Čo spúšťa atopický ekzém? Príčiny treba hľadať dlhšie
Príčiny vzniku atopického ekzému sú u každého iné. Ako môžete nájsť spúšťače, ktoré ho zhoršujú u vás?
Príčiny vzniku atopického ekzému sú u každého iné. Ako môžete nájsť spúšťače, ktoré ho zhoršujú u vás?
Striedajú sa pri ňom obdobia vzplanutia a pokoja. Podnety, ktorými je vzplanutie vyvolané, sú u každého iné. Zistiť príčinu vzniku atopického ekzému nemusí byť vôbec jednoduché.
Pri atopickom ekzéme je pokožka suchá, svrbiaca, môžu sa objaviť pľuzgieriky, pupienky a koža sa odlupuje. Atopik totiž reaguje na bežné podnety z okolia neštandardne. Reakcia má alergický charakter, zvýšená je tiež citlivosť na dráždivé látky nealergického charakteru.
Liečba aj prevencia atopického ekzému sú vzhľadom k odlišným spúšťačom u každého človeka individuálne. Pre vás aj vášho lekára je teda dôležité pozorovať, čo koži prospieva a čo jej neprospieva. Zisťujte, aké prejavy vznikajú po kontakte s rôznymi látkami a kedy dochádza k vzplanutiu choroby. Je nutné vedieť, čomu sa vyhýbať a ako vaše telo reaguje na konkrétne lieky a ďalšie prostriedky.
Ak sa nečakane objavia klasické suché a svrbivé ložiská, položte si nasledujúce otázky:
Bol/a som v poslednej dobe v neobvyklom prostredí? Bol/a som vystavený/á novým alergénom a dráždivým látkam?
Vzniklo vzplanutie počas určitej činnosti, napríklad počas upratovania alebo cvičenia?
Nezmenil/a som náhle určitú časť oblečenia, nepoužil/a nové ponožky, sveter?
Jedol/jedla som dnes niečo iné? (Potraviny konzumované pred vzplanutím alebo zhoršením prejavov možno zapisovať do diétneho denníka.)
Pociťoval/a som úzkosť alebo stres? Nahnevalo či znepokojilo ma niečo?
Dôsledné sledovanie a kladenie si týchto otázok vám umožní zúžiť širokú škálu možných spúšťačov vzplanutia atopického ekzému. K tým najčastejším patria:
stres
potravinové alergény
alergény v domácom alebo pracovnom prostredí
mydlá a iné hygienické a kozmetické prípravky
niektoré druhy odevov
syntetické materiály
prach
cigaretový dym
Pri zisťovaní alergénov, ktoré môžu byť spúšťačom atopického ekzému, je nesmierne prínosná vaša spolupráca s alergológom. Je dôležité oznámiť mu pravdivo všetky informácie, ktoré ste odpozorovali na sebe i svojich rodinných príslušníkoch. Budú ho zaujímať najmä:
údaje o rodinnom výskyte alergických ochorení
prostredie, v ktorom žijete
kontakt so zvieratami
výskyt alergických reakcií na lieky, potraviny, kontaktné alergény (farbivá a pod.)
Súčasťou základného vyšetrenia je tzv. prick test. Robí sa na koži a vďaka nemu je možné zistiť precitlivenosť na alergény vonkajšieho prostredia, prípadne potravinové alergény.
Alergológ má k dispozícii aj viacero ďalších metód. Štandardne sa testuje sada najčastejších alergénov. Je možné, že trpíte neobvyklou precitlivenosťou, preto je dôležité oznámiť lekárovi všetky údaje, ktoré ste vypozorovali. Inak nie je možné zvoliť vhodnú metódu testovania.
Priebeh atopického ekzému a jeho reakcia na liečbu je u každého človeka odlišná. Hľadanie vhodných medikamentov, kozmetiky a ideálneho režimu potrebuje čas a vyžaduje trpezlivosť.
Dôležité je spozorovať spúšťacie a provokačné faktory a vyhýbať sa im. Pri ich zisťovaní pomôže odborné vyšetrenie alergológom.
Berú sa krátkodobé lieky predpísané lekárom.
Zásadná i mimo vzplanutia. Bariérovú funkciu pokožky je potrebné podporiť premastením a hydratáciou krémami a masťami. Vhodné je aplikovať ich ihneď po umývaní.
Mali by ste sa vyhýbať najmä nadmernému teplu a vlhkosti. Nevhodné sú dlhé horúce kúpele a sprchovanie, ďalej aktivity sprevádzané intenzívnym potením, nadmerným pobytom na slnku a prehriatím.
Zistiť, čo vašej koži prospieva a čomu by ste sa naopak mali vyhýbať, môže nejaký čas trvať. Pokiaľ objavíte spúšťače vzplanutia kožných prejavov a zistíte, čo prejavy zhoršuje, umožní vám to veľmi kvalitnú prevenciu. Dôležitá je aj individuálna liečba a pravidelná starostlivosť o pokožku.