Dodržujte zdravú životosprávu a pestrý jedálniček bez zbytočných sladkostí.
Ak máte na koži odreniny, použite dezinfekciu. Dodržujte zvýšenú hygienu zvlášť v období leta a pri návšteve exotických destinácií.
Pokiaľ sa vám ložisko ekzému podozrivo horší, zamyslite sa nad možnou príčinou.
Keď si rozškriabete svrbiacu kožu do krvi, pre istotu si do kúpeľa pridajte ako účinné antiseptikum hypermangán. Ide o voľnopredajné kryštáliky manganistanu draselného, ktorý sa dá za pár eur zaobstarať v každej lekárni. Do vody nasypte len niekoľko kryštálov, aby vznikol svetloružový roztok. Pozor, málo zriedený hypermangán leptá kožu. Je veľmi účinný ako proti baktériám a vírusom, tak proti kvasinkám a plesniam.
Dajte si pozor, aby ste patogény z ložísk nezaniesli prstami do téglika s emolienčným krémom. Infekcia by sa vám potom pri ďalšom premazávaní neustále vracala. Ak máte masť v nádobe so širokým uzáverom, naberajte ju čistou špachtľou. Oveľa lepšie sú krémy s pumpičkou alebo aspoň s úzkym hrdlom, cez ktoré musíte masť vytlačiť.
Snažte sa kožu udržať vláčnu a hydratovanú pomocou vhodných emoliencií. Dobre ošetrená koža je voči infekcii odolnejšia. Ak chcete znížiť riziko opakovanej bakteriálnej infekcie čo najviac, voľte krém Bioderma Atoderm Intensive Baume, ktorý vďaka patentu Skin Barrier Therapy® zamedzuje premnoženiu baktérie Staphylococcus aureus.
Poraďte sa s vaším kožným lekárom o možnosti mať preventívne doma v zásobe malé balenie krému s antibiotikami, ktorý by ste aplikovali v situácii, keď sa na koži začne tvoriť podozrivé hnisajúce ložisko.
A predovšetkým – nebojte sa požiadať lekára o pomoc čo najskôr. Nečakajte, kým sa infekcia začne šíriť na veľkej ploche kože.