Naše telo pozostáva v 50-70% z vody, je nenahraditeľná pre všetky životné funkcie. Každý deň strácame asi 2-2,5 l vody cestou dýchania, potenia a vylučovania. Aj keď univerzálny vzorec na výpočet množstva tekutín ktorý jednotlivec potrebuje neexistuje, môžeme sa riadiť odporúčaním 20-40 ml tekutín na kg telesnej váhy. Je to však hrubý odhad, treba totiž brať do úvahy celkovú bilanciu vody, to znamená príjem-výdaj za deň, u každého jedinca zvlášť.
Množstvo výdaju sa zvýši pri telesnej aktivite, v teplom prostredí, pri chorobe, pri užívaní močopudných potravín, atď. V týchto prípadoch by sme mali denný príjem tekutín zvýšiť. Najlepšou tekutinou na uhasínanie smädu je čistá voda s obsahom minerálnych látok do 500mg/l, ktorú by sme mali popíjať pravidelne počas dňa.
Nesprávne je nárazové pitie väčšieho množstva vody, ktoré náš organizmus nedokáže zužitkovať a veľká časť len pretečie organizmom. Ak zanedbáme pitný režim, hrozí dehydratácia organizmu, ktorá sa prejaví bolesťou hlavy, závratmi, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku, dlhodobo suchou kožou, zlou pamäťou a nesústredením.
Platí aj tu pravidlo, že všetkého veľa škodí. Príjem 4 litrov tekutín počas dňa môže zaťažiť obličky, srdce aj cievny systém. Pocit smädu nie je vhodný ukazovateľ stavu hydratácie organizmu, nakoľko ani zdravý človek nemusí pociťovať nedostatok tekutín okamžite aj vďaka pracovnému zaťaženiu. Najlepším markerom dostatočného príjmu tekutín je farba moču, ktorý má byť číry až slabo žltý.