Pochopte akné a zistite, ako sa zbaviť vyrážok  

Akné je ochorenie kože, ktoré spôsobuje vznik vyrážok. Na ich vzniku sa podieľajú hormonálne zmeny a podmienky na povrchu kože aj tesne pod ňou. Pozrime sa na ne bližšie, než sa ponoríme hlbšie do toho, čo v boji s vyrážkami naozaj pomáha a do možností liečby. 

Pupienky vznikajú, keď sa kožné póry upchajú kožným mazom a odumretými kožnými bunkami. K tomu dochádza v dôsledku nadbytku kožného mazu (hyperseborea) alebo jeho zlej kvalite (dysseborea).  

Koža postupne zhrubne a maz sa tak upcháva pod jej povrchom. Vzniknuté komedóny sa môžu zapáliť, pretože sa v nich množia baktérie Cutibacterium acnes, ktoré sú za akné zodpovedné.   

Pupienky sa najčastejšie vyskytujú na tvári, hrudníku a chrbte. Hoci najčastejším druhom akné sú biele a čierne bodky, v závažnejších prípadoch sa môžu objaviť aj zapálené cysty a nepríjemné uzlíky. 

Prvým krokom na upokojenie bolestivého pupienka je aplikácia ľadu. Stačí zabaliť trochu ľadu do látky alebo plastového vrecka (ľad nikdy nepoužívajte priamo na koži, pretože hrozí podráždenie pokožky) a priložte ho na citlivé zapálené miesto po dobu 3 až 4 minút. Opakovať môžete niekoľkokrát počas dňa na upokojenie pokožky a zmenšenie opuchu. 

Produkty obsahujúce kyselinu salicylovú môžu pomôcť odstrániť prebytočný kožný maz a odumretú kožu. Produkty, ktoré obsahujú benzoylperoxid, pomáhajú ničiť baktérie spôsobujúce pupienky. 

Nielen prostriedky na každodennú starostlivosť o pleť alebo určené na jej čistenie obsahujú látky ako je kyselina salicylová a benzoylperoxid - nájsť ich tiež môžete v maskách, ktoré sú určené pre aknóznu pleť a používajú sa napr. len niekoľkokrát do mesiaca. 

Pokiaľ vyrážky nemiznú, vracajú sa alebo sa zhoršujú, je najlepšie navštíviť a poradiť sa s odborníkom. Dermatológ je schopný navrhnúť tú najvhodnejšiu liečbu na mieru, vrátane odporúčaní silnejších lokálnych a perorálnych prípravkov, ktoré sú iba na lekársky predpis.

Ak hľadáte prírodnú alternatívu na odstránenie vyrážok, môžete zvážiť esenciálne oleje - niektoré z nich sú totiž známe tým, že ničia baktérie. U tymiánu, škorice a rozmarínu bolo preukázané, že môžu byť účinné proti baktériám, ktoré pupienky spôsobujú. Tea tree olej má antimikrobiálne, antiseptické a protizápalové vlastnosti. 

Ďalšie prírodné zložky, ako je hamamel, jablkový ocot, zelený čaj a aloe vera, sú obľúbenými domácimi prostriedkami proti pupienkom bez vedľajších účinkov, ako je začervenanie alebo vysušenie. Výskumy napríklad naznačujú, že hamamel môže bojovať proti baktériám a znižovať podráždenie a zápaly kože, ktoré môžu prispievať k vzniku akné. 

U mnohých z týchto prostriedkov proti pupienkom však chýba vedecká opora a na stanovenie ich skutočnej účinnosti je potrebný ďalší výskum. Pri užívaní esenciálnych olejov alebo iných prírodných prostriedkov na akné tak platí, že menej je viac. Ak navyše používate iné lieky na liečbu akné, poraďte sa o ich kombinácii s podobnými látkami najskôr so svojím dermatológom, aby ste sa uistili, že nedôjde k nežiaducej reakcii. 

Nielen za poslednú dobu sa rozšírilo mnoho mýtov o tom, ako sa zbaviť vyrážok. Veľa z nich je pritom nesprávna alebo jednoducho nie sú podložená.

  • Nebolo napr. nikdy dokázané, že by konzumácia čokolády a mastných jedál mala na akné nejaký významný vplyv. 
  • Rovnako tak nie je akné spôsobené znečistenou pokožkou. Pokiaľ pokožku príliš drhnete alebo s ňou inak nešetrne manipulujete, príp. na jej čistenie používate drsné mydlá či chemické látky, pokožku ďalej dráždite a akné sa môže zhoršiť. 
  • Kozmetika alebo make-up určite automaticky akné nezhoršuje, najmä ak napr. používate make-up bez obsahu oleja, ktorý neupcháva póry (tým sa hovorí nekomedogénny).  
  • Zubná pasta určite nepomôže zbaviť sa vyrážok - antimikrobiálny triklosan, ktorý predtým pasty obsahovali, bol už v minulosti zakázaný.  

Tým, že sa niektorým návykom a činnostiam budete vyhýbať, môžete zabrániť zhoršeniu stavu vyrážok a pomôcť im k rýchlejšiemu hojeniu.

  • Po prvé, a to je najdôležitejšie, odolajte pokušeniu pupienky stláčať alebo sa príliš často dotýkať tváre – to je pre kožu traumatizujúce, vedie k ďalšiemu zápalu, infekcii, dlhšiemu procesu hojenia a prípadne aj k zjazveniu. 
  • Vyhnite sa náhlym a drastickým zmenám v starostlivosti o pleť, pri ktorých by ste mali tendenciu používať oveľa silnejšie produkty. Všetky zmeny by vždy mali byť postupné. 
  • Postihnuté miesta treba príliš nevysušovať - ​​veľké množstvo alebo vysoká koncentrácia zložiek, ako je kyselina salicylová, ktoré sú síce účinné, ale pleť dehydrujú, môžu pokožku podráždiť. 
  • Vynechajte make-up alebo kozmetiku obsahujúcu zložky, ktoré upchávajú póry. Obzvlášť, keď je tak ľahké zvoliť alternatívu, ktoré obsahuje zložky ako kyselina salicylová. 

Dá sa pupienkov zbaviť cez noc? 

Žiadny okamžitý zázračný liek neexistuje. Pupienky vždy miznú až po určitom čase. Čo sa ale ovplyvniť dá je miera opuchu, bolestivosť alebo viditeľnosť vyrážok. Na novo vzniknutý pupienok aplikujte ľad a potom produkt obsahujúci kyselinu salicylovú alebo benzoylperoxid. Pokiaľ sa vytvorí biela čiapočka, môžete naopak použiť horúci obklad. 

Sébium Kerato+

Viditeľný účinok na pupienky, čierne bodky a jazvy už po 2 dňoch. Vysoko tolerantný.

Pokožka so sklonom k ​​akné

Sébium Gel moussant actif

Hĺbkové čistenie, hlboký rešpekt, dokonalá rovnováha.

Pokožka so sklonom k ​​akné Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Lotion

Sébium Lotion
Booster zlepšujúce vzhľad pleti. navracia rovnováhu zmiešanej a mastnej pleti.

Zmiešaná až mastná pleť

Sébium H2O

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pokožka so sklonom k ​​akné Zmiešaná až mastná pleť