regulovať množstvo kožného mazu.

TIP: Vyskúšaj nahradiť časť múky v tvojom obľúbenom koláči tekvicovým pyré.

Jahody, čerešne, maliny, čučoriedky, černice – bobule všetkých druhov a veľkostí sú plné vitamínu C a antioxidantov, ktoré sa nachádzajú aj v paprike, kiwi alebo v brokolici.

Zvýšený príjem vitamínu C je pritom silnou zbraňou na oslabenú aknóznu pokožku. Antioxidanty z bobuľového ovocia zas pôsobia proti tmavým škvrnám, ktoré sa môžu tvoriť v miestach jaziev po akné.

TIP: Ak chceš dosiahnuť ideálnu dennú dávku vitamínov z bobuľového ovocia, zjedz asi 8 stredných jahôd alebo 21 čerešní.

Tučné ryby (s kožou) ako losos, sardinky, makrela alebo ančovičky sú tým najlepším zdrojom omega 3 mastných kyselín. Omega „trojky“ pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným slnkom, znižujú riziko vzniku rakoviny kože a tmavých škvŕn spôsobených častou a dlhou slnečnou expozíciou.

TIP: Losos je tiež skvelým zdrojom antioxidantov, proteínov, vitamínu B či selénu.

Farebné druhy zeleniny a ovocia si často spájame so zdravím, nepodceňuj však karfiol! Obsahuje množstvo amikokyselín, ktoré pomáhajú posilňovať pokožku pred účinkami UV lúčov, ktoré by pokožku oslabovali. Surový karfiol obsahuje aj železo, vitamíny B6, C a K, fosfor a horčík.

TIP: Vyskúšaj skombinovať karfiol s cícerovou nátierkou alebo hummusom ako zdravý snack!