Dá sa atopický ekzém vyliečiť?
Ide o vrodenú dispozíciu kože k zápalovej reakcii, ktorá, bohužiaľ, pretrváva po celý život. Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť náchylnosť na túto chorobu.
Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení sa dá atopická dermatitída bezpečne udržať v bezpríznakovom štádiu. Vekom sa príznaky väčšinou zmierňujú a u väčšiny detí úplne zmiznú. Žiada si to však veľkú trpezlivosť nielen rodičov, ale aj pacientov.
Je potrebné odstrániť všetky faktory spôsobujúce podráždenie, zvoliť vhodnú životosprávu, pravidelne navštevovať dermatológa a dodržiavať liečebné opatrenia.
Ako sa starať o atopickú pokožku?
Liečba atopickej dermatitídy zahŕňa pravidelné premasťovanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami (emolienciami). Veľmi pomôžu aj hydratačné prípravky do kúpeľa. Samozrejme, k prevencii a výberu ošetrujúcich produktov je potrebné pristupovať individuálne.
V prípade akútneho vzplanutia a vzniku zápalových ložísk je potrebná konzultácia s dermatológom, ktorý určí najvhodnejšiu liečbu. Najčastejšie sa podávajú antihistaminiká kontrolujúce svrbenie kože. Účinná je aj lokálna protizápalová liečba, ktorá zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externé a topické imunomodulátory.
Lokálna protizápalová liečba zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externé a topické imunomodulátory. Cieľom je predovšetkým zastaviť zápal.
Aká je správna životospráva pri atopickej dermatitíde?
Pokiaľ zistíte, že máte atopický ekzém v rodine, s opatreniami je vhodné začať čo najskôr. Ideálne už počas tehotenstva, a to odstránením alergénov v posledných mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia. V strave dojčaťa tiež odďaľujeme bielkoviny kravského mlieka a obilniny.
Pri zavádzaní potravín má najvýraznejší vplyv výživa dieťaťa do prvého roku života. V neskoršom veku postupne slabne. Je dôležité vyhýbať sa dráždivým potravinám , ktoré sme spomínali vyššie.
Bezprašné, chladnejšie prostredie bez kobercov je pre ľudí s atopickým ekzémom priaznivejšie.
Snažíme sa zaistiť vlhké, bezprašné a skôr chladnejšie prostredie, ideálne bez kobercov a záclon. Vhodný je vzdušný odev, svetlé bavlnené oblečenie a vyhýbanie sa vlne. Oblečenie by malo byť pred prvým použitím riadne vyprané a dôkladne vypláchané v prášku určenom pre citlivú detskú kožu (Lovela, mydlové vločky). Nepoužívame aviváž.
Veľmi pomáha denník, ktorý dokáže odhaliť individuálne alergény a dráždivé vplyvy. Najlepší spôsob liečby je práve prevencia.