Atopic Skin

Atopická dermatitída je zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje extrémne suchou pokožkou a červenými škvrnami, ktoré sú často pokryté malými vačkami („pľuzgieriky”) a spôsobujú intenzívne svrbenie.

Atopická dermatitída prichádza náhle a býva chronická, našťastie je však nezhubná a tiež nie je nákazlivá.

Atopický ekzém zhoršuje kvalitu života a veľmi často je príčinou nespavosti. Atopia býva často sprevádzaná aj ďalšími zdravotnými problémami. ako sú astma, nádcha alebo zápal očných spojiviek. Komplikáciami sú sekundárne bakteriálne alebo vírusové infekcie (herpesy). Objaviť sa môžu tiež malé infekčné epiteliálne tumory (molluscum contagiosum) vírusového pôvodu.


 

oblasť na tele

Extrémne suchá pokožka sa stáva priepustnejšou a prestáva plniť funkciu bariéry pred vonkajšími aj vnútornými nepriaznivými vplyvmi. Nie každá suchá pokožka sa však stane atopickou.

Atopia býva často dedičná. Vedecké štúdie ukázali, že ak má atopickú pokožku jeden z rodičov, pravdepodobnosť jej výskytu u dieťaťa je 30 %**. Keď sú postihnutí obaja rodičia, je pravdepodobnosť 70 %**.

Atopická pokožka je okrem genetických faktorov spojená aj so:


 

Immunity

Vzbúreným imunitným systémom,

ktorý reaguje prehnane - zápalom. Epidermis je priepustná vrstva pokožky, ktorá prepúšťa alergény (roztoče, zvieracie chlpy, peľ...) a niektoré baktérie (zlatý stafylokok), ktoré zapríčiňujú zápalové reakcie.

Food

Potravinové alergény

kravské mlieko, alergie na vajcia atď. sú na úrovni trávenia tiež jedným z faktorov zodpovedných za niektoré náhle výskyty ekzému. Ďalšími faktormi sú napríklad chemické látky aplikované na pokožku a tiež teplo alebo potenie, ktoré predstavujú zdroje podráždenia a spôsobujú prepuknutie ekzému.
Treba však povedať, že potravinová alergia sa vo väčšine prípadov u atopických detí nevyskytuje. Potravinové alergie sa prejavujú tráviacimi alebo kožnými príznakmi a „zlomom” krivky hmotnosti a veľkosti.

Treba však povedať, že potravinová alergia sa vo veľkej väčšine prípadov u atopických detí nevyskytuje. Potravinové alergie sa prejavujú tráviacimi alebo kožnými príznakmi a „zlomom” krivky hmotnosti a veľkosti.

*Zdroj: Atopická dermatitída: epidemiológia vo Francúzsku, definície, prírodné vedy, spojenie s inými atopickými prejavmi, skóre závažnosti, kvalita života. E. Mahé. Ann. Dermatol. Venereol. 2005; 132

**Zdroj: Atopická dermatitída. SA Büchner. Forum Med Suisse č. 19, máj 2001

fáza 1

1. fáza

Atopická dermatitída spravidla začína medzi 2. a 3. mesiacom života, kedy sa objavia dobre ohraničené červené škvrny na tvárach, rukách, neskôr aj v oblastiach, kde sa ohýbajú lakte a kolená. Ochorenie sa vyvíja náhlymi opakovanými návratmi v priebehu jedného až dvoch rokov.

Pokožka je nepretržite suchá, čo podnecuje svrbenie, ktoré je príčinou nespavosti a zhoršenia kvality života.


 

fáza 1

2. fáza

Po niekoľkých rokoch sa u atopických detí môže rozvinúť ďalší prejav atopie, nádcha a/alebo alergická astma. Hovoríme o „atopickom pochode”, ktorý je často spojený so škrabaním as výraznou kolonizáciou pokožky zlatým stafylokokom.

Vedecká komunita preto v súčasnosti žiada, aby sa za účelom predchádzania vzniku a zhoršovania tohto ochorenia začalo s liečbou skoro, a to už od narodenia, v prípade, že sa atopická pokožka objaví u novorodencov, ktorí zatiaľ nie sú postihnutí týmto ochorením, ale existuje u nich genetická predispozícia (rodičia alebo súrodenci – atopici).

Mom with her baby

Atopici majú špeciálnu alergickú genetickú predispozíciu (tzv. atopický terén), ktorá sa môže prejavovať aj na úrovni dýchania (astma), ORL (alergická nádcha), očí (alergický zápal spojiviek) alebo trávenie (potravinová alergia). Atopická dermatitída najčastejšie postihuje dojčatá a deti väčšinou medzi 3. mesiacom a 5. rokom a až 80 % prípadov sa objaví pred 1. rokom života. Atopická pokožka však môže trvať aj dlhodobo a niekedy až do dospelosti.

  • Dr. Michèle Sayag, alergologička

    Dr Michèle Sayag, Alergiológ.

    Ako sa dá predchádzať atopickej dermatitíde a ako ju liečiť?

    U detí, najmä u detí, ktorých rodičia majú tendenciu k alergii, sa používa prevencia. Odporúčam vyhýbať sa v niekoľkých prvých týždňoch života kontaktu s mačkami. Čo sa týka liečby, prepuknutie ekzému by sa malo liečiť čo najskôr pomocou topických protizápalových liekov (krémy s kortikoidmi). Zmeny v kožnej bariére by sa mali liečiť každý deň pomocou zvláčňujúcich látok.

    Dr Michèle Sayag, Alergiológ.
  • Dr. Michèle Sayag, alergologička

    Dr Michèle Sayag, Alergiológ.

    Otázka internetového používateľa: Môže voda, ktorú používam na umývanie dieťaťa, zhoršiť atopický ekzém?

    Tvrdá voda zhoršuje suchú pokožku, a tak ovplyvňuje kožnú bariéru, čo umožňuje, aby alergény z okolitého prostredia prestupovali pokožkou a odštartovali prepuknutie ekzému u atopických detí.

    Dr Michèle Sayag, Alergiológ.
  • Dr. Michèle Sayag, alergologička

    Dr Michèle Sayag, Alergiológ.

    Trpím alergiami (ekzém, opar). Bude moja dcéra náchylnejšia na rozvoj týchto kožných problémov?

    Pásový opar nie je alergia, ale vírusová infekcia. Ale ak trpíte na atopické alergické reakcie, vaša dcéra môže byť ohrozená atopickou dermatitídou viac, než je obvyklé.

    Dr Michèle Sayag, Alergiológ.

Chápanie progresívneho charakteru atopickej pokožky sa zmenilo a určilo dva kľúčové ciele, ktoré by vás mali priviesť ku kožnému lekárovi.

 

DIAGNOSTIKA

 

Akonáhle atopia prepukne, neotáľajte. Zvlášť u dojčiat je nevyhnutné okamžite zastaviť zhoršovanie atopie. Pokožka atopických dojčiat je veľmi suchá, belavá, hrubá. Pokiaľ atopiou trpíte vy alebo váš partner, je atopia u vášho bábätka vysoko pravdepodobná.

Bioderma - skin expert

Ako to urobiť? Tak, že zasiahnete čo najskôr a čo najvhodnejším spôsobom., Každý zápalový výskyt atopickej dermatitídy podporuje jej zhoršenie..


Náhly výskyt ekzému sa lieči predovšetkým lokálnymi kortikoidmi . Ty podporujú vymiznutiu zápalových lézií a rýchlu úľavu od svrbenia. Pri náhlom prerušení liečby často dochádza k obnoveniu lézií. Množstvo použitých lokálnych kortikoidov závisí od ošetrovanej plochy a veku atopika. Intenzitu liečby stanovuje stanoví lekár. Kortikoidy by sa nemali nanášať na tvár a u bábätiek do oblasti plienok..

V druhej línii liečby (iba u detí starších ako jeden rok) sa v prípade neúspešnej liečby kortikoidmi môže nasadiť takrolizmus. Ďalšie typy liečby sa zvažujú iba u dospelých alebo dospievajúcich atopikov.
Diéty, ktoré spočívajú vo vynechaní určitých potravín, majú svoje opodstatnenie len vtedy, ak lekár potvrdí potravinovovú alergii (alergologické testy na potraviny u odborníka).

Scratching

Dôsledne dodržiavajte odporúčania vášho kožného lekára a nezabudnite na tieto opatrenia:

  • Vyhýbajte sa alergénom, ktoré môžu vyvolať akútnu zápalovú reakciu, teda roztočom, peľu, zvieracím chlpom a periu, ale aj kontaktu s tabakom, ktorý má dráždivé vlastnosti.
  • Vyhýbajte sa predčasnému podávaniu jedál dojčatám. Riaďte sa odporúčaniami svojho detského lekára alebo ošetrujúceho lekára.
  • Uprednostnite bavlnené oblečenie. Vyhýbajte sa vlne a syntetickým materiálom, ktoré môžu podráždiť pokožku.
  • Nepoužívajte  príliš veľké množstvo pracieho prášku. Veľké dávky môžu oslabiť epidermis.
  • Nezabúdajte na žehlenie alebo používanie sušičky na bielizeň. Vaše oblečenie bude pri nosení menej drsné.
  • Dbajte, aby u vás doma nebola príliš vysoká teplota (19 °C – 20 °C), a pravidelne zvlhčujte vzduch. Každý deň vetrajte, v lete aj zime.
  • Pravidelne zvlhčujte spálňu alebo len jednoducho zaveste do izby na noc mokrý uterák.
  • Čo sa týka športu, neexistujú žiadne obmedzenia. Výnimku tvorí prípad, kedy by nadmerné potenie spôsobovalo nepríjemné svrbenie.
Clean clothes

  • Sprchujte sa asi 5 až 10 minút. Voda musí mať miernu teplotu (nie viac ako35 °C, suchá pokožka neznáša teplú vodu).
  • Nepoužívajte penu ani soľ do kúpeľa, pretože vysušujú a dráždia pokožku.
  • Umývajte sa produktom s veľmi vysokou toleranciou, najlepšie veľmi jemným sprchovacím krémom alebo mycí kockou (na posilnenie kožnej bariéry). Nepoužívajte obyčajné mydlo, ktoré dráždia a vysušuje epidermis.
  • Sušte pokožku veľmi opatrne a dôkladne, najlepšie prikladaním bavlneného uteráka.
Baby in a bath

  • Raz až dvakrát denne nanášajte vo väčšom množstve zvláčňujúci krém, ktorý napomáha obnoveniu kožnej bariéry, obnovuje vláčnosť a jemnosť pokožky a zároveň znižuje jej hyperreaktivitu.
  • V obdobie prepuknutia ekzému používajte prvú pomoc - SOS sprej, ktorý má okamžitý protisvrbivý účinok a upokojí tak svrbenie už za 60 sekúnd na 6 hodín*.

​​​​​​​Klinická štúdia zahŕňala 120 pacientov vo veku od 1 roku do 84 rokov a trvala 21 dní.

Bioderma - Woman applying cream on her body

Atoderm Sprchový olej

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive gel moussant

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive Umývacia kocka

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive baume

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Préventive

Vyživujúci a ochranný krém vhodný na pokožku ihneď od narodenia.

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka

Atoderm Intensive eye

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm SOS sprej

Okamžitý protisvrbivý účinok

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka