Laboratórne vyšetrenie
Ďalším krokom alergologického vyšetrenia je odber krvi, ktorý je potrebný na stanovenie protilátok proti podozrivým alergénom. Dnes máme k dispozícii množstvo laboratórnych testov, ktoré vedia alergiu poriadne vyšetriť. Niektoré dokážu aj z malého množstva krvi zistiť protilátky proti stovkám rôznych alergénov.
Laboratórne vyšetrenie je spravidla nákladné, a preto vyšetrované alergény zvolíme na základe dôkladnej anamnézy. Nikdy však nie je možné vyšetrením zistiť úplne všetko. Pokiaľ vám budú laboratóriá ponúkať spoplatnené kožné testy na alergie (teda nehradené zdravotnou poisťovňou), je dôležité sa opýtať, aký typ protilátok bude výstupom.
Alergologické vyšetrenie by malo zahŕňať iba protilátky typu IgE.
Vyšetrenia protilátok IgG totiž nedávajú zmysel a nie sú odporúčané ani Českou spoločnosťou pre alergiu a klinickú imunológiu.
Laboratóriá často namietajú, a je to zároveň aj mýtus, že alergologické vyšetrenie je možné u detí robiť až po prvom a niekedy až po treťom roku života. Pravdou je, že kožné testy na alergiu sa môžu robiť kedykoľvek, pokojne aj po narodení. Bežnou praxou ale je, že testujeme deti okolo 4. – 6. mesiaca.
Príprava na alergologické vyšetrenie je pritom jednoduchá. Dieťa by počas určitej doby (niekoľko dní až týždeň) nemalo užívať lieky proti alergii, tzv. antihistaminiká. Vnútorná strana predlaktia, na ktorej prebieha testovanie, by nemala byť ošetrená masťami s obsahom kortikosteroidov.
Kedy môžeme testovať?
Testovať teda môžeme v zásade kedykoľvek, ale ideálne aspoň 3 týždne po poslednej alergickej reakcii. Obavy zo závažných vedľajších účinkov nie sú opodstatnené, pretože kožné testy patria medzi bezpečné metódy. Na zváženie je len ich použitie u detí, ktoré reagovali veľmi silno na potravinu.
Vo výnimočných prípadoch je potrebné testy odložiť, ale v zásade platí, že testovať môžeme kohokoľvek a kedykoľvek. Treba si však overiť, či zvolený alergológ robí testy a akú konkrétnu prípravu pred nimi požaduje.
Záverečné hodnotenie alergologického vyšetrenia by malo prísť až po dôkladnom zhodnotení anamnézy, kožných i laboratórnych testov. Nie je vhodné hodnotiť len jednotlivé časti. Dôležitý je kontext. Preto by samotný rezultát mal vysloviť až alergológ. Robiť závery z výsledkov laboratórnych testov nezaručuje správnu diagnózu.