Mýtus o zahlieňovaní organizmu mliekom
Chcem vás upozorniť, ak ste v éteri narazili na tvrdenie, že mlieko zahlieňuje organizmus a škodí, vedzte, že ide o úplnú hlúposť. Vezmite si napríklad takú bryndzu. Veď je to potravina, ktorá prospieva telu v boji proti civilizačným ochoreniam.
Ovčia nepasterizovaná bryndza je potravinárskym unikátom a nemožno ju porovnávať z výživového hľadiska s kyslými výrobkami, možno ešte skôr s niektorými druhmi kefíru. Baktérie mliečneho kvasenia totiž v bryndzi produkujú bakteriocíny s antimikróbnou aktivitou, čím sú vlastne prírodným antibiotikom. Malé deti by mohli nepasterizovanú bryndzu jesť už od svojich prvých príkrmov kyslými produktmi. Avšak ak by sa tam náhodou vyskytla nejaká Campylobacter, Salmonela, Listéria a pod., mohla by mať infekcia ťažší priebeh u detí s oslabenou imunitou. Preto niektorí pediatri odporúčajú bryndzu až od troch rokov, aby sa nepodstupovalo zbytočné riziko.
Nemusíte sa nalievať tekutým mliekom, ale kyslé mliečne výrobky rozhodne zaraďte do jedálnička. Napríklad také acidofilné mlieko je charakterizované kultúrou Lactobacillus acidophilus. Kefír je charakterizovaný kultúrou vyrobenou z kefírových zŕn Lactobacillus kefir sp. rodu Leuconostoc, Lactococcus a Acetobacter, rastúcich v špecifických podmienkach. Podobným probiotickým liekom, ako je naša bryndza, je aj kaukazský kefír, hustý ako kyslá smotana.
Pri výrobe zakysanky sa používa tzv. základná (smotanová) kultúra, ktorá je zložená z Lactococcus lactis, subsp. lactis, Leuconostoc mesenteroides subsp. dextranicum a Leuconostoc mesenteroides.
V jogurtoch nájdeme Streptococcus thermophilus, čo je významná baktéria – probiotikum v liečbe atopickej dermatitídy. Zvyšuje hladiny ceramidov a zlepšuje symptómy pri atopickej dermatitíde. Najvyššiu účinnosť má v krémoch.
Užitočné probiotiká pri atopickom pochode
Lactobacillus plantarum
Lactobacillus plantarum je grampozitívna aerotolerantná baktéria. Má významnú antioxidačnú aktivitu a tiež pomáha udržovať črevnú priepustnosť. Potláča produkciu plynov (metán, CO2, sírovodík) v črevách a môže mať zdravotný prínos pre niektorých pacientov, ktorí trpia IBS. Znižuje alergickú odpoveď organizmu sprostredkovanú IgE protilátkami. Znižuje obsah biogénnych amínov, dokonca ich degraduje, je účinná v boji proti patogénom. Pôsobí proti E.coli, ktorá produkuje biogénne amíny. Znižuje zápalovú aktivitu na sliznici žalúdka vyvolanú baktériou Helicobacter pylori. Pôsobí pozitívne pri liečbe atopickej dermatitídy u dospelých jedincov.
L. plantarum sa používa na zníženie alergenity sójovej múky a výrobkov zo sóje (zníženie reaktivity 80 – 90 %).
L. plantarum sa bežne vyskytuje v mnohých fermentovaných potravinárskych výrobkoch vrátane kyslej kapusty, nakladanej zeleniny, čo môžu aj ľudia s HIT. Nájdete ju:
- v olivách v slanom náleve
- v kórejskom kimchi, v kvásku a kváskových pekárskych výrobkoch, fermentovaných zeleninách
- v kvalitných zrejúcich suchých salámach bez aditív
- v niektorých syroch ako originál feta (ovčie a kozie mlieko), v mozzarelle bufala z byvolieho mlieka, v čerstvých kozích syroch ako ricotta
Lactobacillus Gasseri
Lactobacillus Gasseri má imunomodulačné účinky. Znižuje riziko vzniku alergií a astmy. Terapia probiotikami rhamnosus + L.Gasseri vedie k zníženiu IgE v krvi. L. Gasseri lieči alergickú nádchu a upchatý nos, pomáha pri redukcii abdominálneho tuku a pri obezite.
Lactobacillus rhamnosus
Ide o grampozitívnu anaeróbnu fakultatívnu baktériu. Je to rezistentná baktéria prirodzene sa vyskytujúca v tráviacom trakte, nesie nízke pH v žalúdku. Dokáže znižovať imunitnú odpoveď (alergia na arašidy pod lekárskym dohľadom). Ide o najúčinnejšie probiotikum v prevencii a liečbe atopickej dermatitídy. Znižuje riziko infekcií dýchacích ciest u detí a chráni urogenitálny trakt pred dysbiózami črevnej mikroflóry. Znižuje výskyt symptómov respiračných alergií a rinokonjuktivitídy, zastavuje atopický pochod a stabilizuje žírne bunky.
Kombinácia s Bifidobacterium longum zvyšuje účinnosť v prevencii potravinových alergií, aj HIT sú tolerované. Lactobacillus rhamnosus sa nachádza v nepasterizovaných kyslých mliečnych výrobkoch (bryndza) a polotvrdých zrejúcich syroch.
Ďalšie probiotiká
Lactobacillus salivarius sa uplatňuje pri liečbe astmy a ochorení epidermálnej bariéry kože, akým je atopická dermatitída u detí. Je užitočný pri liečbe IBS (syndróm dráždivého čreva), pôsobí protizápalovo a zmierňuje nadúvanie. Nájdete ho v hydinovom mäse, v hydine bez produkcie biogénnych amínov (tyramín, histamín). Toto probiotikum je schopné potlačiť široké spektrum patogénnych organizmov, ktoré prichádzajú spolu s potravou z gastrointestinálneho traktu. Uplatňuje sa tiež pri liečbe pankreatickej nekrózy. Spolu s kmeňmi Bifidobacterium bifidum a infantis, Lactobacillus acidophillus, casei a lactococcus lactis potláča aktivitu prozápalových cytokínov a bráni prerastaniu patogénov v tenkom čreve – redukcia bakteriálnej translokácie.
Ďalšia užitočná baktéria je Oxalobacter formigens. Táto baktéria je dôležitá pri degradácii oxalátov vyskytujúcich sa v potrave. Za normálnych okolností pri pestrej strave sa nachádza v tráviacom trakte, ale napríklad pri častom užívaní antibiotík už v čreve nie je v dostatočnom množstve. Odporúča sa preto po antibiotikách doplniť probiotiká a vyhýbať sa vysokému príjmu potravín s obsahom oxalátov, inak u niektorých jedincov s predispozíciou hrozí hyperoxalúria. Oxaláty sa nachádzajú vo vývaroch z kostí, špenátu, kakau, jahodách, rebarbore, maku, sezame, červenej repe a pod. Nie je možné ich dodávať v suplementoch.
Kritické potraviny pri atopickej dermatitíde
- Čokoláda, kakao, citrusy, jahody, banán (latex)
- Morské plody, ryby
- Rizikové sú orechoviny a semienka (slnečnica), niektoré tropické ovocie (kivi, mango, ananás), ale aj marhule
Čo pôsobí priaznivo pri atopickej dermatitíde?
- Rastlinné zložky a probiotiká pôsobiace protizápalovo a znižujúce produkciu biogénnych amínov, stabilizujúce žírne bunky (mastocyty)
- Inulín - fruktooligosacharid – potrava pre bifidobaktérie!
- Topinambur, čakanka, cesnak, pór, cibuľa, špargľa
- Výber vhodného pečiva (kváskový celozrnný chlieb z jednodruhových múk), uprednostniť domáce výrobky pred priemyselne spracovanými potravinami a dopekanými pekárenskými výrobkami
- Lactobacillus rhamnosus, Bifidobakterium breve, longum a infantis
- Nigella sativa, perilla krovitá, rdesno stavikrv, senovka grécka, galangal, ženšeň, zázvor, kurkuma longa, kurkuma manga, mäta, tamarind, žerucha, mizuna, tulsi, koriander zelený, amomum subulatum, piper longum, glycyrhyza glabra
- Citrónová tráva, limetové listy, smil piesočný
- Berberin pri SIBO – oregano, medvedí cesnak, alicín, dráč obyčajný (berberis vulgaris)
- Sumac, rasca rímska, horčicové semienko – zálievky
- Karob, tapioka, rastlinné mlieko, zelený čaj
- Granátové jablko, červená cibuľa, medvedí cesnak, škorica, klinčeky, batáty, topinambur, yam
- Kimchi/kyslá kapusta s ľanovým semienkami lactobacillus plantarum – lignocelulozová biomasa + kurkuma a chilli kapsaicín
- Feta syr s ľanovými semienkami + amarant s medvedím cesnakom nakladaným v kurkume
- Vhodné tuky na tepelnú úpravu a panenské oleje (olivový, pupalkový, borákový, požlť farbiarsky, tekvicový, ľanový, konopný, repkový, reďkovkový, perillový, z chia, avokádový je vhodný aj na tepelnú rýchlu úpravu, sezamový, olej z vlašských orechov a pod.)