Pravdy o atopii
Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov môže nepriaznivo ovplyvniť aj stav pokožky. Dá sa potlačiť svrbenie kože pri atopickej dermatitíde správnym výberom potravín?
Pri atopickej dermatitíde a nepríjemnom svrbení pokožky, ktoré sa s ňou spája, sa zameriavame okrem samotnej liečby napríklad aj na tipy, ako si upraviť jedálny lístok. Otázka ale znie: Dá sa vôbec bojovať výživou proti svrbeniu?
Medzi bežne dostupnými potravinami len ťažko nájdeme takú, po konzumácii ktorej svrbenie zázračne zmizne. Vhodnou výživou ale dokážeme ovplyvniť nepríjemné príznaky atopickej dermatitídy.
- Zdravie a kvalitu pokožky
- Rýchlosť hojenia
- Odolnosť pokožky ako jednej z hlavných bariér imunitného systému
- Vznik reakcií, ktoré následne vedú (okrem iného) aj k svrbeniu tela
Zhoršená kvalita pokožky, prejavujúca sa zvýšenou suchosťou, popraskaním alebo náchylnosťou k infekciám, je jedným z najčastejších príznakov nedostatku vitamínov v tele – tzv. avitaminózy. Preto sa musíme zamerať na to, aby ich naša strava obsahovala čo najviac.
Nevyhnutný na udržanie integrity pokožky a slizníc. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť častejšie infekcie na koži a zhoršenie zápalu.
Zvyšuje imunitu, má antioxidačnú aktivitu (veľký význam má pri pravidelnom športe, keď môže byť dočasne znížená imunita). Je dôležitý pre hojenie rán – pomáha tvorbe kolagénu, chráni pred škodlivými účinkami UV žiarenia, zlepšuje hydratáciu pokožky.
Chráni membránové tuky pred peroxidáciou (pacienti s atopickou dermatitídou sú viac náchylní na poškodenie oxidačným stresom), znižuje zápalové reakcie v pokožke.
Za vitamínmi však nezaostávajú ani minerálne látky. Tu je len zopár z veľkého zástupu tých, ktoré nám pomáhajú udržiavať zdravú kožu a týmto spôsobom okrem iného aj predchádzať svrbeniu:
V kombinácii s vitamínom C zvyšuje antimikrobiálnu aktivitu a pomáha bojovať proti mikrobiálnym infekciám v koži.
Je antioxidant, ktorý chráni pokožku pred účinkami UV žiarenia, zlepšuje účinok kolagénu v pokožke a tým zlepšuje elasticitu kože a jej celistvosť.
Chráni pokožku pred účinkami UV žiarenia (stimuluje aktivitu antioxidačných enzýmov).
Tu nájdete príklad jedálneho lístka, ktorým sa môžete inšpirovať:
RAŇAJKY: celozrnné* pečivo s avokádom a cottage cheese, červená paprika
DESIATA: marhule
OBED: šošovicová polievka, morčacie mäso na šampiňónoch + dusená mrkva s hráškom + varené zemiaky
OLOVRANT: biely grécky jogurt s čučoriedkami a so slnečnicovými alebo tekvicovými semienkami
VEČERA: vaječná omeleta s brokolicou
* Pre deti do približne 3 rokov sa neodporúča konzumácia celozrnných výrobkov
POZOR: Jedálny lístok nezohľadňuje individuálne alergie a neznášanlivosť, ktoré sa často spájajú s atopickou dermatitídou.