Pravdy o atopii
Histamín ako nepriateľ pri ekzéme: Zmiernite svrbenie stravou
Pri svrbení kože, spôsobenom atopickým ekzémom, môže pomôcť aj vhodný výber výživy. Výživová odborníčka radí, ako sa vyhnúť histamínu v potravinách.
Pravdy o atopii
Pri svrbení kože, spôsobenom atopickým ekzémom, môže pomôcť aj vhodný výber výživy. Výživová odborníčka radí, ako sa vyhnúť histamínu v potravinách.
Histamín je jeden z najznámejších vnútorných faktorov, ktoré zapríčiňujú svrbenie. Uvoľňuje sa z buniek, keď sú ich tkanivá zapálené alebo stimulované prítomnosťou alergénov.
Medzi príčiny vysokých hladín histamínu v tele patria:
Údené, vyzreté, kvasené, fermentované, plesňové.
Tzv. histamínoliberátory (potraviny spôsobujúce uvoľnenie histamínu)
Jahody, vaječný bielok, morské plody, vlašské orechy, paradajky, citrusy, kakao.
Tvrdé vyzreté syry, plesňové syry, šunka a salámy, banán.
Svrbenie kože môžu spôsobovať aj niektoré aditíva v potravinách. V skutočnosti ich však nie je až tak veľa, ako by sa mohlo zdať. Medzi tie, pri ktorých sa skutočne potvrdil vzťah k rôznym kožným prejavom, patria siričitany. V potravinách plnia úlohu konzervantov – bránia rastu nežiaducich mikroorganizmov a vykazujú aj antioxidačnú aktivitu. Označujú sa skratkami E220 – E228. Využívajú sa hlavne pri zelenine a ovocí (sušenom aj čerstvom), v spracovaných obilných produktoch (krekry, keksy), v spracovaných zemiakoch, v nápojoch a v morských plodoch.
K ďalším potenciálne problematickým aditívam patria parabény, glutamát, dusitany a dusičnany či azofarbivá.
Aj keď nie je dôvod báť sa všetkých éčok v strave, vhodnou stratégiou pre atopikov je konzumovať čo najviac prirodzených, čerstvých potravín bez technologických úprav.
Najakútnejšie kožné prejavy vrátane silného svrbenia vám môžu naozaj znepríjemniť život. Preto môže mať význam krátkodobo zvoliť o niečo prísnejšiu stratégiu v stravovaní a snažiť sa vyhnúť všetkým potenciálnym potravinovým príčinám týchto problémov.
Takáto strava však hlavne u detí nie je vhodná v rámci dlhodobého režimu, pretože časom môže dôjsť k deficitu dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Krátkodobo však môže pomôcť zmierniť silné kožné reakcie.
Základom je:
Hovädzie, králičie a morčacie mäso + striedmo aj bravčové. Vhodné je aj čerstvé rybie mäso.
Pri bežnej diéte odporúčame kozie a ovčie mliečne výrobky, pre akútnu fázu diéty sa však nehodia, pretože môžu vyvolať alergiu v kombinácii s inými potravinami.
Ryža, zemiaky, quinoa, amarant (pšeno, ovsené vločky).
Čučoriedky, černice, ríbezle, maliny do 100 g, menej zrelý banán, melón, granátové jablko, hrozno + tepelne spracované jablká, hrušky, marhule, broskyne, slivky, čerešne.
Červená repa, cuketa, tekvica, uhorka, mrkva, brokolica, kapusta (nie kyslá), kel, ľadový šalát, rímsky šalát, paprika, reďkovka.
Obmedzene červená šošovica.
Čistá (dojčenská) voda, slabšie bylinkové čaje.
Zázvor, oregano, škorica.
Mandle, lieskové orechy, para orechy.
Raňajky: pšeno kaša (bezmliečna) s granátovým jablkom a ľanovými semienkami
Desiata: jablčné pyré + ovsené vločky
Obed: zeleninová polievka + tekvicová omáčka s morčacím mäsom a zemiakmi
Olovrant: cviklovo-čučoriedkové smoothie
Večera: varené hovädzie mäso z vývaru s dusenou mrkvou a ryžou
Tip: Do jedla pridávajte olivový olej.
Strava atopikov by mala mať protizápalový charakter. Taktiež by mala slúžiť na posilnenie imunitného systému.