Slovo odborníka:
Hormonálne akné z pohľadu gynekológa
Pre dospievajúce dievčatá a ženy sú hormóny spoločne s akné skutočným problémom. Gynekologička Odile Bagot vysvetľuje príčiny hormonálneho akné a spôsoby jeho liečby.
Slovo odborníka:
Pre dospievajúce dievčatá a ženy sú hormóny spoločne s akné skutočným problémom. Gynekologička Odile Bagot vysvetľuje príčiny hormonálneho akné a spôsoby jeho liečby.
S touto otázkou sa stretávame veľmi často. Je akné spôsobené hormonálnou nerovnováhou? Prečo sa akné tvorí počas puberty? Dá sa hormonálnemu akné zabrániť? Aká je súvislosť medzi akné a tehotenstvom? A čo akné a menopauza? Ako môžeme liečiť hormonálne akné? Nie vždy je ľahké pochopiť problémy súvisiace s hormónmi.
Dr. Odile Bagot, gynekologička so sídlom v Štrasburgu (Francúzsko) a blogerka, vysvetľuje, čo spôsobuje hormonálne akné.
Hormonálne akné niekedy zmizne alebo ustúpi, aby sa neskôr znova objavilo. Zriedkavejšie sa môže spustiť iba u dospelých, čo sa stáva hlavne u žien.
Akné má rôzne formy v závislosti od veku:
Neskoré akné sa zvyčajne objavuje po 25. roku života a zvyčajne končí po 40. roku života, aj keď to tak nie je vždy.
Na akné sú vždy zapojené hormonálne prvky, ale v žiadnom prípade nie sú jediným faktorom.
Úlohu zohráva veľa endogénnych vplyvov vrátane osobných predispozícií, ako je rodinná genetika, rezistencia na antibiotiká a hladina mužských hormónov (androgénov). Akné môžu ovplyvniť aj ďalšie vonkajšie faktory vrátane stresu, tabaku, niektorých kozmetických prípravkov, znečistenia a najmä endokrinných disruptorov. Všetky tieto vplyvy sa súhrnne označujú ako expozóm.
Hormonálne akné skutočne súvisí s mužskými hormónmi, ale nie nevyhnutne s ich nadbytkom. Preto sú hormonálne látky, ktoré ženy niekedy vyžadujú, často neúčinné, pretože ich hladiny bývajú normálne.
Mužské hormóny (androgény) sa produkujú v semenníkoch a nadobličkách, ale aj vo vaječníkoch – aj pre ženy je testosterón úplne prirodzenou súčasťou ich hormonálneho prostredia.
Androgény (mužské hormóny) a testosterón cirkulujúci v krvi nie sú veľmi aktívne: iba 2 % cirkulujúceho testosterónu sú biologicky dostupné v krvi.
Zvyšných 98 % zachytávajú proteínové transportéry, ktoré ich transportujú do kožných buniek. Tu sa hormóny premieňajú a stávajú sa aktívnymi. Napríklad testosterón sa premieňa na DHT (dihydrotestosterón), čo je oveľa silnejší hormón. Aby sa tento proces viditeľne odrazil na pokožke, musí prebiehať celý. Preto je pridávanie androgénov do krvi zvyčajne neúčinné.
Súvisí hormonálne akné s mužskými hormónmi?
Účinok androgénov na pokožku závisí od 3 faktorov:
Mnoho žien pozoruje súvislosť medzi akné a menštruáciou. Akné sa vyskytuje pred menštruáciou, v predmenštruačnej fáze, čo je klasický príznak hormonálneho akné. Dr. Odile Bagot vysvetľuje úlohu dvoch ženských hormónov: estrogénu a progesterónu.
Estrogén má priaznivý vplyv na akné, pretože priamo znižuje množstvo kožného mazu produkovaného mazovými folikulmi. Nepriamo tiež zvyšuje produkciu proteínov, ktoré zachytávajú androgény, čím znižuje hladinu biologicky dostupného testosterónu.
Kožné zmeny počas menštruačného cyklu
Menštruačný cyklus žien je rozdelený do 2 fáz:
Počas ovulácie, teda uprostred cyklu, má estrogén celkovo pozitívny vplyv na akné.
V skutočnosti nevieme, prečo sa akné objavuje v predmenštruačnom období, ale je to pravda. Rovnako ako v prvých mesiacoch tehotenstva. Jediným spoločným menovateľom je zvýšenie progesterónu. Existuje teda hypotéza, že progesterón má vplyv na akné, ale to ešte nebolo dokázané.
Dr. Odile Bagot, gynekologička
Dr. Odile Bagot navrhuje 3 nástroje, ktoré môžu ovplyvniť hormonálne akné.
Akné sa najčastejšie vyskytuje počas prvého trimestra a potom sa stabilizuje.
Ak sa akné vyskytne počas tehotenstva, môže mať niekoľko príčin:
Akné neovplyvňuje dieťa, ale väčšina liečebných procesov na akné sa počas tehotenstva neodporúča. Musíte si tiež dávať pozor na to, čo si nanášate na pokožku a vyhýbať sa produktom narúšajúcim endokrinný systém s parabénmi, ftalátmi a triklosanom.
Po dosiahnutí štyridsiatky by akné teoreticky malo zmiznúť.
Menopauza však môže vyvolať zvýšenie výskytu akné, pretože vaša vnútorná „klíma“ je počas tohto obdobia androgénna kvôli nízkej hladine estrogénu. V tomto prípade sa odporúča používať hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá poskytuje extra estrogén proti hormonálnemu akné. Je však dôležité nezamieňať si akné s rosaceou (ružienkou) v tomto veku, ktorá nie je hormonálna a vyžaduje si pozornosť dermatológa.