Lekár najprv posúdi rozsah psoriázy, jej dosah, prítomnosť metabolického syndrómu a prípadnú nadmernú konzumáciu alkoholu alebo fajčenie. Vyšetrí, či existuje nejaká artritída, ktorá by mohla súvisieť so psoriázou, či je možné nájsť nejaký špeciálny faktor, ktorý vyvolal alebo mohol vyvolať psoriázu.
Kľúčom k úspechu je prestať sa škrabať, pretože škrabanie podporuje tvorbu usadenín. Je tiež veľmi žiaduce prestať používať škodlivé látky (alkohol, tabak).
Prípady, keď je psoriáza rezistentná na liečbu, sú veľmi zriedkavé. V skutočnosti existuje mnoho liečebných postupov, ktoré sú prispôsobené rôznym formám psoriázy. Našťastie väčšina typov psoriázy je malej alebo strednej závažnosti a nevyžaduje si "ťažkú" liečbu. Najčastejšie teda stačí lokálna liečba, ktorá sa však musí pravidelne aplikovať na postihnuté miesto. Ak sa liečba preruší, lézie sa znovu objavia.
Lokálna liečba zahŕňa kortikosteroidy a deriváty vitamínu D. Každodenné zvlhčovanie pokožky krémami je nevyhnutné, aby sa zabránilo recidíve, pretože suchá pokožka podporuje návrat ochorenia. Na pokožku hlavy sa pri lupinách používa keratolytická liečba (kyselina salicylová, močovina). K obvyklým typom liečby patrí fototerapia kožným lekárom, retinoidy, metotrexát, cyklosporín, lieky vyrobené biotechnologicky.