MUDr. Michaela Duchoňová, PhD.

Špecializuje sa na detskú dermatológiu a všeobecnú dermatológiu adolescentov a dospelých. Pôsobila na Detskej dermatovenerologickej klinike Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave, kde získala vedeckú hodnosť PhD.

Atopická dermatitída sa počas tehotenstva pod vplyvom hormonálnych zmien môže zlepšiť, ale aj zhoršiť. Zhoršenia znamenajú tvorbu svrbivých zápalových ložísk, u každej pacientky inak a na iných miestach, ako to býva pri ekzéme. V tehotenstve sa častejšie vyskytujú na dvorcoch prsníkov a ženy trápi svrbenie kože na bruchu.

Ak sú zhoršenia výrazné, liečba je potrebná, aj keď sme pre tehotenstvo výrazne obmedzení vo výbere mastí aj liekov. Dostupné sú však aj antihistaminiká, ktoré sú bezpečné počas tehotenstva, a tiež mastí s protizápalovými zložkami. Ich množstvo výrazne minimalizujeme iba na nevyhnutné, aby sme nezaťažovali plod. Preto je vhodné ekzém liečiť v začiatkoch, aby sa ďalej nerozširoval. Pri rozsiahlych prejavoch je možné využiť aj fototerapiu (UVB 311nm).

Už v začiatkoch sa treba poradiť s kožným lekárom. Tehotenstvo nie je vhodným obdobím na skúšanie rôznych a najmä neoverených „bio“ a „prírodných“ mastí, v tomto prípade je vhodnejšie staviť na istotu a bezpečnosť, najmä pre možný vplyv týchto zložiek na bábätko a potenciálnu alergickú reakciu.

Na pokožku brucha, ktorá sa tehotenstvom naťahuje, odporúčame používať zvláčňujúce balzamy a masti. Tie podporujú pružnosť kože, aby nevznikali strie – trhlinky, ktoré sa hoja len ťažko opraviteľnými jazvičkami (spočiatku ružovými, postupne bielymi prúžkami). Oleje, ktoré tehotné ženy často používajú, nie sú najvhodnejšie priamo na atopickú pokožku. Na jej povrchu síce vytvoria film, no koža v hĺbke nebude hydratovaná. Vhodnejšie je použiť balzamy na lipidovej báze, určené na atopickú pokožku.

Tehotenstvo nie je vhodným obdobím na skúšanie rôznych a najmä neoverených „“bio“ a „prírodných“ mastí, je vhodnejšie staviť na istotu.

Po tehotenstve prichádza krásne obdobie života s vaším bábätkom. Ak sa z podozrenia na atopickú dermatitídu stalo potvrdenie diagnózy, venujte ošetreniu kože zvýšenú pozornosť.

Ako sa starať o atopický ekzém u novorodenca?

  • Kúpať dieťatko v čistej vode každý večer pravidelne, aby sme z pokožky zmyli zbytky mlieka, zbytky stolice a pasty z plienkovej oblasti, tiež pri používaní vlhčených utierok s množstvom prísad je potrebné aspoň 1x denne pokožku dôkladne očistiť.
  • Niektoré oblasti tela - krk, kožné záhyby, plienkovú oblasť je potrebné v kúpeli dôkladne umyť šetrným syndetom na olejovej báze. Ideálny je napríklad Atoderm Sprchový olej alebo Atoderm Gel moussant.
  • Okrem základných zásad ošetrovania kože môžete pridať 1 - 2-krát týždenne liečebný kúpeľ – pri suchej pokožke s ovsenými prísadami, ak sú prítomné zápalové ložiská, pridajte svetloružový roztok hypermangánu.
  • Liečebné protizápalové maste aplikujte podľa predpisu lekára vždy po očistení kože a jej hydratácii emolienciami.
  • Zápalové ložiská ošetrené protizápalovými masťami je vhodné previazať obväzom, aspoň na noc, keď môžeme pridať aj doplnkové ichtyolové externá.
  • Oblečenie pre bábätko voľte bavlnené, vyberte aj šetrné plienky. Perte v Lovele bez aviváže. 
  • Pri atopickom bábätku nepoužívajte parfumy, aj svoje oblečenie vyberajte bavlnené a perte ho v detskom prášku.

ABCDerm Babysquam

Produkt na starostlivosť o pokožku, ktorý odstraňuje šupiny a intenzívne zvláčňuje.

Suchá pokožka dojčiat a detí

ABCDerm Change intensif

Krém na zapareniny (plienkovú dermatitídu)

Suchá pokožka dojčiat a detí

Atoderm Sprchový olej

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Krém parfumovaný

Vysoko vyživujúca a ochranná starostlivosť pre každodenné použitie.

Normálna až suchá pleť