Slovo experta:
Účinok antikoncepcie na hormonálne akné
Aká je súvislosť medzi antikoncepciou a hormonálnym akné? Prečítajte si odpovede gynekologičky Odile Bagot na najčastejšie otázky o účinkoch antikoncepčných tabletiek.
Slovo experta:
Aká je súvislosť medzi antikoncepciou a hormonálnym akné? Prečítajte si odpovede gynekologičky Odile Bagot na najčastejšie otázky o účinkoch antikoncepčných tabletiek.
Antikoncepčné tabletky sú často obviňované z toho, že sú príčinou hormonálneho akné u dospievajúcich alebo mladých dospelých. Okolo používania tejto antikoncepčnej metódy existuje veľa nejasností, napríklad pokiaľ ide o účinky na pokožku alebo vplyv na neplodnosť.
Pred prečítaním tohto článku vám dôrazne odporúčame pozrieť si nášho mini sprievodcu hormónmi. To vám umožní lepšie pochopiť rôzne hormóny, ktoré zohrávajú úlohu pri antikoncepcii a hormonálnom akné.
Dr. Odile Bagot, gynekologička so sídlom v Štrasburgu (Francúzsko) a blogerka, nám približuje problematiku hormonálneho akné.
Antikoncepčná tabletka je spojená s dvoma hormónmi: progesterónom a estrogénom. Existujú aj verzie, ktoré používajú iba progesterón, ale väčšina z nich sa neodporúča pri hormonálnom akné.
Tabletka má viacnásobný účinok na androgény, ak obsahuje dostatok estrogénu a antiandrogénneho progesterónu.
Okrem antikoncepčnej funkcie sa na liečbu akné odporúčajú aj niektoré antikoncepčné tabletky, ako napríklad Oedien, Diane 35 a Triafemi. Ukázalo sa, že aj iné, ako napríklad jazmín, belara a varnolín, majú pozitívny vplyv na pokožku.
Dr. Odile Bagot, gynekologička
Hlavným preukázaným nebezpečenstvom užívania estroprogestívnych tabletiek je kardiovaskulárne riziko (srdcový infarkt, trombóza a AVC). Tabletka zvyšuje kardiovaskulárne riziko u žien dvakrát až trikrát, v závislosti od typu. Toto riziko môžeme vyhodnotiť individuálne. Pre mladú nefajčiarku so zdravou hmotnosťou, ktorá cvičí, je základné riziko nulové. Ak vynásobíte nulu dvoma alebo tromi, stále dostanete nulu. Kardiovaskulárne riziko do značnej miery závisí od životného štýlu a genetiky. Okrem toho jeho zvýšenie trvá iba prvých 6 mesiacov užívania tabletiek a potom sa vráti do normálu.
Nie, len sa vrátite k tomu, ako vaša pleť fungovala predtým.
Keď prestanete užívať antikoncepciu, nemá to žiadny spätný účinok. Vaša pokožka sa jednoducho vráti do stavu, v akom bola predtým, ako ste začali užívať antikoncepčné tabletky. Ak ste už niekoľko rokov netrpeli akné, pravdepodobne to bolo spôsobené tabletkou. Je však tiež možné, že tabletka zakryla výskyt neskorého akné, ktoré sa objaví až po 25. roku života.
Problém nižšej plodnosti u žien nesúvisí ani tak s antikoncepciou, ako skôr s vekom.
Antikoncepčná tabletka nezvyšuje riziko neplodnosti, v skutočnosti je to naopak. Teoreticky pomáha šetriť vaječníky. Súčasná generácia žien má deti v priemere vo veku od 30 do 35 rokov, zatiaľ čo predchádzajúce generácie mali deti vo veku od 20 do 25 rokov. Plodnosť klesá s vekom. K tomu sa pridáva katastrofálna transformácia spermií u mužov žijúcich vo vyspelých krajinách, ktorá je spôsobená degradáciou životného prostredia. Muži majú o polovicu menej spermií ako ich rovesníci v 30. rokoch 20. storočia, čo ich robí menej plodnými alebo úplne neplodnými.
Antikoncepčná tabletka je najšetrnejšia metóda proti akné. Antikoncepčná náplasť alebo krúžok s rovnakými hormónmi môžu mať tiež pozitívny účinok.
Vnútromaternicové teliesko na báze progesterónu
Teliesku by ste sa mali vyhnúť, pretože neblokuje ovuláciu a zvyšuje sekréciu androgénu, najmä ak sa u vás vyskytne syndróm polycystických vaječníkov.
Tablety obsahujúce iba progesterón a kontraktilné implantáty
Ak trpíte akné, vyhnite sa všetkým progesterónovým antikoncepciám (tabletky desogestrelu, implantáty alebo progesterónové vnútromaternicové teliesko), pretože progesterón je mierne androgénny. Výnimkou je Zlynda.
Lokálna antikoncepcia
Medené vnútromaternicové teliesko, spermicídy a kondómy nemajú žiadny vplyv na akné.