Akú úlohu zohrávajú  mliečne výrobky a potraviny s vysokým glykemickým indexom (GI)? Aká diéta vám pomôže proti akné? Pozrime sa na túto tému bližšie s našou dietologičkou, ktorá sa špecializuje na mikroživiny. 

Pravdepodobne ste už počuli, že ak máte akné, je dobré vyhnúť sa určitým potravinám, ako sú napr. údeniny a čokoláda. Súvislosť medzi stravou a akné bola preukázaná v nedávnych vedeckých štúdiách o akné v puberte aj u dospelých. Dobrou správou je, že úprava stravy môže priniesť viditeľné výsledky v boji proti akné už za 4 – 8 týždňov. 

  • Pénélope Restoy, dietologička - špecializujúca sa na mikroživiny (Francúzsko) .

    Francúzsky národný výbor pre vedecký výskum uznáva, že výživa ovplyvňuje akné. Môže ho podporiť, vyvolať alebo zhoršiť. A tiež ho zlepšiť.

    Pénélope Restoy, dietologička - špecializujúca sa na mikroživiny (Francúzsko) .

Profesor Loren Cordain z University of Colorado v USA uskutočnil štúdiu na dospievajúcich z celého sveta, u ktorých sa nezdalo, že by trpeli akné: najmä Papuánci a Inuiti. Všimol si, že Inuiti začali trpieť akné v okamihu, keď prijali západnú stravu. 

Viacerí lekári zdôrazňujú, že moderná výživa je často prozápalová a udržiava telo v stave, ktorý podporuje akné. Rovnako ako pri mnohých iných patológiách, aj v týchto prípadoch sú za to do značnej miery zodpovedné potraviny s vysokým obsahom tuku, cukru a ďalších zdraviu škodlivých zložiek. 

V posledných rokoch vyvstalo veľa otázok. Spôsobuje mlieko akné? Aká je súvislosť medzi čokoládou a akné, lepkom a akné, cukrom a akné alebo syrom a akné? Ktoré potraviny môžu pomôcť pri liečbe akné? Prečítajte si, čo na túto tému hovorí naša odborníčka Pénélope Restoy. 

Zložky s vyšším obsahom cukru alebo vysokou glykemickou záťažou zvyšujú hladinu glukózy v krvi a udržiavajú zápal. Patria sem cukor, sladkosti a rafinované obilniny, najmä biela múka. Glykemický index bieleho chleba je rovnaký ako v prípade cukru. Takže keď máme biely chlieb, je to rovnaké, ako keby sme jedli veľké kocky cukru. Dodatočná glukóza zvyšuje sekréciu inzulínu v pankrease. Toto hyperinzulinemické prostredie ovplyvňuje hormóny a môže podporovať nadprodukciu androgénov, ktoré sú zodpovedné za nadmernú sekréciu kožného mazu. 

Mliečne výrobky a mäso sú bohaté na bielkoviny a obsahujú aminokyselinu leucín. Jej nadbytok môže prispieť k rozvoju zápalu. Z tohto dôvodu je dôležité jesť mäso a mliečne výrobky s mierou. Ak máte radi mlieko, skúste preskúmať iné zdroje mlieka, napríklad ovčie alebo kozie mlieka, ktoré sú menej zápalové. 

To znamená veľa zeleniny a ovocia – ale nie viac ako tri kusy ovocia denne na zníženie fruktózy. Všetka zelenina, najmä farebná, obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Tie prispievajú k acidobázickej rovnováhe, ktorá je pre pokožku nevyhnutná. Moderná strava je príliš kyslá, obsahuje nadbytok bielkovín a obilnín a málo ovocia a zeleniny. Optimálny pomer je 70 – 80 % zásaditých potravín, zvyšok by mal byť kyslý. Pamätajte na to, že bielkoviny prispievajú k tomuto kyslému podielu a môžu spôsobiť nerovnováhu v nadbytku

Autorka: Pénélope Restoy, dietologička a odborníčka na výživu so zameraním na mikroživiny (Francúzsko)

1. Základom vašej stravy by mali byť potraviny s nízkym alebo stredným glykemickým indexom, ako sú celozrnné výrobky, doplnené zeleninou a strukovinami aspoň dvakrát týždenne. Vláknina poskytuje prebiotiká, ktoré sú kľúčové pre črevá, a preto sú nevyhnutné pre pokožku. Ak je črevo príliš priepustné, prepúšťa toxíny, čo môže mať negatívne následky. 

2. Vhodná je aj protizápalová diéta s dobrým pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín. Väčšina z nás konzumuje príliš veľa omega-6 mastných kyselín (hotové jedlá a nezdravé jedlá), ktoré by sme sa mali snažiť vyvážiť omega-3 mastnými kyselinami (malé tučné ryby ako sardinky, makrely, sleď, vlašské orechy alebo chia semienka). 

3. Odporúčame posilniť zdroje antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom, ako je červené ovocie, farebná zelenina, zelený čaj a korenie. 

4. Sledujte príjem zinku a selénu, ktoré napomáhajú procesu hojenia. 

5. Vyhnite sa prozápalovým potravinám vrátane spracovaných a nezdravých potravín, výrobkov s vysokým obsahom nasýtených tukov a transmastných kyselín, ktoré sa vyprážajú alebo varia pri vysokých teplotách. 

 

Čokoláda a akné 

Čokoláda s viac ako 70 % kakaa je vynikajúcim zdrojom antioxidantov, ale ak trpíte akné, neodporúčam ju.

 

Musíte počkať 4 až 8 týždňov, v závislosti od jednotlivca. 

Aj keď to nie je ľahké, musíte sa vyzbrojiť trpezlivosťou. Zmena k lepšiemu bude posledná, ktorá bude viditeľná priamo na pokožke. Trvanie liečby závisí od hĺbky zápalu a ak sa zápal prejaví na koži, znamená to, že je potrebné obnoviť rovnováhu všetkých procesov, ktoré súvisia s problémami, ako sú napríklad pórovité črevá, upchatá pečeň alebo stres, ktorý si vyžaduje komplexný prístup.  

Niekomu môže stačiť správna výživa, inokedy je potrebné ju kombinovať s inými konvenčnými alopatickými liečbami na lekársky predpis od dermatológa.  

Nesmieme zabudnúť ani na lokálnu liečbu, ktorá hydratuje a posilňuje kožnú bariéru a proces hojenia. Keď použijete viacero ciest, výsledky sa nakoniec vždy dostavia.

Pri dermatologických problémoch je nepochybne užitočné pomôcť zlepšiť funkciu pečene.“  

Pečeň je vylučovací orgán, o ktorý sa často ľudia nestarajú správne, takže sa môže upchať a unaviť. Keď je pečeň preťažená, niektoré z bežne vylučovaných toxínov sa dostanú do kože a vytvoria zdroj zápalu.  

Z čisto výživového hľadiska odporúčame pravidelne robiť nasledujúce veci: 

  • Ráno pred jedlom vypite vodu s citrónovou šťavou. Ako antioxidant je bohatá na vitamín C a pomáha vyrovnávať kyseliny a zásady v tele. 
  • Do šalátu pridajte plátky čiernej reďkovky macerovanej v citrónovej šťave a olivový alebo repkový olej. 
  • Šaláty dochucujte pridaním rukoly, cesnaku, byliniek a korenia. 
  • Pripravte si nápoje a nálevy z ingrediencií, ako pestrec mariánsky, artičoky, zelený čaj a matcha. 

Dobré vedieť

  • Čím je jedlo horkejšie, tým lepšie bojuje proti oxidácii a zápalu. 
  • Hydratácia je tiež veľmi dôležitá počas detoxikácie. 

Starostlivosť o pacientov s akné by mala byť založená na holistickom myslení a viacrozmernom prístupe na niekoľkých úrovniach. 

Svojim pacientom odporúčam poradiť sa s príslušnými odborníkmi vrátane dermatológa a dietológa vyškoleného v mikro alebo fyziologickej výžive, ktorý im môže individuálne poradiť. Je dôležité zamerať sa na spojenie medzi pokožkou, mozgom, črevami a pečeňou, aby sa posilnila črevná bariéra a mikroflóra, ktoré sú nevyhnutné pre náš imunitný systém. Odporúčam tiež používať produkty starostlivosti o pleť, ktoré chránia a rešpektujú kožnú bariéru. Nezabudnite ani na životný štýl – dbajte na dostatok kvalitného spánku a snažte sa zvládať stres. 

BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné

Každodenné čistenie bez oplachovania

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Micelárna technológia

Sébium H2O

(2 hodnotenia)

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global Cover

(Napíšte prvú recenziu)

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Čistenie

Pokožka so sklonom k akné Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Peelingový gél

(Napíšte prvú recenziu)

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci