Ako sa lupiny vo vlasoch objavujú?

Lupiny sú skupiny odumretých buniek, ktoré sa zlepujú dohromady, a preto sú viditeľné aj voľným okom, pokiaľ sa odlúpnu z pokožky hlavy.

Vlasová pokožka sa bežne regeneruje v priemere každých 21 dní. V niektorých prípadoch však cykly regenerácie buniek trvajú iba päť až sedem dní. Tieto zrýchlené cykly sú spôsobené seboroickou dermatitídou na vašej pokožke, ktorá sa často zhoršuje množením kvasinky Malassezia furfur . Tomu sa tiež inak hovorí pityriasis capitis, bežné ochorenie vlasovej pokožky.

Keď regenerácia pokožky hlavy prebieha príliš rýchlo, bunky v epidermis nie sú dostatočne zrelé, aby mohli byť prirodzene odstránené, takže zostávajú zlepené.

Výsledkom sú nahromadené lupiny na pokožke, ktoré nadmerne opadávajú. Preto sa lupiny objavujú vo vlasoch, ale aj na krku a ramenách, najmä pri manipulácii s vlasmi.

Pokožka hlavy potom v dôsledku toho môže byť podráždená a môže svrbieť. Únava, stres, znečistenie a zimné obdobie môžu podporovať alebo zvyšovať množenie kvasinky Malassezia furfur a následný výskyt lupín. Samotné lupiny potom rozlišujeme na dva typy: suché a mastné.

Lupiny rozlišujeme na dva typy: suché a mastné lupiny.

Pokiaľ na pokožke hlavy pozorujete šupinky alebo chrasty, je dôležité zistiť, či sa jedná o suché alebo mastné lupiny. Ich vzhľad napovie, čo je príčinou problému a to pomôže v ich liečbe.

Ide o najčastejší typ lupín. Sú riedke, suché a belavé. Vyzerajú ako biely prášok, nelepia sa na pokožku hlavy a padajú tak často na oblečenie, na ramená.

Suché lupiny majú častejšie ľudia so suchou alebo normálnou pokožkou hlavy. Tento typ je nezhubný a nevytvára podráždenie ani svrbenie pokožky. Jediným problémom týchto lupín je tak to, že sú lupiny viditeľné.

Pokiaľ na pokožke pozorujete chrasty, ktoré sú suché a miestami začervenané a sprevádza ich svrbenie, stretávate sa zrejme s príznakmi, ktoré sú typické pre psoriázu, zápalové ochorenie kože. Tento stav nesúvisí s množením kvasiniek Malassezia furfur . Namiesto toho pochádza z genetickej predispozície, ktorú vyvolajú faktory životného prostredia.

Mastné lupiny sú vzácnejšie a môžu byť problematickejšie. Označujú sa za ťažké chronické šupinatenie pokožky. Mastné lupiny sú často hustejšie a ich farba je žltkastá.

To, z čoho zistíme viac o hlavnej príčine problému, je spôsob, akým z pokožky opadávajú a ako vyzerajú.

  • Koža je vystavená vonkajším vplyvom a vnútorným faktorom. Ovplyvňuje ho slnečné žiarenie, prach, pôsobenie chemikálií, hormonálne zmeny atď. Pokožka hlavy by nemala svrbieť a olupovať sa. Pád vlasov by mal byť primeraný. Príčiny šupinatenia pokožky hlavy môžu byť rôzne. Pokožka môže byť suchá z dôvodu nedostatočnej starostlivosti o pokožku, nadmerného umývania, nesprávneho šampónovania alebo kožného ochorenia. Odborníka treba vyhľadať, ak pokožka svrbí, je začervenaná, tvoria sa na nej šupiny, zvyšuje sa vypadávanie chĺpkov alebo ak dermokozmetické prípravky neúčinkujú. U malých detí prevládajú šupiny pevne priliehajúce ku koži, ide o tzv. seboroickú dermatitídu, kde dermokozmetická starostlivosť a používanie antimykotického krému môže problém čoskoro vyriešiť.  U dospelých sa seboroická dermatitída prejavuje tvorbou suchých šupín a začervenaním kože, najčastejšie v oblasti vlasov. Koža môže svrbieť. Šupinaté ložiská sa často vyskytujú u pacientov so psoriázou, kde dermokozmetická liečba môže ovplyvniť ochorenie a spolu s lokálnou liečbou viesť k zlepšeniu kožných nálezov.  Základom liečby je výber správneho produktu.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Lupienka je charakterizovaná silnými šupinami so suchými oblasťami, ktoré sa prejavujú ako silné, jasne ohraničené škvrny – najmä na okraji pokožky hlavy – a majú okrúhly alebo oválny tvar, sú začervenané a objavujú sa na nich šupiny. Tieto šupiny sú potom rôzne veľké a môžu pripomínať "helmu" pokrývajúcu celú pokožku hlavy.

Sú biele, tvoria väčšie chrasty, suché a obzvlášť lepkavé. Obvykle sú sprevádzané intenzívnym svrbením.

Na vzniku silných šupín so suchými plochami sa môžu podieľať genetické predispozície, stres, niektoré infekcie (najmä očné, nosné a krčné a zubné) a užívanie niektorých liekov (lítium, syntetické antimalariká, beta-blokátory atď.).

Doctor with patient - Talking

fáza 1

Hyperproliferácia epidermálnych buniek,

ktorá spôsobuje výrazné zhrubnutie kože na vybraných miestach, začervenanie a šupinatenie.

fáza 1

Narušená diferenciácia,

tj obnova epidermálnych buniek. Tento proces, ktorý obvykle trvá približne 30 dní, je skrátený na menej ako jeden týždeň (3 až 6 dní). Keratinocyty majú počas starnutia problémy s diferenciáciou.

fáza 3

Zápalová reakcia v dermis.

Suché šupiny sa postupne rozširujú, s ohľadom na striedajúce sa fázy vzplanutia a remisií.

Immunity

Šupiny môžu totiž súvisieť s dvoma chorobami: seboroickou dermatitídou a lupienkou.

1. Pri seboroickej dermatitíde sú šupiny spôsobené rovnakou príčinou ako lupiny (rozmnoženie kvasiniek Malassezia ) a majú výraznejšie klinické príznaky.

Cold

2. Lupienka ( psoriáza ) nie je spôsobená proliferáciou plesní, ale jedná sa skôr o odlišný stav, súvisiaci s genetickou predispozíciou, ktorá sa prejavuje vplyvom prostredia.

Vlasy a pokožku hlavy umývajte 2 až 3 krát týždenne jemným šampónom s obsahom:

  • antimykotických účinných látok proti množeniu Malassezia furfur ,
  • účinných látok, ktoré odstraňujú lupiny a regulujú proliferáciu buniek,
  • a zložiek, ktoré upokojujú prípadné svrbenie.

Niekoľkokrát týždenne si umývajte vlasy a pokožku hlavy odporúčaným šampónom s extra vysokou toleranciou, ktorý obsahuje:

  • keratolytické účinné látky na odstránenie lepkavých škvŕn,
  • účinné látky, ktoré znižujú intenzívne svrbenie,
  • a intenzívne zvláčňujúce látky, ktoré pôsobia na suché miesta.

Umývajte si vlasy a pokožku hlavy odporúčaným šampónom s extra vysokou toleranciou, ktorý obsahuje:

  • antimykotické účinné látky, ktoré intenzívne bojujú proti šíreniu Malassezia furfur ,
  • zložky, ktoré odstraňujú lupiny a regulujú proliferáciu buniek,
  • a aktívne zložky schopné zmierniť intenzívne svrbenie a protizápalové látky na upokojenie pokožky hlavy

Tento šampón by sa mal používať 2 až 3 krát týždenne na liečbu intenzívnych problémov s lupinami (po dobu 15 až 21 dní), potom raz až dvakrát týždenne ako prevencia, striedavo s jemným šampónom.


 

  • šampón vždy jemne vmasírujte krúživými pohybmi
  • následne vlasy dôkladne opláchnite
  • vlasy tiež starostlivo vysušte; pokiaľ používate fén, uistite sa, že je nastavený na chladnejšiu teplotu, aby ste zbytočne nedráždili pokožku hlavy
     

Snažte sa pokožku hlavy neškriabať, aby ste jej stav nezhoršovali. Vhodný liečivý šampón obvykle pokožku hlavy upokojí.