Kožný maz, póry, čierne bodky, hormonálne akné, zápalové akné. Tieto pojmy často počujeme bez toho, aby sme presne vedeli, čo stojí za tvorbou pupienkov a čiernych bodiek. Tentokrát sa zameriame na to, ako sa akné vyvíja. 

  • Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum pre dermatológiu a venerológiu - Klinika Santara, Univerzitná nemocnica vo Vilniuse (Litva). .

    95 % dospievajúcich trpí pubertálnym akné. Puberta dnes prichádza v mladšom veku, a preto sa akné u mladých ľudí prejavuje skôr. Najčastejšie sa objavuje na tvári, takže je ťažké skryť všetky pupienky. Tento stav môže ovplyvniť psychiku a spôsobiť stratu sebavedomia.

    Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum pre dermatológiu a venerológiu - Klinika Santara, Univerzitná nemocnica vo Vilniuse (Litva). .

Aby sme pochopili, ako vznikajú pupienky, musíme sa najprv dozvedieť o kožnom maze a pilosebaceóznych folikuloch. Toto je názov pre malé žľazy umiestnené pod kožou, ktoré produkujú kožný maz. Sú prítomné na väčšej časti tela, vo veľkom množstve sa nachádzajú najmä na tvári, pokožke hlavy a hornej časti hrudníka a chrbta. V zásade ide o oblasti s najvyšším množstvom kožného mazu. Každá mazová žľaza je pripojená k vlasovému folikulu, a preto sa označuje ako „pilosebaceous“, pretože „pilo-“ pochádza z latinského slova „pilus“, čo znamená „vlasy“. 

Keď je všetko v poriadku, pilosebaceózne žľazy produkujú tekutý maz normálnej kvality v optimálnom množstve. Vylučujú ho póry, ktoré zvlhčujú a chránia pokožku. Aspoň v ideálnom prípade. 

1. Mazové žľazy začnú produkovať nadmerné množstvo príliš hustého kožného mazu. 

Odborníci tento jav nazývajú hyperseborea (príliš veľa kožného mazu) a dysseborea (nekvalitný kožný maz). Kožný maz, ktorý produkuje akné, má iné zloženie ako zdravý kožný maz. Chýba mu vitamín E a ľahko oxiduje. 

2. Pokožka je drsná. Dermatológovia to označujú ako hyperkeratinizáciu. 

Koža sa menej odlupuje a zahusťuje, čo končí upchávaním pórov, ktoré sa zvyčajne starajú o odtok kožného mazu. Keratolytické ošetrenie pokožku zjemní, pomôže zmenšiť pokožku, teda vrchnú vrstvu pokožky a zároveň ju opäť zriedi. 

3. Póry nedokážu správne vylučovať kožný maz. To ho zanechá zablokovaný pod kožou. 

V tomto momente sa vytvára otvorené komedo, známejšie ako čierna bodka. Čierna farba je spôsobená tým, že kožný maz oxiduje na vzduchu. 

4. Baktérie sa vyvíjajú v pilosebaceóznom folikule. 

Nahromadený kožný maz je ideálnym miestom pre vývoj baktérií Cutibacterium acnes, ktoré spôsobujú akné. V tomto štádiu sa vyvíja zápal a uzavreté komedo – bolestivá červená vyrážka. 

3 dôvody vzniku akné 

Vo Francúzsku má akné každý štvrtý človek vo veku 20 až 40 rokov. Akné sa najčastejšie vyskytuje v dospievaní, keď sa aktivuje hormonálny systém a začína sa tvorba kožného mazu. 

Napriek tomu nie všetci tínedžeri sú postihnutí rovnakým spôsobom a mnohí nemajú akné ani vo veku 25 rokov. Inokedy však vyrážky zostávajú na pokožke ešte dlho po skončení puberty. Akné sa môže začať objavovať aj v dospelosti, vrátiť sa po niekoľkých rokoch pokojnejšieho obdobia alebo počas tehotenstva. Je preto ťažké povedať, v akom veku akné zmizne. 

 

Existujú tri dôvody vzniku akné: 

 

  • Dedičné: Ak majú rodičia akné, existuje väčšie riziko, že ním budú trpieť aj ich deti. 
  • Zvýšená citlivosť na mužské hormóny (dokonca aj u dievčat), a nie na skutočnú hormonálnu nerovnováhu, ktorá je stále veľmi zriedkavá. Hormóny ovplyvňujú produkciu kožného mazu alebo hyperseboreu a hyperkeratinizáciu, keď pokožka zhrubne. 
  • Životné prostredie v najširšom zmysle slova. Už bola stanovená súvislosť medzi stresom a akné, fajčením a akné,  a akné a znečistením. Je tiež potrebné spomenúť účinky endokrinných disruptorov a zle vybraných kozmetických výrobkov. 

 

*ZDROJ: Arcane Research Study France – február 2017 

 

Päť štádií akné a odporúčaná liečba 

Podľa príznakov a intenzity akné definovala dermatovenerologie konkrétny plán boja proti akné pod názvom Global Evaluation Acne (GEA). Aké sú jednotlivé štádiá a spôsoby liečby? 

 

Veľmi mierne akné – 1. štádium GEA 

Niekoľko komedónov, čiernobiele bodky a vzácne červené pupienky, ktoré sú roztrúsené. Akadémia odporúča lokálnu liečbu, zvyčajne retinoidy alebo benzoylperoxid. Ak sú výsledky po troch mesiacoch slabé, môžete kombinovať obe liečby. 

Mierne akné – 2. štádium GEA 

Komedóny (čierne a biele bodky) sa vyskytujú na menej ako polovici tváre a objavujú sa červené škvrny. Lekári často predpisujú kombináciu retinoidov a benzoylperoxidu na lokálnu aplikáciu. Ak akné pretrváva aj po troch mesiacoch, môže sa pridať lokálna antibiotická liečba, po ktorej nasleduje perorálna antibiotická liečba zo skupiny cyklínov. Erytromín nie je veľmi účinný a baktérie sú vysoko odolné voči tomuto typu molekúl, preto sa jeho aplikácia používa len vo veľmi špecifických prípadoch. 

Stredne ťažké až ťažké akné – 3. a 4. štádium GEA 

V tretej fáze je už zakrytá viac ako polovica tváre, vo štvrtej fáze dokonca celá tvár. Pupienky sa nachádzajú na nose, čele, brade, niekedy aj na chrbte. Okrem komedónov (čiernych a bielych bodiek) sa objavujú početné červené vyrážky, niekedy aj cysty a uzliny. Ak vyššie uvedené liečebné stratégie nefungovali, môže sa zvážiť perorálne použitie izotretinoínu, najmä ak existuje vysoké riziko zjazvenia. 

Veľmi závažné akné – 5. štádium GEA 

Celá tvár je pokrytá mnohými cystami a uzlinami. Perorálny izotretinoín je predpísaný na liečbu najmä vtedy, ak je prítomný zápal. Pred začatím liečby sa odporúča odstrániť komedónové lézie mikrochirurgickým zákrokom, aby sa predišlo obdobiam zápalu, ktoré sa môžu vyskytnúť počas prvých týždňov. 

Ujasnite si slovnú zásobu týkajúcu sa akné a pochopte, ako sa starať o pleť so sklonom k akné. 

Akné, ktoré sa objavuje počas puberty (na rozdiel od pretrvávajúceho akné u dospelých). 

Tento termín sa nevzťahuje len na akné po tridsiatke alebo silné akné u dospelých, ako sa často predpokladá. Akné je podľa definície ovplyvnené hormónmi, ale nezávisí od veku alebo pohlavia človeka. Hormonálne akné častejšie pociťujú ženy, ktoré podstupujú početné hormonálne zmeny v dôsledku menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy. 

Spoznáte ho podľa lesklej pokožky od prebytočného mazu, veľmi viditeľných pórov, ktoré sú rozšírené, a vyvýšených čiernobielych bodiek pod kožou. Toto je často prvé štádium akné (veľmi ľahkého akné), ktoré si vyžaduje liečbu hyperseborey. 

Druhé štádium akné (ľahké akné) nastáva, keď sa baktérie množia a vytvárajú veľké červené škvrny, ktoré sú vyvýšené a často bolestivé. V závislosti od vývoja sú to papuly, pustuly alebo uzliny. 

Zodpovedá tretiemu štádiu akné (stredne ťažké akné), keď sa červené škvrny zmenili na hlboké, bolestivé cysty, ktoré sú často tvrdé, pretože sú uzavreté v akejsi škrupine. To znemožňuje ich odstránenie bez pomoci dermatológa. Nedotýkajte sa silného akné na tvári. Riziko zjazvenia je vysoké! 

Dve závažné a zriedkavé formy akné, ktoré postihujú najmä mužov vo veku od 18 do 30 rokov. Ich liečba si vyžaduje konzultáciu s dermatológom. 

Vedecký názov pre niektoré typy vyrážok. Otvorené komedóny sú čierne bodky a uzavreté komedóny sú biele bodky alebo červené vyrážky. 

Ďalší typ uzavretých komedónov. Mikrocysty sú vyvýšené pupienky pod kožou končiace bielou čiapkou. Môžu sčervenať a odtekať, niekedy sú resorbované. 

Cysty, v dermatológii nazývané aj uzliny, sa nachádzajú hlboko pod kožou. Sú tvrdé a bolestivé, môžu sa vyskytovať počas niekoľkých mesiacov.  

Vyvýšená červená vyrážka, ktorá naznačuje začiatok zápalu. Je spôsobená zvýšeným výskytom baktérií Cutibacterium acnes. Je to začiatok životného cyklu pupienka. 

Vyvýšená červená škvrna s bielym uzáverom, keď sa papula zhorší. 

Hygiena a starostlivosť o pokožku

Zmiešaná pleť a pleť so sklonom k akné

Rad Sébium

Pleť sa v priebehu dospievania mení: začína sa viac mastiť, je lesklá, v rôznej miere sa objavujú nedokonalosti a niekedy pretrvávajú do dospelosti.

Riešenie BIODERMA: Rad Sébium určený na mastnú pleť so sklonom k akné. 
Rad Sébium obsahuje produkty na čistenie a starostlivosť, ktoré konkrétne odporúčajú kožní lekári: produkty na čistenie mastnej pleti (penivý gél, micelárna voda, tuhé mydlo atď.), krémy proti vriedkom, hydratačné produkty na pleť so sklonom k akné a ďalšie. Zvoľte si svoju rutinu!   

BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné

Každodenné čistenie bez oplachovania

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Micelárna technológia

Sébium H2O

(2 hodnotenia)

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global Cover

(Napíšte prvú recenziu)

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Čistenie

Pokožka so sklonom k akné Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Peelingový gél

(Napíšte prvú recenziu)

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci