Starostlivosť o kožu atopického dieťaťa je náročná a v každom ročnom období má svoje špecifiká. Jeho koža je oveľa citlivejšia a reaguje zhoršením atopického ekzému na veľa vnútorných a vonkajších faktorov. Pri starostlivosti v rôznych ročných obdobiach musíme pritom zachovávať niektoré štandardné pravidlá starostlivosti o kožu, hygienické opatrenia a snažiť sa o prevenciu pôsobenia zhoršujúcich faktorov.Z geneticky vrodenej vlohy k ochoreniu síce nemôže dieťa vyrásť, ale prejavy atopického ekzému sa väčšinou vekom zmiernia, často úplne zmiznú. Zmenou prostredia, činností a stravovacích návykov sa dá predísť väčšine spúšťacích mechanizmov, a tým priebeh ochorenia priaznivo ovplyvniť v každom ročnom období.  

Vedeli ste, že?

„Produkcia ceramidov (“malta” medzi rohovými bunkami pokožky) klesá v zimnom období o 30 %."

Prekúrené miestnosti so suchým vzduchom, prechody z tepla do studeného prostredia a naopak, koži neprospievajú. Často došlo k poteniu v teplom zimnom oblečení (čakárne, nákupné centrá, dopravné prostriedky). Zimný mrazivý vzduch je suchý a vietor v každom ročnom období pripravuje pokožku o vodu. Vplyvom vonkajšieho prostredia je teda pokožka po zime celkovo suchšia. 

Na jar často vidíme zhoršenie ekzému okolo úst u detí. K zhoršeniu prispieva vplyv slín - vlhkosť vo vetre a mraze a tiež kontakt s niektorými potravinami (ovocie a čerstvá zelenina). Pretože vyrážka svrbí, dieťa si ju olizuje jazykom a škriabe ju, čím nastáva ďalšie zhoršenie v začarovanom kruhu. 

Zhoršenie po zime vidíme tiež na rukách, pokožka je suchá a hrubá - významný je vplyv rukavíc a zlého vysušenia pokožky po umytí. Na jar deti začnú chodiť do pieskovísk a kontakt pokožky s hrubým materiálom tiež zhorší stav kože na rukách. Aj nôžky sa v zime zhoršili - tu je hlavný vplyv potenia v uzavretej a lyžiarskej obuvi.

Preto v jarných mesiacoch nevynechávame základnú liečbu atopického ekzému, pravidelné používanie emoliencií (premasťovacích prostriedkov). Zatiaľ čo v zimnom období a chladnejších jarných dňoch volíme k pravidelnej starostlivosti mastnejšie krémy a masti (často také, ktoré kožný lekár predpisuje na recept), v teplých jarných dňoch a následne v letných mesiacoch odporúčame používať skôr ľahké, menej mastné krémy a hydratačné mlieka, ktoré sú voľne predajné v lekárňach. Je to preto, že pod silnou vrstvou hutnej masti alebo mastného krému sa koža prehrieva, zle dýcha, stupňuje sa svrbenie a môžu sa objaviť aj vyrážky. Ľahké krémy a hydratačné mlieka aplikujeme celotelovo v tenkej vrstve, najmenej ráno a večer, na ložiská, kde je koža suchá ešte “domazávame” aj niekoľkokrát denne; tak, ako je to dieťaťu príjemné, a aby bolo vidieť, že je koža zvláčnená. 

Vedeli ste, že?

„Každý novo zakúpený zvláčňujúci prostriedok skúšame najmenej tri dni na malom mieste, napríklad na krku alebo na jednej končatine, aby sme minimalizovali riziko podráždenia rozsiahlej plochy kože, ak by dieťa neznieslo krém alebo mlieko."

Ľahké krémy a mlieka zakúpené v predajni majú ešte tú výhodu, že sa predávajú v tubách, z ktorých odmačkávame alebo pumpičkou striekame len potrebné množstvo a nezanášame do obalov pri opakovanom používaní choroboplodné zárodky z kože dieťaťa (ktoré sa v teple rýchlo množia) ako do kelímkov, z ktorých je potrebné množstvo odoberať prstami. 

Mastnejšie,hustejšie, najlepšie lekárom odporúčané krémy, pridávame v chladnejších dňoch na ruky, nohy, okolo úst a do miest, kde sa ekzém vracia najčastejšie, väčšinou je to podkolenie, lakťové jamky, často krk a priľahlé časti hrudníka. Emoliencia vytvorí tenkú vrstvu na povrchu pokožky a chytí do pasce vodu pod nimi. Voda sa vracia do rohových buniek a zatvára trhliny medzi nimi. Tak sa obnoví kožná bariéra a lepšie odoláva vplyvom vonkajšieho prostredia. V jarnom období je to predovšetkým peľ stromov a neskôr na jar aj peľ tráv. Preto k zhoršeniu ekzému dochádza u detí s peľovou alergiou. Na jar najčastejšie na tváričke, krku, hrudníku. V dni, keď sú deti v tričku a šortkách ekzém sa objavuje i na paži a nožičkách. Začervenanie a svrbenie sa v týchto miestach často objavuje už v priebehu prechádzky medzi stromami alebo pri pobyte na neposekanej záhrade alebo do druhého dňa. 

Vedeli ste, že?

„V jarnom období treba predovšetkým rešpektovať pokyny alergológa."

Z hľadiska základnej starostlivosti a prevencie zhoršenia ekzému je treba v jarnom období predchádzať hlave poteniu. Počasie je premenlivé, ráno je chladno a cez hreje slnko.

Takže základom je vrstvenie oblečenia. Priamo v kontakte s kožou musí byť len čistá bavlna, radšej v svetlých farbách, ďalej vrstvíme a pružne vyzliekame oblečenie behom dňa, tak ako sa mení teplota okolitého prostredia. Znovu pripomínam základné celoročné pravidlo: atopická koža netoleruje priamy kontakt s vlnou, s hrubými a “chlpatými” materiálmi. 

Hlavné zásady pobytu vonku 

Slnko je na jar veľmi ostré, je treba zachovať hlavné zásady pobytu vonku a chrániť pleť pred UV žiarením:  

  • Do 1 roka by nemalo byť dieťa na priamom slnku.  
  • Obmedziť pobyt všetkých detí na slnku medzi 11. - 15. hodinou. 
  • Naučiť väčšie deti “pravidlo tieňov”: Keď je tvoj tieň kratší ako ty, schovaj sa pred slnkom!
  • Klobúčik, šiltovka, ľahké oblečenie sú pre pobyt vonku samozrejmou ochranou pred žiarením.

 

Na oblečenie nechrániace kožu je nutné správne používať ochranné “opaľovacie” prostriedky. Je vhodné použiť opaľovací krém 20 - 30 minút pred vystavením sa slnečným paprskom a následne každé 2 - 3 hodiny alebo po každom kúpaní a plávaní. Znovu ošetrujeme aj po každej zvýšenej fyzickej aktivite s potením alebo po každom ošetrení kože uterákom.

Opaľovacie prostriedky kupujeme zásadne v lekárni, najlepšie po porade s ošetrujúcim kožným lekárom alebo lekárnikom. Pre deti do dvoch rokov nakupujeme len slnečnú ochranu s minerálnymi filtrami s vysokou ochranou 50+.

„Ak dieťa natrieme len ráno, účinnosť UV filtrov poklesne na minimum."