Podráždená, svrbivá, atopická pokožka
Atopická dermatitída - čo by ste mali o nej vedieť
Atopická dermatitída alebo ekzém je chronické, recidivujúce, ťažko zvládateľné ochorenie s obdobiami zlepšenia a zhoršenia.
Podráždená, svrbivá, atopická pokožka
Atopická dermatitída alebo ekzém je chronické, recidivujúce, ťažko zvládateľné ochorenie s obdobiami zlepšenia a zhoršenia.
Je to najčastejšie kožné ochorenie u detí. Prevalencia, teda hustota jej výskytu v populácii, stúpa.
Za posledných 20 rokov stúpol počet pacientov s atopickým ekzémom až trojnásobne.
Atopická dermatitída dnes postihuje 3 - 10 % populácie. Dlhodobo znižuje kvalitu života a má vplyv na život celej rodiny.
Atopická dermatitída je svrbivé, chronické, recidivujúce, zápalové kožné ochorenie na atopickom podklade.
Patrí do skupiny geneticky podmienených (dedičných) atopických ochorení, spolu s alergickou astmou, sennou nádchou, alergickou rinokonjuktivitídou a celiakiou.
Vrodená predispozícia na toto ochorenie (dedičnosť ekzému) sa nedá odstrániť ani zmeniť liečbou. Môžeme sa však snažiť kontrolovať prejavy a udržiavať ich v pokojovej fáze bez aktívnych zápalových ložísk.
Atopickú dermatitídu spôsobuje porušená kožná bariéra a dysregulácia (porucha lipidov v medzibunkových spojeniach) vzájomne prepojených imunitných mechanizmov v koži, následkom čoho vzniká zápalová reakcia. Smerom von uniká voda, čo spôsobuje dehydratáciu kože a suchosť, smerom dovnútra prenikajú alergény z okolia, výsledkom čoho je zápalové ložisko. Častá je kolonizácia ekzémových ložísk baktériou Staphylococcus aureus, teda zlatým stafylokokom.
Spúšťačmi zápalového procesu pri atopickej dermatitíde sú alergény - látky z vonkajšieho okolia alebo z vnútorného prostredia, ktoré u zdravého človeka nespôsobujú žiadne ťažkosti. U atopika však môžu vyvolať neprimeranú alergickú odpoveď – zápal
Medzi najčastejšie provokačné faktory pri atopickej dermatitíde patria niektoré druhy potravín, roztoče, trávy, detergenty, ale aj psychika či stres.
Dojčenský
Detský
Dospelý
Ak máte v rodine atopickú predispozíciu, odporúčajú sa opatrenia už počas tehotenstva. Vynechajte zo svojej stravy potraviny s potenciálom alergizovať. Na druhej strane sa však vyhýbajte prísnym diétam.
Ideálna dĺžka dojčenia je 6 mesiacov. Aj počas neho sa odporúča vyhýbať alergénom, pretože prechádzajú do materského mlieka. Ak používate umelé mliečne formuly, tak vyberajte tie hypoalergénne (HA).
Príkrmy sa odporúčajú zavádzať po šiestich mesiacoch života dieťaťa. Robte to postupne a sledujte pritom reakcie kože.
Novinkou v prístupe je tzv. imunologické okno. Ide o navodenie orálnej tolerancie v 17.- 26. týždni života. V tomto čase sa dieťatku podáva malé množstvo (len ochutnať) zo všetkých jedál, aj z alergénov.
Dôležité je pri tom viesť diétny denník, aby sa odsledovala individuálna precitlivenosť na potraviny.
Závažnosť ekzému posudzuje odborník podľa medzinárodnej škály SCORAD, ktorá zohľadňuje mieru suchosti, začervenania, mokvania, opuchu, škrabancov, zhrubnutia a svrbenia pokožky. Pre hodnotenie závažnosti ekzému sa využíva medzinárodne stanovená škála SCORAD. Do úvahy berie tieto faktory:
Osobitnou a veľmi závažnou témou pri atopickej dermatitíde je svrbenie. Je to vnemový signál kože, kedy imunitný systém dáva vedieť, že sa „niečo“ deje – rozbieha sa zápal, ktorý môže byť aj subklinický, to znamená bez viditeľných zápalových ložísk.
Nešpecifickými provokačnými faktormi sú zmeny teploty a vlhkosti prostredia, zapotenie, aj suchá koža, nemožno opomenúť psychický stres.
Svrbenie vyvoláva histamín, cytokíny a mnohé ďalšie molekuly pod vplyvom špecifických provokačných faktorov, akými sú pele, prach, roztoče či potraviny.
Následkom nepríjemného neutíšiteľného svrbenia je mrzutosť, u detí aj plač, nesústredenosť, nedostatok oddychu, prerušovanie spánku. To všetko vytvára veľmi negatívny vplyv na kvalitu života nielen postihnutého, ale aj jeho okolia.
Zápalové ložiská ekzému svrbia, no po poškrabaní dochádza k ďalšiemu poškodeniu kožnej bariéry, čo vedie k výraznejšiemu zápalu, následkom čoho je svrbenie intenzívnejšie. Vzniká začarovaný kruh, ktorého rozseknutie si vyžaduje zásah dermatológa – ideálne v spolupráci s imunoalergológom.