Čo je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je dlhodobé alebo opakujúce sa kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá, deti a mladistvých. Menej často príznaky prechádzajú do dospelosti, alebo sa až v dospelosti prvýkrát objavia. 

Už názov ochorenia poukazuje na jeho priebeh. Slovo ekzém je odvodené z gréckeho slova ekzeo, čo označuje niečo, čo vyviera alebo vybublá na povrch. Je tak dobre vystihnutý zápalový charakter ochorenia (príznakmi sú začervenanie, opuch, teplá koža v mieste ekzému, mokvanie). 

Pojem atopický odvodzujeme od gréckeho slova atopos (zvláštny, cudzí), znamená to niečo, čo nie je na svojom mieste a prebieha atypicky (inak, ako je bežné). Často sa môžete stretnúť aj s názvom atopická dermatitída.

 

Ako sa atopický ekzém prejavuje?

Pri atopickom ekzéme možno pozorovať tieto príznaky na koži:

 

  • začervenanie
  • opuch
  • mokvanie
  • výsev ložísk ekzému
  • drobné vyrážky
  • záchvatové svrbenie
  • suchá koža, ktorá stráca schopnosť zadržiavať vodu
  • jemné trhlinky v koži

Prečo vzniká atopický ekzém?

 

Pacient s atopickým ekzémom (atopik) má na genetickom podklade zväčšenú citlivosť kože a sliznice k rozličným látkam. Tie sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do našeho tela cez kožu, dýchacie cesty  alebo tráviace ústrojenstvo. Tu sa stretávajú u pacienta - atopika so zvýšene a nevyvážene reagujúcim a “rozladeným” imunitným systémom. 

Atopik má i viacero zmien v stravovaní a v biochemických pochodoch v koži, a tiež v jeho tele  trochu odlišne prebiehajú nervové reflexné pochody. Preto koža reaguje aj na bežné podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho a vnútorného prostredia tela (a majú alergický alebo nealergický charakter) zvláštnym, mimoriadnym, nezvyčajným spôsobom. 

 

Skupiny bádateľov v genetike už odhalili u atopikov niekoľko génov, ktoré sú spojené s poruchou funkcie a stavby vrchných vrstiev pokožky, tzv. kožné bariéry.

 

Pokožka tak permanentne prepúšťa nielen vodu smerom z organizmu, ale aj dráždivé látky, pôvodcu kožných infekcií a alergény vonkajšieho prostredia smerom dovnútra. Vrodený je aj znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že už ľahké podráždenie kože vyvolá silné záchvatové svrbenie, ktoré núti chorého k neprimeranému škrabaniu sa, a tým sa ďalej zhoršuje už prebiehajúci zápal kože. 
 
Atopický ekzém sa môže objaviť v dojčenskom veku (najčastejší variant), počas detstva alebo kedykoľvek v dospelosti.

V strednej Európe postihuje atopický ekzém 15 - 20% dojčiat a batoliat a 12% detí v predškolskom a školskom veku. Nárast v detskej populácii v posledných rokoch sa prisudzuje vplyvom životného prostredia, zmenám životného štýlu jedinca, rodiny a spoločnosti. 

Genetici, imunológovia, alergológovia a dermatológovia veľmi intenzívne skúmajú jednotlivé príčiny a prejavy atopického ekzému. Aj keď už veľa vieme, stále zostáva veľa nevyjasneného.

 

škrabanie pri atópii

Hlavným faktorom je dedičná predispozícia, teda zdedený sklon k určitej chorobe, ktorý sa v rodine odovzdáva z generácie na generáciu. Riziko vzniku atopického ekzému u dojčaťa dnes už vieme predpovedať v závislosti na atopickej rodinnej záťaži. 

 

  • Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenie, je riziko objavenia atopického ekzému u dieťaťa 20 - 40%. 
  • Ak sú obaja rodičia alergici, je riziko vzniku 40 - 60%. 
  • Ak majú (alebo mali ako deti) obaja rodičia priamo atopický ekzém, potom sa udáva riziko objavenia atopického ekzému kedykoľvek počas života až v 60 - 80%. 

 

Treba si však uvedomiť, že zdedený sklon k atopii nie je ešte aktívna choroba a ekzém sa nemusí vôbec objaviť, alebo sa môže objaviť len mierny, napríklad v podobe suchej pokožky bez ďalších zápalových zmien.

Liečba atopického ekzému

 

Atopický ekzém je chronické ochorenie s mimoriadnym vplyvom na kvalitu životachorého dieťaťa i celej jeho rodiny. Liečba atopického ekzému nie je len "užívanie liekov", ale celý súbor aktivít. 

Tak, ako sa prejavy a priebeh atopického ekzému u rôznych pacientov veľmi líši, tak je u každého chorého potreba "ušiť liečbu na mieru" a stanoviť individuálny liečebný plán. Liečba sa tiež veľmi líši podľa veku chorého.

Základným opatrením je odovzdanie informácií rodičom chorého dieťaťa. Týka sa príčin ochorení, prevencie spúšťacích faktorov aj liečby. 

1. Znížiť závažné príznaky ochorenia v čase zhoršenia "záchrannými liekmi" predpísanými lekárom.

 

2. Predchádzať ďalším vzplanutiam ochorenia správnou starostlivosťou o kožu, sledovaním provokačných faktorov a ich obmedzeniam. Tu môže významne pomôcť alergologické vyšetrenie.

 

3. Zabezpečiť dlhohodobú starostlivosť o atopickú pokožku pomocou zvláčňujúcich (premasťovacích) krémov.

4. Dlhodobo priaznivo ovplyvniť celkový priebeh ochorenia prevenciou, režimovými opatreniami, vhodnou životosprávou a systematickou liečbou.

Atopický ekzém je ochorenie, ktorého podkladom je vrodená predispozícia, preto súčasná medicína zatiaľ nedokáže pacienta sklonu k ekzému úplne zbaviť.

 

Vekom však väčšina príznakov samovoľne ustupuje, často u ľahších chorých už medzi prvým a tretím rokom.

 

Neexistuje žiadny "univerzálny zázračný liek". Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť vrodený sklon k chorobe, ktorý pretrváva celý život. Pri dobrej informovanosti rodičov a starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení je však možné dostať priebeh ekzému u dieťaťa "pod kontrolu". Vyžaduje to veľkú trpezlivosť pri liečbe, vypozorovanie a elimináciu individuálnych zhoršujúcich faktorov a zavedenie vhodnej životosprávy atopika. 

Výsledky veľmi starostlivo ošetrovanej kože sú vidieť až po niekoľkých týždňoch, niekedy aj mesiacoch. Často je treba vyskúšať viacero liečebných prostriedkov a postupov, než rodičia pre svoje dieťa nájdu "ten pravý ", ale pri dobrej spolupráci s detským a kožným lekárom sa to vždy nakoniec podarí. Prečítajte si rady od dermatologičky, ktoré odporúča dodržiavať pri starostlivosti o detskú pokožku.

  • doktorka Čapková

    MUDr. Štěpánka Čapková, dermatologička.

    Pracuje od roku 1981 ako detský dermatológ na Dermatologickom oddelení pre deti vo Fakultnej nemocnici v Motole. V nemocnici pôsobí aj ako konziliár v odbore detskej dermatológie pre všetky kliniky a oddelenia detskej časti tejto nemocnice. V regiónoch mimo Prahu, tiež pôsobí ako superkonziliár pre mimoriadne zložité prípady. Ako prvý lekár v ČR zložila v roku 1984 nadstavbovú atestáciu z detskej dermatovenerológia. Je členkou Českej dermatologickej spoločnosti ČLS JEP, kde aktívne pracuje v sekcii detskej dermatológie. Pravidelne prednáša témy z detskej dermatológie v postgraduálnych kurzoch IPVZ, Českej lekárskej komory a na akciách Českej dermatologickej spoločnosti a Združenia praktických lekárov pre deti a dorast. Je školiteľom ďalších lekárov v obore detskej dermatológie, ktorí sa pripravujú k atestačným skúškam. Zúčastňuje sa kongresov v ČR aj v zahraničí, kde pravidelne prezentuje výsledky svojej práce. Publikuje v českých aj zahraničných odborných časopisoch. Jej hlavnou špecializáciou a záujmom je všetko, čo sa týka liečby atopického ekzému. Pre rodičov detí s týmto kožným ochorením pripravila niekoľko edukačných brožúr a napísala knihu s radami, ako sa starať o deti s atopickým ekzémom.

    MUDr. Štěpánka Čapková, dermatologička.

Atoderm Sprchový olej

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive gel moussant

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive Umývacia kocka

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive baume

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive gel-crème

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive eye

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm SOS sprej

Okamžitý protisvrbivý účinok

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka