Pravdy o atopii
Atopický ekzém je choroba kože, na ktorej sa podieľa mnoho faktorov. Potraviny tvoria len jednu časť tejto skladačky, ktorá je však veľmi dôležitá pre celkový obraz. Súvislosť atopického ekzému s potravinami je preukázaná hlavne v detskom veku, pretože až za tretinu všetkých ekzémov môžu hlavné alergény – bielkoviny kravského mlieka, vajíčka, pšenica, sója a z menšej časti aj zelenina, ovocie, semená a orechy. Preto by sa tieto potraviny mali postupne pridávať do detskej stravy. Dobrou správou je, že nepriaznivé reakcie na spúšťajúce potraviny väčšinou postupom času zmiznú.
V dospelej populácii pretrváva atopický ekzém zhruba u 2 až 3 % populácie, pričom význam potravinových alergénov v tejto skupine klesá. Aj tak je možné pomôcť si niektorými zložkami potravy k zdravšej koži.
Pozor na alergiu a intoleranciu
V prvom rade je nutné vylúčiť potraviny, pri ktorých je u pacienta preukázaná súvislosť s atopickým ekzémom – je na potravinu alergický alebo intolerantný a ekzém je prejavom tejto reakcie.
Je dôležité nepodstupovať diéty pri atopickom ekzéme „naslepo“, pretože sa vystavujeme riziku nedostatku niektorých živín a výsledky tohto vysádzania obyčajne nie sú pozitívne. Ďalej je potrebné vyvarovať sa konzumácii potravín, o ktorých vieme, že zhoršujú prejavy ekzému.
Nemenej dôležitú úlohu zohrávajú alkohol, stres alebo fajčenie. Pri liečbe sa snažte myslieť na všetky faktory, ktoré by sa mohli prejaviť a atopiu zhoršiť, ale, naopak, aj zlepšiť. Keď je všetko v rovnováhe, stúpa tolerancia tela voči rôznym potravinám, potom sa lepšie tolerujú aj rôznorodé potraviny.
Neexistuje žiadna zázračná potravina, ktorá by nás dokázala zbaviť atopického ekzému. Ide skôr o komplex všetkých látok, ktoré sa podieľali na stavbe tkanív a správneho imunitného systému. Čo by malo tvoriť základ takejto stravy?
Chudé mäso, mlieko a mliečne výrobky, sójové výrobky (ak nie je na tieto potraviny alergia).
Tuniak, losos, repkový a ľanový olej.
Je zdrojom vitamínov, vlákniny a minerálnych látok.
Všeobecne ovocie pri atopickom ekzéme odporúčame, niekedy však môžu spôsobovať ťažkosti citrusové plody alebo kivi, častým alergénom sú aj jahody.
Mandle, kešu, drvené ľanové semienka, tekvicové a slnečnicové semienka.
Naopak, v regáloch by sme mali radšej nechať spracované potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov, nenasýtených mastných a transmastných kyselín.
- Vitamín A: v mliečnych výrobkoch, mrkve, červenej paprike a marhuliach
- Vitamín C: v červených ríbezliach, ružičkovom keli, zemiakoch alebo brokolici
- Vitamín E: v drvených ľanových semienkach, slnečnicových semienkach, mandliach a avokáde
- Vitamín D: v tresčej pečeni, tučných rybách a doplnkoch stravy
- Zinok: v celozrnných výrobkoch, mliečnych výrobkoch, tuniakovi, sardinkách, mäse a orieškoch
Rozmaznávajte svoju kožu
Vzhľadom na to, že atopický ekzém je choroba kože, je dobré zamerať sa na vitamíny a minerálne látky, ktoré hrajú na tomto poli významnú úlohu. Stavba tkanív zabezpečuje celistvosť kože a chráni nás pred oxidačným stresom. Ide o vitamíny A, C, E, D a minerálne látky ako zinok, selén alebo meď. Potrava je iba jednou malou súčasťou pri zvládaní atopického ekzému. V rámci dermokozmetiky Bioderma je na atopiu zameraný rad produktov Atoderm, napríklad hydratačný sprchový olej Atoderm Sprchový olej, ktorý pokožku zjemní a hydratuje po dobu 24 hodín, vyživujúci krém Atoderm Krém Ultra, ktorý zvláčňuje pokožku a posilňuje kožnú bariéru, má výživnú textúru a pôsobí protisvrbivo.