Každý ekzematik už svoju kožu dobre pozná a spozná, že sa mu stav ekzému začína podozrivo meniť. Pokiaľ sa začne ekzém horšiť, vždy je dôležité hľadať príčinu. Problém je v tom, že atopický ekzém patrí medzi multifaktoriálne ochorenia. Zhoršenie stavu preto môže súvisieť s mnohými rôznymi aspektmi – stres, zmena stravy, kozmetiky, prostredia, vplyv virózy, liekov, peľovej sezóny, kontakt so zvieratami, zapotenie, sekundárna bakteriálna, vírusová alebo kvasinková infekcia… Čo však v prípade, ak si žiadnej zmeny nie ste vedomí? Ako zistiť, že tentoraz sú na vine práve patogény spôsobujúce infekciu?

U väčšiny spúšťačov ekzém aspoň dočasne upokojujú krémy s kortikosteroidmi od vášho kožného či praktického lekára, a to veľmi rýchlo, behom pár dní. Ak je v ekzéme infekcia, očakávané zlepšenie sa po lokálnych kortikosteroidoch nedostaví. Ložisko ekzému zostane stále červené a stav kože sa ďalej zhoršuje. Pri nákaze vírusom herpes postihnuté miesto väčšinou páli a bolí, na koži sa tvoria pľuzgieriky s čírou tekutinou, ktorá sa rýchlo kalí. Pri bakteriálnej infekcii zvýšenú bolestivosť nepociťujeme, rovnako sa tvoria pľuzgieriky, navyše aj žltkasté chrasty. Kvasinková infekcia (kandidóza) býva najviac v miestach vlhkej zapareniny (u dojčiat pod bradou, za ušami, v plienkovej oblasti, u dospelých pod pazuchami, pod tesnou spodnou bielizňou, pod prsami), výrazne svrbí a premazanie mastnými krémami a olejmi situáciu ešte zhoršuje.

Pri začínajúcej infekcii postihnuté miesto pravidelne dezinfikujeme a udržujeme v čistote. Snažíme sa na ložisko infekcie nesiahať, aby sme patogény nešírili ďalej na ďalšie miesta na tele, poprípade na ďalších členov rodiny. Je možné použiť sterilné krytie (gázu či tyl). Aj pri malom zhoršení stavu sa čo najskôr vydáme k lekárovi. Ak má váš kožný lekár dlhé čakacie lehoty alebo dovolenku, obráťte sa na svojho praktického lekára. Čím skôr sa s liečbou začne, tým lepšie.

Pri nákaze herpes vírusom môže lekár predpísať antivirotiká (Zovirax, Herpesin atď.), pri kvasinkovej infekcii antimykotiká (napr. Klotrimazol, Fungicidin, Canesten, Canespor, Exoderil atď.), pri bakteriálnej infekcii antibiotiká v kréme alebo masti (Fucidin, Bactroban, Framykoin). Existujú aj kombinované prípravky s antimykotickou, antibakteriálnou, prípadne aj protizápalovou zložkou (napr. krém Pimafucort). Je na rozhodnutí lekára, či vykoná aj ster z kože na laboratórny rozbor. Lekár obvykle nasadí vhodný krém (popr. perorálnu liečbu) ihneď, aj bez výsledkov kožného steru, začať liečbu čo najskôr je totiž zásadné. Ster z kože môže pomôcť v situácii, keď nasadená liečba nezaberá. Pamätajme aj na to, že kožný ster nemusí vždy priniesť dostatočnú informáciu, nie vždy sa totiž podarí nabrať vzorku tak, aby skutočne obsahovala všetky prítomné patogény.

V situácii, keď od lekára dostávate krém, tablety, prípadne aj dezinfekčný roztok, sa sústreďte na to, ako presne lieky užívať. Radšej poproste lekára o presný rozpis na papieri, než aby ste lieky užívali nesprávne.

  • Antivirotiká sa spočiatku užívajú veľmi často (napr. päťkrát denne), aby začali účinkovať. Nie je vhodné liečbu ukončiť skôr ako za týždeň až 10 dní. U niektorých antivirotík je potrebné ich užívať aj niekoľko mesiacov.
  • Lokálne antibiotiká v kréme alebo masti sa podobne ako antibiotiká v tabletách užívajú niekoľkokrát denne, a to aj potom, čo problémy odznejú. Je preto veľkou chybou mazať antibiotický krém iba občas a po zlepšení stavu kože ho hneď vysadiť. Spomeňme si, ako nám vždy lekári pri angíne kladú na srdce, že je vždy potrebné užiť celé balenie antibiotík. Aj s mastičkou je to rovnaké – je potrebná aspoň týždenná pravidelná aplikácia, aby sme sa streptokokov, stafylokokov a ďalších premnožených patogénov na koži naozaj zbavili. Pri závažnej bakteriálnej infekcii na koži sa môže lekár rozhodnúť predpísať aj antibiotiká v tabletách (pre deti v sirupe).
  • Liečba kvasinkovej infekcie býva ešte dlhšia, môže presiahnuť aj 14 dní. Okrem poctivej aplikácie predpísaných antimykotických krémov a mastí pomáha obmedziť v jedálničku sacharidy (cukor, bielu múku, sladké ovocie). U časti pacientov pomáha kvasinkovú infekciu tlmiť aj krém s obsahom oxidu zinočnatého.

 

Dodržujte zdravú životosprávu a pestrý jedálniček bez zbytočných sladkostí.

Ak máte na koži odreniny, použite dezinfekciu. Dodržujte zvýšenú hygienu zvlášť v období leta a pri návšteve exotických destinácií.

Pokiaľ sa vám ložisko ekzému podozrivo horší, zamyslite sa nad možnou príčinou.

Keď si rozškriabete svrbiacu kožu do krvi, pre istotu si do kúpeľa pridajte ako účinné antiseptikum hypermangán. Ide o voľnopredajné kryštáliky manganistanu draselného, ​​ktorý sa dá za pár eur zaobstarať v každej lekárni. Do vody nasypte len niekoľko kryštálov, aby vznikol svetloružový roztok. Pozor, málo zriedený hypermangán leptá kožu. Je veľmi účinný ako proti baktériám a vírusom, tak proti kvasinkám a plesniam.

Dajte si pozor, aby ste patogény z ložísk nezaniesli prstami do téglika s emolienčným krémom. Infekcia by sa vám potom pri ďalšom premazávaní neustále vracala. Ak máte masť v nádobe so širokým uzáverom, naberajte ju čistou špachtľou. Oveľa lepšie sú krémy s pumpičkou alebo aspoň s úzkym hrdlom, cez ktoré musíte masť vytlačiť.

Snažte sa kožu udržať vláčnu a hydratovanú pomocou vhodných emoliencií. Dobre ošetrená koža je voči infekcii odolnejšia. Ak chcete znížiť riziko opakovanej bakteriálnej infekcie čo najviac, voľte krém Bioderma Atoderm Intensive Baume, ktorý vďaka patentu Skin Barrier Therapy® zamedzuje premnoženiu baktérie Staphylococcus aureus.

Poraďte sa s vaším kožným lekárom o možnosti mať preventívne doma v zásobe malé balenie krému s antibiotikami, ktorý by ste aplikovali v situácii, keď sa na koži začne tvoriť podozrivé hnisajúce ložisko.

A predovšetkým – nebojte sa požiadať lekára o pomoc čo najskôr. Nečakajte, kým sa infekcia začne šíriť na veľkej ploche kože.

 

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)