Aké sú príčiny atopického ekzému?

Najčastejšou príčinou atopického ekzému je dedičnosť. Ak sa vo vašej rodine objavila atopická dermatitída alebo iné podobné ochorenia, ako sú alergická nádcha alebo astma, riziko vzplanutia atopie u vás a vašich detí rastie. Ďalším spúšťačom môžu byť poruchy imunity, metabolizmu, rôzne infekcie alebo iné poruchy hormonálnej aktivity buniek v rôznych orgánoch tela (v žľazách).

Klinické prejavy atopickej dermatitídy sú veľmi rozmanité a menia sa okrem iného aj v závislosti od veku. Atopická dermatitída sa delí do troch fáz a každá fáza je charakterizovaná iným vekom i možnými prejavmi: dojčenskou, detskou a dospelou. 

V každom veku môže byť ochorenie spôsobené inou príčinou. U dojčiat je to najčastejšie strava. U detí v predškolskom veku sú to infekcie av puberte zase hormonálne zmeny.

Jedno však majú všetky vekové skupiny spoločné. Významným faktorom, ktorý prispieva k vzniku ochorenia, je stres a nešetrné zaobchádzanie s pokožkou. Jej odmasťovanie, nosenie nepriedušného oblečenia, chladné počasie a pod.
 

Dojčenská fáza – začína väčšinou medzi 3. až 6. mesiacom života. Charakteristickým príznakom je svrbenie. Začína väčšinou na tvári – na koži sa objavia suché ložiská ružovej až červenej farby. Vklady sa môžu zlúčiť. Často sú postihnuté predlaktia, dolnej časti nohy a trup.

Detská fáza – najčastejšie sú postihnuté oblasti lakťové a kolenové zásuvky, krku, zápästia, členku, zadku a stehien. Postihnuté miesta sú červené, neostro ohraničené, pokožka je suchá, často so škrabancami as krustami. Deti môžu mať aj pozápalové sfarbenie kože alebo škvrny na koži, ktoré súvisia s podráždením a zápalom kože. Odborne sa tento jav nazýva pozápalová hypo- a hyperpigmentácia a mizne za niekoľko týždňov alebo mesiacov po upokojení ekzému.

Atopická dermatitída u dospievajúcich a dospelých – často je postihnutá tvár, krk a trup. Typickým prejavom je zhrubnutie a suchosť kože. Na tvári môžeme vidieť nepatrnú bledosť.

Liečba atopického ekzému

Liečba atopie je dlhodobá a komplikovaná.

Čo robiť, aby ste atopický ekzém nespustili? 

Odstráňte všetky faktory, ktoré prispievajú k vzniku vyrážky. U detí do jedného roka, ktoré majú atopickú dermatitídu, je vhodné dodržiavať stravu s vynechaním niektorých potravín. A to predovšetkým potravín, ktoré sú známymi alergénmi. Patrí medzi ne mlieko, vajcia, orechy, ryby, citrusy, korenie a čokoláda. Veľmi dôležité je, že alergény sa do tela dieťaťa dostávajú aj prostredníctvom materského mlieka, preto by matka mala dodržiavať diétne opatrenia.

Po druhom roku začínajú prevažovať faktory vonkajšieho prostredia a vplyv infekcií. Stravovanie má naďalej zásadný význam a ovplyvní až 70 % ľahších prejavov atopickej dermatitídy.

  • Základom je pravidelné natieranie pokožky šetrnými zvláčňujúcimi krémami, ktoré sú vhodné na atopickú a veľmi suchú pokožku (Atoderm Intensive Baume).
  • Namiesto kúpeľa si zvoľte sprchovanie. Kúpanie by nemalo byť dlhšie ako 5 – 10 minút, aby nedochádzalo k presúšaniu pokožky. Voda nesmie byť príliš teplá, nemala by presiahnuť 33 °C, aby nevzniklo riziko svrbenia.
  • Používajte špeciálne hygienické - sprchové a čistiace - prípravky bez obsahu mydla (Atoderm Sprchový olejAtoderm Intensive Gel moussantAtoderm Umývacia kocka).
  • Po opláchnutí kožu veľmi jemne osušte. V žiadnom prípade ju netrite.
  • Dajte prednosť bavlnenému oblečeniu, nepoužívajte syntetické materiály a vlnu.
  • Vyhýbajte sa príliš zaprášenému prostrediu (koberec, závesy, periny z peria) a prostredie s roztočmi. Po každom kúpeli je potrebné pokožku namazať.
  • Dôležitá je prevencia infekcií, ktorým sa nedá predísť, ak sme vonku. Po umytí rúk vždy ošetrite pokožku, aby ste zabránili infekcii podráždenej pokožky.
detail telového krému na atopickú pokožku Atoderm Intensive Baume

Lokálna liečba atopického ekzému tvorí základ dermatologickej liečby.

Lieky predpísané lekárom sa nanášajú na postihnuté časti kože.

Dôležitú úlohu pri akútnom zhoršení atopickej dermatitídy majú tiež lokálne kortikosteroidy.

Pri liečbe atopického ekzému sa väčšinou postupuje takto:

Kortikosteroidy aplikujte na lézie raz denne, pokiaľ vám lekár neodporučí inak. Na tvár asi 3 - 5 dní v závislosti od stavu, inde na telo, kým nepríjemné pocity nezmiznú. Ak kortikosteroidy vysadíte skôr a lézie sa nezahoja, ekzém sa môže opäť zhoršiť. Pri dlhodobej aplikácii sa kortikosteroidy môžu aplikovať denne na doplnenie. Dĺžka liečby býva 2 - 3 týždne v závislosti od typu prejavov. Počas tejto prestávky používajte pasty bez kortikosteroidov alebo emoliencie, prípravky na obnovu kožnej bariéry atopickej pokožky.

Emolienciá sú hlavnou súčasťou terapie atopickej dermatitídy. Sú tiež doplnkom liečby už akútnych prejavov a základom starostlivosti o kožu v priebehu udržiavacej fázy. Pretože napomáhajú udržovaniu a obnove narušenej vrstvy kože a pomáhajú obnovovať jej lipidový plášť, ktorý zodpovedá za udržiavanie vlhkosti v koži. Pokiaľ je táto funkcia kože narušená, nastáva jej vysušovanie.

Emoliencia aplikujte najmenej dvakrát denne. Najlepší účinok majú vtedy, keď ich použijete bezprostredne po kúpaní alebo sprchovaní. A pri aplikácii do troch minút po sprche. Odporúčame používať Atoderm Intensive Baume, ktorý upokojuje a obnovuje atopickú pokožku tváre a celého tela.

Olejové kúpele sú vhodné predovšetkým v zimných mesiacoch. Ide o rôzne druhy olejov (parafínový, sójový, mandľový), ktoré na koži vytvárajú jemný film. Tento film zabraňuje strátam vody z pokožky, čím zlepšuje jej hydratáciu. Odporúčame najmä Atoderm Sprchový olej.

Antibiotické krémy a masti – používajte predovšetkým pri infekcii ekzému..


 

Lokálne imunomodulanciá – prípravky, ktoré priamo zasahujú do imunitných reakcií kože. Tieto prípravky patria do rúk dermatológa.

Celková liečba je buď krátkodobá, alebo dlhodobá.

Antibiotická liečba sa odporúča, keď sa ložiská ekzému infikujú. Pokročilý atopický ekzém sa však nelieči antibiotikami, pokiaľ nie je prítomná infekcia. 

Antibiotiká sa používajú aj pri lokálnom zväčšení lymfatických uzlín a pri zlyhaní lokálnej liečby. Opuch lymfatických uzlín môže byť pri atopickom ekzéme bežný a ľudia nemusia mať žiadnu infekciu, preto nie je potrebná antibiotická liečba.

Ložiská ekzému sú červené, suché a prítomné sú chrasty, mokvajúce žltej alebo zelenkavej farby. Pľuzgiere sú rôzne zakalené, žlté alebo zelené. Účinné sú penicilíny rezistentné na penicilín (oxacilín), v prípade alergickej reakcie na penicilín je alternatívou podávanie cefalosporínov prvej a druhej generácie.

Antihistaminiká – sú ordinované podľa veku a sily, s akou sa atopická dermatitída prejavuje. Sú vhodné na dlhodobú liečbu.

Fototerapia a fotochemoterapia sa používajú na liečbu ťažkých prípadov atopickej dermatitídy na špecializovaných pracoviskách.

Komplikácie spojené s atopickým ekzémom

Najčastejšie sú vírusového pôvodu. Obávanou komplikáciou je infekcia herpetickým vírusom - Eczema herpitacatum.

U detí sa často jedná o prvé stretnutie s infekciou po kontakte s osobou s herpes simplex.

V miestach ekzému sa objavujú malé herpetické pľuzgiere, ktoré sa rýchlo šíria aj na zdravú pokožku. Môže dôjsť k infekciám a môžu sa vyskytnúť príznaky herpetickej encefalitídy alebo pneumónie. Včasná diagnóza a liečba sú veľmi dôležité pre prevenciu komplikácií a vyžadujú hospitalizáciu.

Pri výskyte týchto komplikácií je nutné podávanie aciklovir do žily alebo vo forme tabliet.

V niektorých prípadoch je vhodné súčasne podávať širokospektrálne antibiotiká.

Veľmi častou komplikáciou u detí s atopickou dermatitídou sú materské znamienka. Ide o kožné ochorenie, ktoré vyzerá ako pupienky s centrálnou jamkou. Infekciu kože a ich vznik spôsobujú tzv. vírusy kiahní, ktoré sa zvyčajne šíria vodou a do tela sa dostávajú práve cez poškodenú vrstvu kože. Tieto deti sú zdrojom infekcie pre ostatné deti. Okrem toho, ak sa dlhodobo nelieči, dochádza k bakteriálnej superinfekcii, ktorá si vyžaduje cielenú liečbu. Najúčinnejšou metódou liečby je odstránenie útvarov z kože. Tento postup sa nazýva kyretová abrázia.

Podobne častou vírusovou infekciou sú vulvárne bradavice (eczema verrucatum). Zvyčajne je ich viacero a vyžadujú si opakovanú kryoterapiu, lokálnu terapiu alebo odstránenie laserom. Infekciu zvyčajne spôsobuje stafylokok. Prevalencia tohto ochorenia je na atopickej koži vyššia ako na zdravej koži. Prejavuje sa škrabancami, krustami a začervenaním. Často sa vyskytuje aj opuch lymfatických uzlín. V miernejších prípadoch postačuje lokálna liečba kombináciou kortikosteroidov a antibiotík. Na upokojenie sú vhodné pasty s antibakteriálnym účinkom (Endiaron pasta).

Kvíz

1053 čitateľov už odpovedalo

Otázka 0 z 0

Aký je najčastejší faktor vzniku atopie?
Dedičnosť

Správne! Dedičnosť

.

Stravovacie návyky

Nesprávne!

.

Stres

Nesprávne!

.

Kedy je najvyššia (75%) pravdepodobnosť vzniku atopie?
Ak trpí atopickým ochorením jeden rodič

Nesprávne!

.

Ak trpí atopickým ochorením jeden zo súrodencov

Nesprávne!

.

Ak trpia atopickým ochorením obaja rodičia

Správne! Ak trpia atopickým ochorením obaja rodičia

.

Je možné atopiu úplne vyliečiť?
Atopické ochorenie je možné vyliečiť zmenou stravovacích návykov

Nesprávne!

.

Príznaky atopického ochorenia nie je možné ovplyvniť

Nesprávne!

.

Správnou starostlivosťou o pokožku je ale možné príznaky úplne zmierniť

Správne! Správnou starostlivosťou o pokožku je ale možné príznaky úplne zmierniť

.

Prečo používať sa starať o atopickú pokožku aj keď nemá viditeľné príznaky?
Moja pokožka je v období pokoja a s adekvátnou starostlivosťou si ju môžem predĺžiť

Správne! Moja pokožka je v období pokoja a s adekvátnou starostlivosťou si ju môžem predĺžiť

.

Keď príznaky odoznejú, nie je potrebná žiadna ďalšia starostlivosť

Nesprávne!

.

K atopii mám predispozíciu, no pokiaľ nemám začervenanú pokožku alebo ložiská, nič špecifické nepoužívam

Nesprávne!

.

Môžem dostať atopiu až v dospelosti?
Nie, toto kožné ochorenie sa môže objaviť len v detstve a následne pretrváva

Nesprávne!

.

Áno, prvé prejavy atopie sa môžu vyskytnúť aj u dospievajúcich a dospelých, ktorí predtým atopiou netrpeli

Správne! Áno, prvé prejavy atopie sa môžu vyskytnúť aj u dospievajúcich a dospelých, ktorí predtým atopiou netrpeli

.

Nie, atopia sa prejavuje len dojčatám po narodení, potom mizne

Nesprávne!

.

Atoderm Sprchový olej

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive gel moussant

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive Umývacia kocka

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive baume

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Préventive

Vyživujúci a ochranný krém vhodný na pokožku ihneď od narodenia.

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka

Atoderm Intensive eye

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm SOS sprej

Okamžitý protisvrbivý účinok

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka

  • MUDr. Lucie Jarešová, Dermatologička.

    Kortikosteroidy sa podávajú na začiatku atopického ekzému. Ak vznikne lézia, svrbí a sčervená, je čas na liečbu. Po vyliečení sa môže okamžite ukončiť. Ak teda lézia zmizne, nie je potrebné ich ďalej aplikovať. Je veľmi dôležité neprerušiť liečbu, keď je lézia stále svrbivá a červená, do 2 dní by sa zhoršila. Základom správnej liečby je však mazanie kože, ktoré je potrebné niekoľkokrát denne. 
     

    MUDr. Lucie Jarešová, Dermatologička.