Normal hair and scalp

V pokožke hlavy, teda v jej vlasatej časti, máme 100 000 až 150 000 vlasov a v prípade ryšavých vlasov je to až 200 000.

Každý vlas sa skladá z vlasového korienka alebo cibuľky a vlasového stvola, čo je vlas samotný.

Vlasy sú zložené predovšetkým z keratínu a melanínu, teda pigmentu, ktorý im dáva prirodzenú farbu. Rast vlasu súvisí s množením buniek v cibuľke, ktoré sú potom vytláčané smerom nahor a vytvárajú stvol.

Preto je veľmi dôležité, aby bola pokožka hlavy, nazývaná aj miestom, v ktorom je vsadená cibuľka, zdravá a aby vlasu dodávala živiny potrebné pre život. 

Život vlasu postupne prechádza 3 fázami:

fáza 1

1/ Anagénna fáza

obdobie rastu vlasu, ktoré trvá 3 až 7 rokov, pričom vlas rastie rýchlosťou približne 2 milimetre za týždeň. Korienok vytvára vlasový stvol z keratínu, teda viditeľný vlas.

fáza 1

2/ Katagénna fáza

krátke obdobie od 1 do 2 týždňov, v ktorom vlas prestáva rásť a odumiera.

fáza 3

3/ Telogénna fáza

bdobie, ktoré trvá približne 3 mesiace, kedy odumretý vlas zostáva prichytený na pokožke hlavy a až potom vypadne, je to čas, počas ktorého bunky zostúpia ku korienku a začne sa nový cyklus. Každá cibuľka počas svojho života vyprodukuje približne 20 až 25 vlasov.

Hoci problémy najčastejšie vidno na vlasoch, všetko sa deje na úrovni pokožky hlavy.

Veľa ľudí sa sťažuje na štípanie, svrbenie, nepríjemné pocity, pálenie a prípadne i začervenanie. Spúšťacími faktormi môžu byť teplo, zima, znečistenie prostredia, emócie, suchý alebo vlhký vzduch, voda a šampóny.

Podráždenie pokožky hlavy predstavuje nerovnováhu na úrovni kože, ktorá je spojená s fyziologickými poruchami.

Častým pôvodcom porúch je určitá záťaž organizmu, ako napríklad používanie obyčajného šampónu, ktorý obsahuje dráždivé látky (detergentné povrchovo aktívne látky alebo iné prísady, ktoré pokožka zle znáša). Takýto nepriaznivý vplyv na pokožku hlavy poškodzuje hydrolipidový film a narúša stabilitu kožnej bariéry.

Výsledkom je, že voda sa ľahšie vyparuje, pokožka sa vysušuje a môže prepúšťať dráždivé látky, ktoré vyvolajú klinické príznaky podráždenia, svrbenia, nepríjemných pocitov, napnutia a podobne.

Sú ťažké, chýba im objem a majú celkový lesklý vzhľad, najmä pri korienkoch. Za týmito príznakmi sa skrýva hyperseborea, ktorej príčiny môžu byť rôzne. Prebytočný kožný maz sa hromadí na korienkoch, ktoré majú mastný vzhľad.

Vlasy sú ťažké a spľasnuté, zhlukujú sa do pramienkov a často sa zdajú byť špinavé, pretože kožný maz zachytáva prach zo vzduchu, ktorý sa na ne ľahko prichytí.

Ide o opačnú situáciu.

Vlasy sú suché, lámu sa, sú jemné s rozstrapkanými končekmi, ťažko sa rozčesávajú aj upravujú.

Za suché vlasy môže suchá pokožka hlavy. Príčinou je nedostatok kožného mazu, ktorý môže byť prirodzený, a to v prípade ľudí, ktorých pokožka prirodzene vylučuje málo kožného mazu alebo získaný, a to v prípade, keď suchosť súvisí s vonkajšími nepriaznivými vplyvmi, ako je slnko, vietor, znečistenie, morská voda alebo bazénová voda, intenzívne fúkanie alebo žehlenie, odfarbovanie alebo trvalá ondulácia. Nech už je príčina akákoľvek, kožná bariéra prestáva plniť svoju funkciu, dochádza k zrýchleniu straty vody a vlasy sú suché, lámavé a tvrdé. Keďže im chýba hydratácia, sú citlivé na statickú elektrinu a ťažko sa upravujú.

  • MUDr. Lucia Drahovská, Dermatologička.

    Veľmi často sa stretávam s tým, že pacient príde s problémom nie len vypadávania vlasov, ale zároveň s problémom alebo zmenou pokožky hlavy. Veľmi dôležité je však sledovať nie len vlasy, zmenu ich štruktúry, rastu alebo vypadávania ale určite aj pokožku hlavy - subjektívne pocity pacienta, viditeľné prejavy- pokožky a jej napätie. Keďže vlas vyrastá z vlasových folikulov pokožky, dostáva cez pokožku výživu a podmienky na zdravý rast a vývoj. Pokožka hlavy si zaslúži maximálnu starostlivosť nie len z vonku ale aj z vnútra. Dôležitý je tiež dostatočný pitný režim, pobyt na čerstvom vzduchu, pokrývka hlavy v extrémnych teplotných výkyvoch. Dbať treba aj na dostatočný príjem čerstvej zeleniny a ovocia, vitamínov skupiny B. Zdrojom výživy pre zdravú pokožku a následne zdravý rast vlasov sú Zinok a Selén. K celkovej starostlivosti, samozrejme, patrí aj voľba správnych prostriedkov na umývanie vlasov.

    MUDr. Lucia Drahovská, Dermatologička.

Ako zabezpečiť správnu vlasovú hygienu?

Vlasy treba vždy umývať bez podráždenia alebo poškodenia hydrolipidového filmu, aby sa zachovala fyziológia vlasovej cibuľky.

Biologickú rovnováhu vlasov môže udržať len šampón, ktorý neobsahuje detergentné látky, teda šampón bez obsahu povrchovo aktívnych látok, ktoré poškodzujú vlasové vlákno. Výrazné znečistenie životného prostredia, nosenie prilby, intenzívne športovanie si často vyžadujú každodenné umývanie vlasov. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité vybrať si správny šampón bez obsahu detergentných látok. Je dobré vedieť, že aj niektoré liečivé šampóny patria medzi šampóny bez obsahu detergentov.

 

Ako spoznať chorobné vypadávanie vlasov?

Ak denne stratíte menej ako 100 vlasov, ide o celkom normálny jav, pretože toto množstvo zodpovedá vývoju vlasového cyklu. V prípade straty väčšieho množstva by ste mali začať obávať o ich stav.

V prípade, že nadmerné vypadávanie vlasov nie je genetické (plešivosť), často súvisí s nasledujúcimi faktormi:

oblasť na tele

Prechodná situácia

ako je stres, únava, tehotenstvo (po pôrode), zmena ročných období (najmä na jeseň), nedostatok živín v potrave (predovšetkým železa, kremíka, vitamínov skupiny B, zinku, esenciálnych mastných kyselín, sírnych aminokyselín, stopových prvkov), rekonvalescencia, hormonálne poruchy.

environmentálne faktory

Vonkajšie nepriaznivé

vplyvy fyzického pôvodu (profesie, ktoré si vyžadujú nosenie prilby), chemického pôvodu (znečistenie životného prostredia, časté farbenie vlasov a trvalá ondulácia, horúci vzduch pri fénovaní, agresívne kozmetické prípravky predovšetkým na mastné vlasy, ...), infekčného pôvodu (mykózy) alebo parazitárneho pôvodu (vši).

Všetky uvedené faktory výrazne vplývajú na pokožku hlavy. Okrem vypadávania vlasov dochádza aj k zmene ich štruktúry. Sú slabšie, matné a akoby bez života, prípadne môžu byť mastné a jemné.

Priaznivý vplyv na pokožku hlavy môže mať používanie výživových doplnkov. Na to, aby výživové doplnky stimulovali, posilnili a zhustili vlasy, musia obsahovať výživové látky, ktoré stimulujú produkciu kvalitného keratínu, obmedzia hyperseboreu a podporia rast vlasov. Výživové doplnky s obsahom magnézia pomáhajú aj v boji proti stresu, ktorý je zodpovedný za vypadávanie vlasov.

V prípade, že sa u vás prejavuje nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré trvá dlho, mali by ste sa poradiť so svojím kožným lekárom.

lieky môžu spôsobiť hyperpigmentáciu

Too much sebum pore

Mastenie vlasov spôsobuje najmä zvýšené vylučovanie kožného mazu kožnými žľazami na pokožke hlavy. Tento jav, nazývaný aj hyperseborea, ale nie je jedinou príčinou mastných vlasov. Môžu za ne aj tieto faktory:

  • Kvalitatívna zmena kožného mazu, ktorý je tekutejší, a preto smeruje k vlasu rýchlejšie a ľahšie.
  • Tvorba solí vápnika, ku ktorej dochádza počas umývania pri kontakte kožného mazu s vápnikom nachádzajúcim sa vo vode z vodovodu. Tieto soli vlasy zaťažujú a dávajú im lesklý vzhľad.

Spomenúť

Je dôležité spomenúť, že veľmi časté umývanie vlasov šampónmi s obsahom detergentných látok môže vyvolať reakčnú hyperseboreu. Pri agresívnom umývaní vlasov sa netvorí dostatok kožného mazu. Kožná žľaza sa potom môže „obaliť” a začať vylučovať nadmerné množstvo kožného mazu, čím dochádza k ešte väčšiemu masteniu vlasov a pokožky hlavy.

  • Jedzte vyváženú, rôznorodú, zdravú a ľahkú stravu, v ktorej je veľa zeleniny, ovocia, obilnín a nezabúdajte na potravu bohatú na esenciálne mastné kyseliny (EMK), sírne aminokyseliny, zinok a vitamíny skupiny B (ryby, kôrovce, pečeň, vajcia, orechy, jogurty, ...).
  • Osvojte si životný štýl bez stresu. Nájdite si čas na oddych, aby ste obmedzili napätie.
  • Odstráňte prípadné nedostatky živín tak, že svojmu organizmu dodáte doplnkové výživové prvky.
Woman eating healthy food

1/ Avant d'appliquer le shampoing, massez le cuir pour l'avion en mouvement en déplaçant le seau vers le cuir. Cette technique permet non seulement de stimuler le poids des cheveux, afin d'améliorer la microcirculation sanguine, mais aussi d'optimiser l'effet des shampooings spéciaux.

2/ Utilisez un shampoing ou autre produit adapté à votre cuir et à vos cheveux . Si vous souhaitez vous laver les cheveux tous les jours, choisissez un shampooing pour l'un des quotas sans détergents.

En cas de shampooings médicamenteux, suivez les instructions de votre dermatologue ou de votre pharmacie.

3/ Affiner vos cheveux sur la bouteille d'eau . Le temps d'affinage peut toujours être plus long que le temps de lavage.

Bioderma - woman cleansing her back

  • Séchez soigneusement vos cheveux . Le séchage à l'air est la méthode la plus douce. Si vous devez utiliser un sèche-cheveux, réglez-le en position chaude. Une chaleur excessive attaque les cheveux, stimule les sécrétions de sueur et de sébum et rend les cheveux statiques. Brossez vos cheveux en douceur. Le brossage doit être doux pour ne pas agresser le cuir chevelu et la tige capillaire . Il est essentiel car il élimine les particules de saleté qui rendent les cheveux ternes.
  • Utilisez des peignes ou des brosses fabriqués avec des matériaux naturels et pensez à les nettoyer fréquemment avec un shampoing ou un savon antiseptique.

 

  • Séchez vos cheveux très soigneusement . Le séchage à l'air est le plus doux. si vous devez utiliser un sèche-cheveux, réglez-le sur air chaud, car une température trop élevée irrite les cheveux, stimule la sécrétion de sueur et de sébum et charge les cheveux en électricité. Peignez vos cheveux doucement. Le peignage doit être doux pour éviter d'abîmer le cuir chevelu et les cheveux. Il est important car il aide à éliminer les impuretés qui ternissent les cheveux.
  • Privilégiez l'utilisation de peignes et brosses en matériaux naturels et n'oubliez pas de les nettoyer régulièrement avec du shampoing ou du savon antiseptique.
citlivá pokožka vo vetre

Nodé Fluid Šampón

Šampón bez detergentov, ktorý čistí, chráni a rešpektuje pokožku hlavy.

Normálne až citlivé vlasy a pokožka hlavy

Atoderm Sprchový gél

Čistiaci a zmäkčujúci sprchový gél bez obsahu mydla šetrný k pokožke.

Normálna až suchá pleť