Čo je to vlastne hormonálne akné? 

S touto otázkou sa stretávame veľmi často. Je akné spôsobené hormonálnou nerovnováhou? Prečo sa akné tvorí počas puberty? Dá sa hormonálnemu akné zabrániť? Aká je súvislosť medzi akné a tehotenstvom? A čo akné a menopauza? Ako môžeme liečiť hormonálne akné? Nie vždy je ľahké pochopiť problémy súvisiace s hormónmi. 

Dr. Odile Bagot, gynekologička so sídlom v Štrasburgu (Francúzsko) a blogerka, vysvetľuje, čo spôsobuje hormonálne akné. 

  • Dr. Odile Bagot, gynekologička.

    Hormonálne akné sa objavuje na konci detstva, keď začnú fungovať vaječníky alebo semenníky. Hoci táto patológia zvyčajne začína a končí počas puberty, môže pokračovať aj v dospelosti.

    Dr. Odile Bagot, gynekologička.

Hormonálne akné niekedy zmizne alebo ustúpi, aby sa neskôr znova objavilo. Zriedkavejšie sa môže spustiť iba u dospelých, čo sa stáva hlavne u žien.  

Akné má rôzne formy v závislosti od veku: 

  • Akné u dospievajúcich má tvar písmena T – pokrýva čelo, nos, oblasť úst a bradu. Sprevádza ju mastná pleť. 
  • Akné dospelých má zvyčajne tvar písmena U, sleduje líniu brady a niekedy aj krk. Často sa spája s akné po celom tele.   

Neskoré akné sa zvyčajne objavuje po 25. roku života a zvyčajne končí po 40. roku života, aj keď to tak nie je vždy. 

Mini sprievodca hormónmi

  • Androgény: súhrnný názov pre všetky mužské hormóny prítomné u mužov a v menšej miere u žien. 
  • Testosterón: hormón zo skupiny androgénov. Produkuje sa v semenníkoch a je spojený so sexualitou a plodnosťou u mužov. U žien ovplyvňuje libido a produkuje sa vo vaječníkoch a nadobličkách. 
  • Progesterón: ženský hormón vylučovaný vaječníkmi, ktorý umožňuje embryu vyvíjať sa v maternici a reguluje menštruačný cyklus. Počas tehotenstva hrá dôležitú úlohu. 
  • Estrogén: ženský hormón vylučovaný vaječníkmi a vo veľmi malom množstve aj v semenníkoch. U žien ovplyvňuje vývoj prsníkov a sexuálnu túžbu, ale aj hydratáciu pokožky, pevnosť kostí, kardiovaskulárny systém, mozog a tráviaci systém.  

Na akné sú vždy zapojené hormonálne prvky, ale v žiadnom prípade nie sú jediným faktorom.

Úlohu zohráva veľa endogénnych vplyvov vrátane osobných predispozícií, ako je rodinná genetika, rezistencia na antibiotiká a hladina mužských hormónov (androgénov). Akné môžu ovplyvniť aj ďalšie vonkajšie faktory vrátane stresu, tabaku, niektorých kozmetických prípravkov, znečistenia a najmä endokrinných disruptorov. Všetky tieto vplyvy sa súhrnne označujú ako expozóm. 

Hormonálne akné: nadbytok mužských hormónov? 

Hormonálne akné skutočne súvisí s mužskými hormónmi, ale nie nevyhnutne s ich nadbytkom. Preto sú hormonálne látky, ktoré ženy niekedy vyžadujú, často neúčinné, pretože ich hladiny bývajú normálne. 

Mužské hormóny (androgény) sa produkujú v semenníkoch a nadobličkách, ale aj vo vaječníkoch – aj pre ženy je testosterón úplne prirodzenou súčasťou ich hormonálneho prostredia. 

Androgény (mužské hormóny) a testosterón cirkulujúci v krvi nie sú veľmi aktívne: iba 2 % cirkulujúceho testosterónu sú biologicky dostupné v krvi.

Zvyšných 98 % zachytávajú proteínové transportéry, ktoré ich transportujú do kožných buniek. Tu sa hormóny premieňajú a stávajú sa aktívnymi. Napríklad testosterón sa premieňa na DHT (dihydrotestosterón), čo je oveľa silnejší hormón. Aby sa tento proces viditeľne odrazil na pokožke, musí prebiehať celý. Preto je pridávanie androgénov do krvi zvyčajne neúčinné. 

Súvisí hormonálne akné s mužskými hormónmi? 

Účinok androgénov na pokožku závisí od 3 faktorov: 

 

  • Hladina cirkulujúcich androgénov, inými slovami množstvo testosterónu v krvi. Biologické hyperandrogény s klinickými príznakmi, ako je hirsutizmus (výrazný nadbytok vlasov) alebo alopécia (absencia vlasov a ochlpenia) sú zriedkavé. Polycystické vaječníky sú oveľa bežnejšie. Tie vedú k nadmernému ochlpeniu, akné, nevyváženej menštruácii a niekedy aj k vysokej hladine testosterónu. 
  • Transportéry bielkovín, ktoré zachytávajú androgény, najmä testosterón. Čím viac ich máte, tým viac androgénov zachytávajú a tým menej biologicky dostupného testosterónu zostáva na vašej pokožke.  
  • Premena androgénov na aktívne androgény. Proces prebieha v mazovom folikule za vzniku kožného mazu a vo vlasovom folikule za účelom rastu vlasov. Táto konverzia sa nazýva androgénna citlivosť a z týchto troch faktorov má najväčší vplyv na výskyt akné.  

Stručne povedané, voľné androgény majú dva hlavné účinky:

  • zvýšiť sekréciu kožného mazu 
  • zahustiť pokožku 

Akú úlohu zohráva estrogén pri hormonálnom akné? 

Mnoho žien pozoruje súvislosť medzi akné a menštruáciou. Akné sa vyskytuje pred menštruáciou, v predmenštruačnej fáze, čo je klasický príznak hormonálneho akné. Dr. Odile Bagot vysvetľuje úlohu dvoch ženských hormónov: estrogénu a progesterónu. 

Estrogén má priaznivý vplyv na akné, pretože priamo znižuje množstvo kožného mazu produkovaného mazovými folikulmi. Nepriamo tiež zvyšuje produkciu proteínov, ktoré zachytávajú androgény, čím znižuje hladinu biologicky dostupného testosterónu.  

Kožné zmeny počas menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus žien je rozdelený do 2 fáz: 

 

  1. Folikulárna fáza, ktorá vrcholí ovuláciou okolo 14. dňa cyklu. Vyznačuje sa zvýšenou sekréciou estrogénu a pokožka má tendenciu byť v tomto období žiarivá. 
  2. Luteálna fáza po 14. dni cyklu, kedy sa produkuje viac progesterónu. Nemusí mať nevyhnutne androgénny účinok. Ako však hladina estrogénu postupne klesá, akné sa často objavuje alebo zhoršuje – vylučuje sa kožný maz a pleť sa mastí. 

Počas ovulácie, teda uprostred cyklu, má estrogén celkovo pozitívny vplyv na akné. 

V skutočnosti nevieme, prečo sa akné objavuje v predmenštruačnom období, ale je to pravda. Rovnako ako v prvých mesiacoch tehotenstva. Jediným spoločným menovateľom je zvýšenie progesterónu. Existuje teda hypotéza, že progesterón má vplyv na akné, ale to ešte nebolo dokázané. 

Dr. Odile Bagot, gynekologička 

Ako môžete zmierniť hormonálne akné? 

Dr. Odile Bagot navrhuje 3 nástroje, ktoré môžu ovplyvniť hormonálne akné. 

 

  • Venujte pozornosť vonkajším faktorom: stresu, strave, hmotnosti, znečisteniu a endokrinným disruptorom. 
  • Vyrovnajte sa s následkami na pokožke: lokálne ošetrenie, predpísané ošetrenie a starostlivosť o pleť na mieru. 
  • Riešte problém na hormonálnej úrovni antikoncepčnými tabletkami, ktoré ovplyvňujú androgény. 

Akné sa najčastejšie vyskytuje počas prvého trimestra a potom sa stabilizuje.

Ak sa akné vyskytne počas tehotenstva, môže mať niekoľko príčin: 

 

  • Vysoké hladiny progesterónu na začiatku tehotenstva 
  • Vysadenie antikoncepčných tabletiek, ktoré mali pozitívny vplyv na akné  
  • Ukončenie liečby akné počas tehotenstva 

Akné neovplyvňuje dieťa, ale väčšina liečebných procesov na akné sa počas tehotenstva neodporúča. Musíte si tiež dávať pozor na to, čo si nanášate na pokožku a vyhýbať sa produktom narúšajúcim endokrinný systém s parabénmi, ftalátmi a triklosanom. 

Po dosiahnutí štyridsiatky by akné teoreticky malo zmiznúť.

Menopauza však môže vyvolať zvýšenie výskytu akné, pretože vaša vnútorná „klíma“ je počas tohto obdobia androgénna kvôli nízkej hladine estrogénu. V tomto prípade sa odporúča používať hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá poskytuje extra estrogén proti hormonálnemu akné. Je však dôležité nezamieňať si akné s rosaceou (ružienkou) v tomto veku, ktorá nie je hormonálna a vyžaduje si pozornosť dermatológa. 

Sébium Global Cover

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pokožka so sklonom k ​​akné

Sébium H2O

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pokožka so sklonom k ​​akné Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Gel moussant

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Zmiešaná až mastná pleť

Sébium Peelingový gél

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Zmiešaná až mastná pleť Pokožka so sklonom k ​​akné