Atopický ekzém sa nedá vyliečiť. Dáva biologika nádej?
Liečba atopického ekzému je nesmierne obtiažna. Vďaka pokrokom v medicíne však atopikom svitá na lepšie časy. Prečítajte si o novej biologickej liečbe ekzému.
Liečba atopického ekzému je nesmierne obtiažna. Vďaka pokrokom v medicíne však atopikom svitá na lepšie časy. Prečítajte si o novej biologickej liečbe ekzému.
Možno sa však blíži zlom, ktorý všetko zmení. Veľké nádeje sa upínajú na cielenú, čiže biologickú liečbu (atopického) ekzému.
Základným pravidlom pri ekzematickej pokožky je premasťovanie. Pokožka je suchá a ľahko sa olupuje, preto je používanie mastí a krémov pre liečbu kľúčové. Taktiež je dôležité používať špeciálne umývacie prostriedky vhodné pre atopikov. Pokiaľ to nestačí a zápal kože sa zhoršuje alebo skomplikuje, sú k dispozícii ichtamolové a dehtové krémy, ďalej krémy s kortikosteroidmi či antibiotikami. Spomínané formy terapie označujeme aj ako lokálne - účinná látka sa aplikuje priamo na postihnuté miesto.
Pokiaľ nie je ani lokálna terapia dostatočne účinná, pristupuje sa k tzv. systémovej liečbe. Jej možnosti sú však v súčasnosti značne obmedzené.
Budúcnosť účinnej liečby atopickej dermatitídy čaká na objavenie nových, konkrétnejších liekov.
Cielená liečba už nie je žiadnym nováčikom pri riešení psoriázy alebo reumatologickej artritídy. V súčasnej dobe sa hľadá biologikum, ktoré by predstavovalo účinnú liečbu atopického ekzému. Nie je to ale jednoduché.
Napríklad TNF-alfa (tumor nekrotizujúci faktor alfa) je aktuálne používaným liekom proti psoriáze. Pri podaní tejto látky atopikom však dochádza ku zhoršeniu kožných prejavov atopickej dermatitídy. Zdá sa však, že účinná látka ustekinumab, ktorá sa tiež používa pri liečbe lupienky, má na ekzém pozitívny vplyv. Preto je v súčasnosti predmetom klinických štúdií.
Účinné biologikum, ktoré by ekzém naozaj liečilo, na svoje objavenie stále čaká. Veľmi nádejne sa zatiaľ javia protilátky proti interleukínu 13 alebo 22 (tieto interleukíny sú látky zúčastňujúce sa imunitný zápalovej reakcie). Pri oboch látkach aktuálne prebiehajú klinické štúdie.