Rady na každý deň
Ako si poradiť so škvrnami od opaľovacích krémov na oblečení?
Pomôžeme vám odstrániť zvyšky krému, oleja alebo spreju na opaľovanie
Rady na každý deň
Pomôžeme vám odstrániť zvyšky krému, oleja alebo spreju na opaľovanie
Už ste to počuli toľkokrát, že to poznáte i pospiatky: ešte, než pôjdete von, použite opaľovací krém. Takže, keď sa chystáte na príjemný piknik niekam za mesto, starostlivo ho naneste ešte pred obliekaním – a hurá, môžete ísť! Večer si ale všimnete, že nielen vy ste sa opálili... prihodilo sa to i vášmu oblečeniu! Na vašom obľúbenom bielom tope sa totiž objavili nepekné žlté škvrny. Tieto nepríjemnosti sa stávajú častejšie, než by sme si priali, ale neprepadajte panike. Existujú riešenia, ako sa škvrnám vyhnúť alebo ich aspoň odstrániť. Prečítajte si náš stručný návod, ako si poradiť so škvrnami spôsobenými produktmi na ochranu proti slnku.
Po prvé, hlavnou úlohou opaľovacieho krému je udržať sa na pokožke i navzdory otieraniu, kúpaniu a poteniu. Keď príde opaľovací krém, ktorý ste práve naniesli na pokožku, do styku s inou látkou, žltne. Pokiaľ nejaká látka príde do styku s opaľovacím krémom, ktorý ste práve naniesli, žlté UVA filtre preniknú pod jej povrch a vzniknú škvrny. Tie sa môžu dosť ťažko odstraňovať, pretože sa ich čiastočky uchytili na vláknach tkaniny. Horšie je, že niekedy škvrnu spočiatku nie je vidieť a objaví sa až vtedy, keď oblečenie vyperiete. Keď príde voda do styku s filtrami, nastane chemická reakcia, ktorá na oblečení škvrnu zafixuje.
Najčastejšie škvrny zanechávajú opaľovacie oleje, ďaleko viac než krémy a spreje.
Určite nie. Opaľovacie prostriedky môžu zanechať škvrny na oblečení, ale nie na pokožke. Všetky viditeľné stopy opaľovacieho krému na pokožke ľahko zmyjete mydlom a vodou. Stačí iba umytie sprchovým gélom alebo hydratačným sprchovým olejom, aby ste odstránili zvyšky slnečnej ochrany, bez ohľadu na jej textúru. Je tiež dobré vedieť, že i keď sú organické UVA filtre žlté, sú pre vašu pokožku úplne bezpečné. Všetky Bioderma produkty majú znášanlivosť najmenej 97 %*. Táto úroveň zaručuje optimálnu bezpečnosť pre všetky typy pokožky.
* Používateľský test na vzorke 20 ľudí, všetky typy pleti, stupne reaktivity na slnko a citlivosti, vrátane 100 % citlivej pokožky. Aplikácia na tvár, telo, krk a v okolí očí po dobu 28 dní.
Naneste opaľovací krém a nechajte ho úplne vsiaknuť ešte predtým, než sa oblečiete. Ideálne je aplikovať opaľovací krém 20 minút pred odchodom von, aby sa vstrebal do pokožky a poskytoval jej dostatočnú ochranu.
Pri používaní opaľovacieho krému sa vyhnite noseniu citlivého oblečenia alebo materiálom, ktoré sa ťažko čistia.
Vzniknutú škvrnu okamžite opláchnite v studenej alebo vlažnej vode. Viac informácií nájdete v návode nižšie.
Nechajte ho pôsobiť po dobu uvedenú na obale bez drhnutia. Potom odev operte na 30 °C pomocou normálneho cyklu.
Nechajte ho pôsobiť po dobu uvedenú na obale bez drhnutia. Potom oblečenie operte na 30 °C použitím normálneho cyklu.
V mieste škvrny použite teplú vodu a vyčistite ju tekutým pracím prostriedkom, ktorý silne pôsobí proti mastnote. Potom tkaninu operte na 30 °C pomocou normálneho cyklu.
Navlhčite miesto škvrny a pretrite mydlom značky Marseille, čiernym alebo iným mydlom, ktoré máte doma. Operte odev na 30 °C pomocou normálneho cyklu.
Nič neskúšajte. Odneste oblečenie rovno do čistiarne a povedzte, čo sa stalo.
Nikdy neperte odev so škvrnami v práčke bez toho, aby ste najprv na postihnuté oblasti použili odstraňovač mastných škvŕn. Najskôr by ste mali škvrnu vždy odstrániť a až potom oblečenie oprať.
Neperte oblečenie ručne vo veľmi horúcej vode ani ho nevyvárajte na 95 °C v práčke. V opačnom prípade škvrna nezmizne. Horúca voda urobí pravý opak, škvrnu zafixuje a je možné, že oblečenie zmení farbu na ružovú.
Nikdy nepoužívajte chlór, bielidlá ani peroxid vodíka. Neodstraňujú totiž škvrny, ale farby. Po ich aplikácii odev možno vybledne, ale škvrny zostanú.