Podráždená, svrbivá, atopická pokožka
Bojíte sa kortikoidov? Čo o nich treba vedieť
Často sa stretávame so snahou vyhnúť sa liečbe ekzému kortikoidnou masťou za každú cenu. Ako je to s ich nežiaducimi účinkami a čo na to odborníci?
Podráždená, svrbivá, atopická pokožka
Často sa stretávame so snahou vyhnúť sa liečbe ekzému kortikoidnou masťou za každú cenu. Ako je to s ich nežiaducimi účinkami a čo na to odborníci?
Dermokortikoidy alebo kortikoidy sú určené na miestnu terapiu rôznych zápalových kožných chorôb. Ide o prípravky na báze steroidného hormónu kortizónu, ktorý sa používa pre svoju protizápalovú funkciu. Zmierňuje začervenanie, opuch a zhrubnutie kože, čím podstatne znižuje dobu liečby pokožky.
Prípravky s kortikoidmi sa vyrábajú vo forme krémov, mastí, mliek, gélov, roztokov alebo pien. Na rozdiel od iných protizápalových „mastičiek“ vynikajú rýchlym nástupom liečebného účinku, a preto pacienti lepšie prijímajú terapiu.Kortikoidy sa navyše ľahko aplikujú,, sú stabilné, bez farby, nezapáchajú a nešpinia oblečenie.
Vďaka modernej medicíne vieme, že príčinou atopického ekzému je nedostatočná funkcia pokožky a kožnej bariéry. Problém nastáva vo chvíli, keď má atopická pokožka má slabú „izoláciu“, ktorá prepúšťa vodu z pokožky von, čo vedie k jej vysušovaniu.
Na popraskanej pokožke sa ľahko vytvorí zápal, ktorý sa prejaví ako začervenanie, často sprevádzané odlupovaním šupiniek a niekedy tiež mokvaním
Základným krokom liečby je premasťovanie pokožky. To je síce prirodzené a určite najlepšie riešenie, ale účinkuje skôr preventívne a je účinnejšie pri menej vážnych prejavoch atopického ekzému.
Na horšie ložiská aplikujeme protizápalové masti. Keď ide u atopickej pokožky do tuhého,prichádza na rad kortikoidná masť na atopický ekzém. Bez nej to bohužiaľ nejde.
Pokiaľ je to možné,lekár predpíše najslabšie kortikoidy, ale na druhej strane účinok tak nemusí byť dostatočný a úľava nastane až po aplikácii silnejšieho lieku.
Výber vhodného prípravku pre určitého pacienta si vyžaduje znalosť klasifikácie kortikosteroidných extern podľa intenzity účinku, ich farmakologických vlastností i rizík nežiaducich účinkov s ohľadom na liečenú dermatózu, aktuálny stav kože, lokalizáciu choroby i vek pacienta.
Kortikoidná masť na atopický ekzém sa nesmie používať pri infekcii a nesmie prísť do kontaktu s očami. Bez dohody s lekárom kortikoidy nepoužívajte vôbec.
Prenikanie dermo kortikoidov koži je veľmi slabé a pri krátkodobom užívaní predpísaného množstva nemá žiadny účinok na celý organizmus. Často sa mylne zamieňajú lokálne podávané kortikoidy s tými, ktoré sa užívajú v tabletách.U silnejších kortikoidov sa však môžu vyskytnúť tieto nežiaduce účinky:
Sú vzácne, ľahké a prechodné, väčšinou ustúpia už počas liečby:
Niekoľko mesiacov až rokov trvajúca opakovaná aplikácia:
častým mýtom o kortikoidoch je,že sa pokožka po liečbe kortikoidmi stenčí. Tovšak nie je nežiaduci účinok, ale naopak prirodzená reakcia pokožky.
Pokiaľ sa chcete kortikoidom do budúcnosti vyhnúť, vráťte sa k prvému kroku a pokožku dôkladne premasťujte. Keď svojej pokožke poskytnete to, čo potrebuje, začne fungovať aj jej bariéra a ekzém sa zlepší.
Nemusí to byť vždy ťažké. Mnoho lekární má k dispozícii malé testovacie balenia krémov. Nebojte sa poprosiť o ne. Vyskúšajte ich, a pokiaľ vaše prejavy zmiznú, starajte sa tak o pokožku aj naďalej. Jedine tak si zabezpečíte dlhodobé zdravie.