suchá pokožka

Suchú pokožku definujú predovšetkým určité pocity. Človek so suchou pokožkou cíti nepohodlie, pri ktorom je pleť napnutá, prípadne drsná a uľaví sa jej použitím vhodného prípravku. Príznaky môže sprevádzať aj svrbenie a pocity pálenia.

Či ide o suchú pokožku (nazýva sa aj xeróza), lekár posúdi na základe objektívnych kritérií, medzi ktoré patrí matný vzhľad, osobité klinické príznaky na pokožke v podobe deskvamácie, prasklín a niekedy zápalu alebo straty pružnosti. Nerovnosti povrchu kože sú väčšie o to viac, že je suchá.

Suchá pokožka poskytuje priaznivé podmienky na vznik ekzému, predovšetkým v podobe achromatických ekzematíd (suchých škvŕn). Vo veľkej miere sa objavujú na lícach a ramenách detí so sústavne suchou pokožkou (ako súčasť atopickej dermatitídy).

Pri suchej pokožke rozlišujeme niekoľko štádií:

 

suchá pokožka

Suchá pokožka

prechodné nepohodlie, mierne napnutie, mierna deskvamácia

veľmi suchá pokožka

Veľmi suchá pokožka

výrazné nepohodlie a napnutie, intenzívna deskvamácia, trhliny, praskliny

xeróza - hrubá a drsná

Xeróza

hrubá a drsná pokožka (suché škvrny), mierne podráždenie

Zdravá pokožka je prirodzene chránená hydrolipidickým filmom, ktorý je tvorený predovšetkým vodou a lipidmi (kožným mazom).

Táto vodotesná vrstva chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi a bráni strate vody. Pokiaľ nemá vrchná vrstva epidermis vyrovnané množstvo vody a lipidov, nemôže účinne plniť funkciu bariéry, objavuje sa nepohodlie, a to v rôznych stupňoch, ako je vysvetlené nižšie.

Suchá až veľmi suchá pokožka predstavuje na rozdiel od dehydrovanej pokožky chronický stav, ku ktorému obyčajne dochádza v dôsledku genetickej dysfunkcie.

Ide o typ pokožky, ako je napríklad mastná alebo zmiešaná pokožka.

Okrem vrodenej (alebo sústavnej) suchosti existujú aj stavy suchosti pokožky, ktoré spúšťajú rôzne faktory:

 

kvapky dažďa - vonkajšie faktory suchosti pokožky
environmentálne faktory

environmentálne faktory

piktogram mikroskop

Kožné ochorenia

atopický ekzém, psoriáza...
ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, výživové nedostatky...

medicínska liečba

liečba

  • MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatologička.

    Naše telo pozostáva v 50-70% z vody, je nenahraditeľná pre všetky životné funkcie. Každý deň strácame asi 2-2,5 l vody cestou dýchania, potenia a vylučovania. Aj keď univerzálny vzorec na výpočet množstva tekutín ktorý jednotlivec potrebuje neexistuje, môžeme sa riadiť odporúčaním 20-40 ml tekutín na kg telesnej váhy. Je to však hrubý odhad, treba totiž brať do úvahy celkovú bilanciu vody, to znamená príjem-výdaj za deň, u každého jedinca zvlášť.

    Množstvo výdaju sa zvýši pri telesnej aktivite, v teplom prostredí, pri chorobe, pri užívaní močopudných potravín, atď. V týchto prípadoch by sme mali denný príjem tekutín zvýšiť. Najlepšou tekutinou na uhasínanie smädu je čistá voda s obsahom minerálnych látok do 500mg/l, ktorú by sme mali popíjať pravidelne počas dňa.

    Nesprávne je nárazové pitie väčšieho množstva vody, ktoré náš organizmus nedokáže zužitkovať a veľká časť len pretečie organizmom. Ak zanedbáme pitný režim, hrozí dehydratácia organizmu, ktorá sa prejaví bolesťou hlavy, závratmi, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku, dlhodobo suchou kožou, zlou pamäťou a nesústredením.

    Platí aj tu pravidlo, že všetkého veľa škodí. Príjem 4 litrov tekutín počas dňa môže zaťažiť obličky, srdce aj cievny systém. Pocit smädu nie je vhodný ukazovateľ stavu hydratácie organizmu, nakoľko ani zdravý človek nemusí pociťovať nedostatok tekutín okamžite aj vďaka pracovnému zaťaženiu. Najlepším markerom dostatočného príjmu tekutín je farba moču, ktorý má byť číry až slabo žltý.

    MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatologička.

Suchá alebo veľmi suchá pokožka

Suchá alebo veľmi suchá pokožka

predstavuje konkrétny typ pleti. Ide o trvalý stav charakterizovaný napnutím na celej tvári a tele, ktoré je spôsobené poruchou kožnej bariéry.

Takáto pokožka je jemná, stiahnutá a začervenaná - chýba jej voda a lipidy.

Dehydratovaná pokožka

Dehydratácia

sa môže týkať všetkých typov pokožky v určitom období života. Ide o reverzibilný a prechodný stav charakterizovaný lokálnym a príležitostným napnutím, ktoré spôsobuje zlé viazanie a strata vody. Spôsobuje nepríjemné pocity, je drsná a niekedy šupinatá, ale chýba jej len voda. Ak sa chcete o dehydratovanej pokožke dozvedieť viac, navštívte tento odkaz.

Skin changes with age

Niektorí ľudia sa so suchou pokožkou už narodia, je súčasťou ich genetickej výbavy. Rovnako si treba uvedomiť, že pokožka sa mení s vekom - je suchšia u detí (s výnimkou novorodencov, ale strata vody je v tomto období väčšia), v období dospievania je mastnejšia, v zrelom veku je opäť suchšia (kožné a potné žľazy sú menej funkčné).

Prirodzené starnutie pokožky spôsobuje stenčovanie epidermy, pretože dochádza k zníženiu obnovy buniek a hrubnutiu zrohovatenej vrstvy.

Pretrvávajúce nepríjemné pocity suchej pokožky by vás mali doviesť ku kožnému lekárovi, ktorý určí, či máte suchú alebo dehydratovanú pokožku.

Ak je vaša pokožka suchá odrazu a náhle, treba si položiť otázku, čo to spôsobilo:

  • Môže ísť o zmenu v prostredí (práca v iných podmienkach, činnosť, ktorá vysušuje pokožku, ako napríklad kúpanie v bazéne, príliš agresívne mydlo alebo sprchovací gél používaný po športovaní),
  • vnútorné ochorenie, liečba (proti zvýšenému cholesterolu... ).


V prípade, že existuje zodpovedný faktor, je potrebné napraviť ho v čo možno najväčšej miere.

Bioderma - dermatological expert

1- až 2-krát denne si umývajte tvár čistiacim prípravkom, ktorý nenarúša kožnú bariéru.

Tvár si utierajte jemným odtláčaním do uteráka, nešúchajte ju.

hydratácia pokožky je nevyhnutná

Suchá pokožka spôsobuje nielen nepríjemné pocity, ale napomáha aj prenikaniu dráždivých alebo alergénnych látok. Podporuje tiež vznik a trvanie niektorých ochorení (ekzém, psoriáza), az týchto dôvodov musí byť rehydratovaná.

  1. V prvom rade je nevyhnutné dostatočne piť. Odporúčame vypiť 1,5 litra vody denne (okrem závažných príčin, ktoré určí lekár).
  2. Vyberte si také hygienické a ošetrujúce produkty, ktoré pokožku nedráždia. Uprednostnite produkty s vyživujúcou zložkou, ako je napríklad Atoderm Intensive baume  . Týmito krokmi znížite odparovanie vody z pokožky a pomôžete k obnove poškodenej kožnej bariéry.
  3. Vyhýbajte sa prehriatemu a stiesnenému prostrediu.
  4. Ráno a večer po umývaní jemne naneste hydratačný produkt, ktorý upokojí pocity pnutia a ochráni pokožku pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi. Nezabudnite na výživu pokožky tváre a tela.
ochrana pred slnkom

Atoderm Sprchový gél

Čistiaci a zmäkčujúci sprchový gél bez obsahu mydla šetrný k pokožke.

Normálna až suchá pleť

Atoderm Intensive gel moussant

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive Umývacia kocka

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive baume

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Préventive

Vyživujúci a ochranný krém vhodný na pokožku ihneď od narodenia.

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka

Atoderm Intensive eye

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm SOS sprej

Okamžitý protisvrbivý účinok

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka