Okrem toho, že psoriáza na hlave spôsobuje intenzívne svrbenie, je často viditeľná a môže sa stať nepríjemnou súčasťou vášho života. Dôsledkom toho môže byť strata sebavedomia. Psoriáza je pre niektorých ľudí skutočnou každodennou výzvou. Dokonca aj obyčajná schôdzka u kaderníka sa môže zdať ako koniec sveta. 

Ak s tým súhlasíte, dobrou správou je, že nie ste rozhodne sami. Frekvencia vzplanutia je možné výrazne znížiť. Existuje niekoľko dermatológov schválených odporúčaní, ktorými by ste sa mali riadiť. Poďme sa na tieto metódy spoločne pozrieť. 

lupienka za uchom

Psoriáza je systémové a chronické kožné ochorenie, ktoré vzniká pri kombinácii niekoľkých rizikových faktorov. Týmito faktormi sú genetická predispozícia, funkcia imunitného systému a faktory životného prostredia. 

Vedci zistili, že porucha diferenciácie imunitného systému spôsobuje zrýchlenie regeneračného cyklu kože. V dôsledku toho sa kožné bunky regenerujú iba za 3 až 7 dní namiesto bežných 28 až 30 dní. 

Táto genetická anomália je sprevádzaná zápalom kvôli ktorému sa odumreté bunky hromadia na povrchu epidermis a vytvárajú hrubé červené plaky pokryté šupinami. Tieto plaky spôsobujú intenzívne svrbenie. 

Psoriáza môže postihnúť celé telo (často v trecích plochách), bežne sa vyskytuje na lakťoch, kolenách, nohách, v dolnej časti chrbta a na pokožke hlavy. 

Niektorí ľudia majú psoriázu iba na pokožke hlavy. Toto ochorenie sa môže spustiť kedykoľvek a často zmizne rovnako nevysvetliteľne, ako sa objavilo. 

Psychologický dopad šupinatenia a svrbenia pokožky hlavy

lupénka na čele a pokožce hlavy

Plaky psoriázy na hlave sú veľmi viditeľné a nie príliš atraktívne. Často tak u ostatných vyvolávajú odpor, aj keď nemajú nič spoločné s hygienou človeka.

Neustále šupinatenie, ktoré zanecháva viditeľné zhluky a niekedy strašné svrbenie, narúša kvalitu života, sociálne vzťahy, spánok a podobne. Vzhľadom na to, že stres niekedy vzplanutie vyvoláva, stáva sa z toho rýchlo začarovaný kruh.

Je nesmierne ťažké odolať škrabaniu. Pritom sa stačí škrabať päť minút a zmiznutie povlaku sa spomalí o dva týždne.

Preto lekári zdôrazňujú, aké je dôležité nájsť spôsob, ako zostať v pokoji a vyhnúť sa škrabaniu. Pred umývaním vlasov šampónom si môžete pokožku hlavy postriekať čistou vodou, špeciálnym sprejom proti svrbeniu alebo ju jemne namasírovať upokojujúcim krémom.

Pokiaľ sa chcete o lupienke hlavy dozvedieť viac, prečítajte si náš článok na túto tému tu.

lekár vyšetrujúci psoriázu

Toto ochorenie nemožno vyliečiť, ale je možné ho liečiť. Dobrá liečba psoriázy na hlave pomôže znížiť početnosť vzplanutia, niekedy aj o niekoľko mesiacov alebo rokov.

 

Umiestnenie plakov sa môže líšiť. Niekedy lupienka z pokožky hlavy úplne zmizne. Vždy však existuje riziko recidívy, preto by ste mali venovať starostlivú pozornosť kvalite prípravkov, ktoré na pokožku (nielen) hlavy používate.

 

Lekár vám predpíše účinné prípravky a šampóny, ktoré môžete používať počas vzplanutia. Potom je na vás, aby ste pokračovali v používaní cielených prípravkov dostupných v lekárňach alebo obchodoch so zdravou výživou a kozmetikou.

 

Ak máte ložiská aj na iných miestach ako na pokožke hlavy, musí vám liečbu prispôsobiť lekár alebo dermatológ na základe príznakov. Vysporiadať sa s týmto ochorením a svrbením, ktoré je s ním spojené, pomôžu aj relaxačné techniky. Medzi ne patrí meditácia, sofrológia a joga.

Ako psoriáza ovplyvňuje vaše vlasy?

Psoriáza vlasovej pokožky v zásade nebráni rastu vlasov, aj keď sú zachytené v plakoch.

Pokiaľ si však pokožku hlavy škrabete, oslabujete vlasy, čo spôsobuje ich ľahšie lámanie a potenciálne vypadávanie. Navyše škrabanie môže spôsobiť ranky, ktoré sa môžu zapáliť. Snažte sa v každodennom živote vyhýbať všetkým potenciálnym zdrojom trenia alebo podráždenia.

Používajte jemný šampón (často nazývaný keratoredukčný). Niektoré sú navrhnuté tak, aby obmedzovali svrbenie, a sú špeciálne vyvinuté pre ľudí so suchou a citlivou pokožkou hlavy. Pokiaľ používate správny šampón, môžete si vlasy umývať často.

Nechajte vlasy vyschnúť na vzduchu alebo nastavte fén na studený, aby ste si pokožku hlavy nedráždili. Používajte mäkké kefy.

Vyhnite sa pevným účesom, ktoré ťahajú pokožku hlavy, ako sú vrkôčiky alebo copy. Mali by ste sa tiež vyhýbať čiapkam, klobúkom a šiltovkám.

Ak si vlasy farbíte, odložte farbenie alebo balayage, pokiaľ prechádzate obdobím vzplanutia. Vždy si vopred vyskúšajte chemické prípravky a farby, aby ste sa uistili, že nevyvolávajú reakciu (pozor na amoniak), najmä ak je vaša pokožka hlavy citlivá.

Nebojte sa vziať si ku kaderníkovi svoj obvyklý šampón, pretože obyčajná aplikácia dráždivého prípravku môže vyvolať vzplanutie psoriázy. Porozprávajte sa s ním o svojom stave, pretože o tejto problematike často vie. Odporučte mu, aby znížil teplotu fénu a vyhol sa dlhšiemu fénovaniu.

Tri veci, ktoré si treba zapamätať v súvislosti so psoriázou vlasovej pokožky

  • Lupienka funguje v striedavých vzplanutiach a remisiách, niekedy s dlhšími prestávkami.
  • Ochorenie má genetický pôvod, ale vzplanutia sú vyvolané epigenetickými faktormi. To znamená, že môže súvisieť so životným prostredím, stresom, alkoholom, infekciou, niektorými liekmi atď.
  • Lupienka kože hlavy nie je vôbec nákazlivá, ale napriek tomu je lepšie na ňu upozorniť kaderníka pred návštevou.