Koža nie je len obal nášho tela, ide o najväčší a veľmi dôležitý orgán. A aby mohol správne fungovať, dochádza k neustálej obmene pokožky. Vrchné čiastočky kože odumierajú a odlupujú sa a zároveň sa v spodných častiach vytvárajú nové vrstvy. Ku kompletnej obmene pokožky tak dochádza približne každé tri týždne. To je dôvod, prečo nám opálenie nevydrží celý rok – opálená koža sa odlupuje a vytvára sa koža nová, neopálená. Našťastie poznáme spôsoby, ako tento proces spomaliť a opálenie predĺžiť.

Tajomstvo spočíva v hydratácii, voda má totiž zázračnú schopnosť. Keď je pokožka suchá, stráca pružnosť, tvoria sa šupinky a viac sa lúpe. Pokiaľ však doprajeme našej kože dostatok vody, zvláčni, je pružnejšia a opaľovanie sa nešúpe. Poriadné nakopnutie a dávku hydratácie dodá pokožke Hydrabio Sérum, ktoré stimuluje produkciu aquaporinov (vodných kanálikov v koži) a napomáha udržovať vlhkosť, ktorá je nevyhnutná pre rovnováhu pokožky. Dôležitá je aj hydratácia celého organizmu, nezabúdajte preto na pravidelný pitný režim. Zjednotiť farebné nedokonalosti po opaľovaní potom pomôže okrem hydratácie aj peeling, ten sa však neodporúča v prvých dňoch opaľovania.

To, akým odtieňom slnka sa zafarbí naša pokožka, závisí predovšetkým na našom fototype. Niektorí ľudia sa opaľujú lepšie a už po chvíli na slnku sa zafarbia dobronzova, niektorí naopak, a v odtieni Snehulienky zostávajú celé leto. Ako vlastne proces opaľovania funguje? Hlavnú úlohu tu hrá pigment nazývaný melanín. Melanocytypotom aktivujú produkciu melanínu. Keď na našu kožu zasvieti slnko, v spodnej vrstve pokožky, v takzvanej epidermis, sa prebudia melanocyty, ktoré reagujú na optický nerv a môžu tak reflektovať na množstvo a intenzitu slnečného žiarenia. Náš fototyp a schopnosť opaľovania sa tak závisí na množstve a druhu tohto pigmentu. Opaľovanie a tvorba melanínu v našej koži však trvá len do doby, kedy sme vystavení priamemu slnečnému žiareniu. Po túto dobu je potrebné sa chrániť vhodnými ochrannými prípravkami.

Výhodou je, že tento proces aktivácie melanínu vieme podporiť. Photoderm BRONZ Olej SPF 30 či Photoderm BRONZ Sprej 30 pokožku vystavenú slnku ochránia pred škodlivým UV žiarením, ale aj stimulujú prirodzený biologický opaľovací proces, ktorý pokračuje aj po presunutí do tieňa. Vďaka tomu nám bronzové opálenie vydrží dlhšie, než s bežnými opaľovacími krémami.

Poznáte tajomstvo bronzového opálenia? 

Bronzová koža je v lete synonymom krásy. Viete, ako na zdravo opálenú pokožku, a čo robiť, aby nám opálenie vydržalo čo najdlhšie? Tajomstvo bronzového odtieňa sa skrýva v dodržiavaní niekoľkých jednoduchých pravidiel – vhodnej slnečnej ochrane, hydratácii a doplnkovej starostlivosti po opaľovaní. A čo je zásadné? Starostlivosť o pokožku by mala začať ešte pred príchodom slnečných lúčov. Pokiaľ totiž nepodceníte prípravu, odmenou vám bude hnedý odtieň, ktorý na vašej koži vydrží počas celého leta! 

Pokiaľ chceme krásne opálenú pokožku, ktorá vydrží, netreba sa ponáhľať. Naopak by sme mali spomaliť a nechať našu kožu, aby všetky slnečné lúče, ktoré na ňu počas opaľovania dopadajú, zužitkovala postupne. Základom krásnej pokožky je totiž pomalé a bezpečné opaľovanie. A kedy by sme našu kožu mali slniečku vystaviť? Vhodné je dopoludnie a taktiež neskoršie popoludnie, naopak sa vyhnite dobe medzi 11. a 15. hodinou, kedy je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia. Pokiaľ počas opaľovania na koži cítite jemné pálenie alebo si všimnete, že sa pokožka začína zafarbovať do červena, presuňte sa do tieňa alebo sa bežte schladiť do vody. Spáliť sa totiž určite nechcete. Naše telo má totiž tendenciu odumreté bunky v miestach solárnych spálenín vymeniť za nové. To sa prejavuje dobre známym šúpaním kože, s tým sa ale stráca aj bronzový odtieň. Pokiaľ teda chceme, aby nám vydržal čo najdlhšie, dajme si pozor, aby sme sa nespálili. 

2. Betakarotén

Ideálna príprava na dlhotrvajúce opálenie začína ešte predtým, ako našu pokožku slnku vystavíme. Zhruba mesiac pred opaľovacou sezónou je dobré telo zásobiť betakaroténom. Jedná sa o provitamín, ktorý sa v našom tele mení na retinol, vitamín A, a je tak výborným doplnkom na ochranu našej pokožky. Ako jeden z hlavných antioxidantov pôsobí proti tvorbe voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú pri opaľovaní, a bráni tak vzniku rakoviny. Môžeme ho doplniť konzumáciou zeleniny a ovocia (bohaté na betakarotén sú žltooranžové a tmavozelené plody – nektárinky, marhule, mrkva, mango, brokolica, hrach a podobne), alebo prostredníctvom doplnkov stravy. Vo forme kapsúl ich ponúka Photoderm BRONZ Oral, ktorý nájdete v lekárni.

 

3. Pitný režim 

V lete sa potíme viac a z nášho tela uniká voda. Napríklad len pleť na tvári každý deň stráca 250 ml vody. Počas opaľovania je preto treba vodu doplniť. A to ako dodržiavaním pitného režimu, tak aj hydratáciou našej kože. V sparných letných dňoch by každý z nás mal vypiť minimálne 2 litre vody. O doplnenie vody v našej pokožke sa potom postará hydratačná kozmetika. Vyskúšajte napríklad Hydrabio Sérum, ktoré dokáže aktivovať aquaporiny, vodné kanáliky v našej koži a pomáha tak udržiavať vlhkosť a rovnováhu vody v pokožke. Hydratovaná koža má tendenciu sa šúpať menej, čo oceníme najmä pri opaľovaní. 

Nesmieme zabudnúť na to najdôležitejšie, a to je vhodná slnečná ochrana. Nikdy by sme sa nemali opaľovať bez toho, aby sme sa natreli opaľovacím krémom. Spolu so slnečnými lúčmi na nás totiž dopadá negatívne UV žiarenie, ktoré môže našu pokožku poškodiť do hĺbky. Vhodnou slnečnou ochranou je napríklad Photoderm BRONZ Olej SPF 30, prvý olej na opaľovanie s dvojitým účinkom, ktorý poskytuje veľmi vysokú ochranu pred slnečným žiarením a podporuje prirodzené opálenie s ultra ľahkou, nemastnou textúrou. Pôsobí preventívne proti starnutiu buniek, antioxidačne a je možné ho aplikovať na mokré telo alebo na vlasy, ktoré budú mať zdravý vzhľad a zostanú chránené pred slnečným žiarením. Je dostupný aj vo variante spreja, ktorý sa na našu kožu aplikuje jednoducho a nezanecháva na nej biele fľaky ako niektoré iné opaľovacie krémy. 

5. Doplnková starostlivosť 

Po opaľovaní doprajme našej pokožke upokojujúcu hydratačnú starostlivosť v telovom mlieku Photoderm After Sun. Ten ju hĺbkovo hydratuje a zabraňuje šúpaniu kože. Tá je preto pripravená na dlhotrvajúci bronzový odtieň, a zároveň je biologicky chránená pred poškodením DNA, kožných buniek a tkanív. Je vhodný aj pre spálenú pokožku, ktorú dokáže upokojiť, a zároveň podporuje prirodzenú obranyschopnosť kože, vďaka čomu sa koža so slnečnými spáleninami rýchlejšie regeneruje.

  • MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

    Slnečné žiarenie je nevyhnutné pre život, má veľké množstvo pozitívnych účinkov od biologických až po psychickú stránku človeku. Má však aj svoje temné stránky, preto by sme to so slnkom rozhodne nemali preháňať. Treba si uvedomiť že tá pekná bronz farba je vlastne varovným signálom kože, ktorá sa takto chráni pred škodlivými UV lúčmi. Po neprimerane dlhom pobyte na slnku môže dôjsť k spáleniu kože, vzniku rôznych hyperpigmentácií, potláčaniu kožnej imunity, z chronických dôsledkov je známe predčasné starnutie kože a kancerogénny účinok. Pre svoje pozitívne účinky sa slnku neodporúča úplne vyhýbať, treba však dodržiavať pravidlá bezpečného opaľovania. Nemali by sme sa vystavovať slnku v obedňajších hodinách (kritické je obdobie medzi 11.-15. hod), kedy slnečné lúče dopadajú na zem kolmo. Mali by sme používať kvalitné opaľovacie prípravky, ktoré chránia pokožku pred spálením, znižujú riziko vzniku rakoviny kože a napomáhajú v prevencii pred fotostarnutím kože. Mali by sme ich nanášať v množstve 2 mg/cm2 kože bez ohľadu na výšku SPF aspoň 20 min pred plánovaným pobytom na slnku. Nemali by sme tiež zabudnúť na prekrytie hlavy klobúkom a ochranu očí slnečnými okuliarmi. 
     

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

Sérum

Dehydratovaná citlivá pokožka

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Sérum

(6 hodnotení)

Okamžitý a dlhotrvajúci hydratačný koncentrát.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci